Detaylı Rapor
English

BAİB e-fatura semineri düzenledi


Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB), ihracatçı firmalara yönelik eğitim ve bilgilendirme seminerleri devam ediyor.

Bu çerçevede e-fatura uygulamasında gümrük ve maliye sürecindeki değişiklikler ve dikkat edilmesi gereken hususlara yönelik, ‘İhracatta E-Fatura Uygulamaları Semineri' düzenlendi. BAİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ramazan Atılgan'ın başkanlığında düzenlenen seminere Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Risk Yönetimi ve Kontrol Genel Müdür Yardımcısı Rasim Kutlu ile Gelir İdaresi Başkanlığından Gelir İdaresi Grup Başkanı Abdullah Kiraz ve Elektronik Defter ve Belge Yönetim Müdürü Şahin Engin Uysal konuşmacı olarak katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan BAİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ramazan Atılgan, dünyada olduğu gibi Türkiye'de de hızlı bir dönüşümün, değişimin yaşandığını kaydetti. E-fatura sisteminin 2010 yılında başladığını bildiren Ramazan Atılgan, "Bugün Türkiye'de 18 bin ihracatçı e-fatura sistemini kullanıyor. Kesilen fatura miktarı 15 milyar TL'ye ulaşmış durumda. E-fatura ve e-arşiv uygulaması firmalarımıza kolaylık sağladığı gibi tasarruf anlamında avantaj da sağlıyor. Kesilen e-faturaların yapılan bir hesaplamaya göre sağladığı tasarruf yaklaşık olarak 1.5 milyar TL. Üyelerimizin işlemlerini kolaylaştırmak, çağa ayak uydurmak adına teknolojiyi kullanmalarını tavsiye ediyorum” dedi.

Seminer kapsamında Maliyede E-dönüşümün Hukuki Altyapısı; Maliye Yönünden İhracatta E-fatura Uygulamaları; Gümrüklerde İhracatta E-fatura Uygulamaları ile İhracatta E-fatura Uygulamalarında Karşılaşılan Sorunlar ele alındı. Konuşmacıların konu ile ilgili bilgi aktarımının ardından dinleyicilerden gelen sorular, konunun uzmanları tarafından yanıtlandı.

Konuşmacılar tarafından ihracatta e-fatura uygulamalarında bilgiye ihtiyaç duyulması veya sorun yaşanması halinde ilgili bilgi ve belgelerle birlikte Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Gelir İdaresi Başkanlığının aşağıda yer alan e-posta adreslerine mail atılarak çözüm konusunda destek alınabileceği belirtilmiştir.

GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI:

ihracat.efatura@gelirler.gov.tr

Elektronik Defter ve Belge Yönetim Müdürü Şahin Engin Uysal: euysal@gelirler.gov.tr

GÜMRÜK VE TİCARET BAKANLIĞI

efatura@gtb.gov.tr

Risk Yönetimi ve Kontrol Genel Müdür Yardımcısı Rasim Kutlu: r.kutlu@gtb.gov.tr

‘İhracatta E-Fatura Uygulamaları Semineri' ile ilgili sunumlara aşağıdan ulaşılabilmektedir.

İlgili Resimler

İlgili Dosyalar

  Dosya Adı Dosya Boyutu  
Ihracat e-Fatura Sunumu son.pptx 1.753,39 KB İndir
 
   
                                                                                                                                               BAİB-Intra►
 

Status : UP!
Log :  54.161.40.41
Get : CCBot/2.0 (http://commoncrawl.org/faq/)
0,3438