Batı Akdenizli ihracatçılar ABD'yi URGE ile fethettiBatı Akdenizli mermer ihracatçıları ABD'yi Ekonomi Bakanlığı destekleriyle yürütülen URGE Projeleriyle fethetti. ABD'ye 2 yıl içerisinde 3 kez giden mermer ihracatçıları, etkin çalışmaları sayesinde bu ülkeyi Batı Akdeniz'den en fazla ihracat yapılan 4. ülke noktasına getirdi.

Batı Akdenizli mermer ihracatçıları, ABD'yi Ekonomi Bakanlığı destekleriyle gerçekleştirilen URGE Projeleriyle fethetti. Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa SATICI, etkin çalışmalar sonucunda ABD'nin bölgeden en fazla ihracat yapılan ülkeler sıralamasında 4.'lüğe yükseldiğini söyledi. Mermer ihracatçılarının 2 yılda 3 kez ABD'ye gittiğini bildiren BAİB Başkanı Mustafa SATICI, "2015 yılında ABD'ye 49 milyon dolar ihracatımız vardı. 2016 ve 2017 yılında etkin çalışmalar gerçekleştirildi. Bunun sonucunda ABD'ye 2017 yılında 75 milyon dolar ihracat gerçekleşti. 2018 yılının 2 aylık döneminde ise ihracatımız yüzde 50 artışla 20 milyon dolara yaklaştı” dedi.

URGE Projeleri kapsamında 2016 yılında 2 kez, 2017 yılında da 1 kez ABD'ye gidildiğini açıklayan BAİB Başkanı Mustafa SATICI, "Bu görüşmelerde ABD'nin önde gelen mermer ithalatçıları, mermer tedarikçileri, proje uygulayıcısı ve mermer depolarının üst düzey yöneticileri ile iş görüşmeleri gerçekleştirdi. Özetle ihracatçılarımız ABD'de etkili çalışmalar gerçekleştirdi. Bu çalışmaların karşılığını da iş anlaşmaları sağlayarak aldı” dedi. ABD pazarında sağlanan bu başarının alternatif pazar olarak görülen yeni pazarlarda da sağlanması için başlatılan çalışmalar devam ediyor.

BAİB olarak uygulamaya koyulan URGE Projeleri hakkında da bilgi veren BAİB Başkanı Mustafa SATICI, "BAİB, Batı Akdeniz ihracatının artması, ihracatçıların alternatif pazarlar oluşturması için toplam 6 URGE Projesi organize etti. Bu projelerin 2'si tamamlanırken, geriye kalan 4 projenin 2'si yeni başladı ancak yurt dışı pazarlama heyetleri organizasyonu aşamasına geldi. 2016 yılında başlayan diğer 2 proje ise tüm hızıyla devam etmekte. BAİB, önümüzdeki süreçte de yeni URGE Projeleri düzenleyerek, bölge ihracatının gelişmesine katkı sağlamayı planlıyor” dedi.

Toplam 6 URGE Projesine, 165 ihracatçının katılım sağladığını bildiren BAİB Başkanı Mustafa SATICI, "Bu güne kadar Çin, ABD, İtalya, Avustralya, Almanya, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Fas, Kanada ve Katar gibi 9 ülkeye gidildi. Bu ülkelerden Çin ve ABD'ye defalarca gidilerek, bu pazarda etkinliğin artması sağlandı. Yurt dışı pazarlama heyetleri çerçevesinde gidilen ülkenin önemli ithalatçılarını ziyaret ederek, görüşmeler gerçekleştiren BAİB URGE Heyetleri, aynı zamanda hedef ülkenin dünyaca ünlü fuarlarına da ziyaretler gerçekleştirdi” diye konuştu.

Tüm soru, görüş ve önerileriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Belirttiğiniz GSM numarasına gönderilen 4 haneli SMS Doğrulama Kodunu giriniz.

SMS Doğrulama Kodu Hatalı

Mesajınız başarılı bir şekilde iletilmiştir. En kısa sürede tarafınıza bilgi verilecektir.

Hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.