Detaylı Rapor
English

Seyşeller heyeti yaş sebze meyve ürünlerimizi inceledi


Seyşellerden gelen heyet Antalya, Mersin ve Adana'da yaş meyve sebze üretim, paketleme ve soğuk hava depolarında incelemelerde bulundu. Heyet, olumlu düşüncelerle ülkemizden ayrıldı.

Türkiye'nin yaş meyve sebze ihracatını artırmak ve alternatif pazarlar geliştirmek için yürütülen çalışmalar çerçevesinde sektör temsilcileri Seyşeller Cumhuriyeti'nden gelen 3 kişilik bir heyeti ağırladı. Seyşeller'in Bitki Giriş-Çıkış Denetim ve Koruma Büroları uzmanları, Ankara'da Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkilileri ile görüşmeler yaptıktan sonra Antalya, Mersin ve Adana şehirlerinde 20 farklı üretim ve paketleme tesisini inceledi.

Bakanlık yetkilileri Seyşeller heyetine sunumlarla bilgiler verdi. Heyet, Ankara'dan sonra Antalya, Mersin ve Adana şehirlerinde domates, salatalık, biber ve marul seralarını, sert çekirdekli meyveler, patlıcan, üzüm, nar, kiraz ve narenciye üretim alanlarını, paketleme, soğuk hava depo tesislerini ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Heyetin incelediği alanlarda Türk yaş meyve ve sebze ürünlerinin üretim ve ihracat kalitesi ile kapasitesi aktarıldı.

Heyet; Seyşeller Cumhuriyeti Bitki Biyolojik Koruma Dairesi Şefi Keven Selwyn Nancy, Uluslararası İlişkiler ve Ticaret Şubesi Sorumlusu Randy Garry Donald Stravens ve Sınır Kontrol ve Karantina Dairesi Şubesi Sorumlusu Bobb Petrousse'tan oluştu. Seyşeller yetkilileri, ülkeleri için faydalı bir heyet programı geçirdiklerini ve zaten daha önceden Türk ürünlerinin kaliteli olduğunu bildiklerini ancak heyet programı sayesinde gördükleriyle bilgilerini pekiştirdiklerini, Türk ürünlerinin kalitesini çok beğendiklerini ve yazılacak raporlar yapılacak testler sonrasında iki ülke arasındaki güzel ilişkilerin Türkiye'den yapılacak ihracat ile taçlanmasını umduklarını vurguladı.

İlgili Resimler

 
   
                                                                                                                                               BAİB-Intra►
 

Status : UP!
Log :  54.221.9.6
Get : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
0,3438