Detaylı Rapor
English

THY kargo taşımacılığında hedef büyüttü


Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB), THY Kargo yetkilileri ile birlikte ihraç ürünlerimizin havayolu taşımacılığıyla alıcılara ulaştırılması yönünde bir toplantı düzenledi. BAİB Yönetim Kurulu Üyesi Ali Demir'in başkanlık yaptığı toplantıda Turkish Cargo Antalya Bölge Müdürü Ebubekir Kuşak, THY Moskova Müdürü Mafail Deribaş, Vnukova Havaalanı Yönetim Kurulu Başdanışmanı Aleksandr Egorov ile ihracatçılar katıldı. Toplantıda THY uçakları ile başta Rusya olmak üzere yurt dışında 250 noktaya ihraç mallarının seri ve güvenli bir şekilde taşınabileceği, yüklü gönderimlerde maliyete yakın fiyatlar verilebileceği aktarıldı.

İhraç ürünlerinin taşınmasında havayolunun önemine değinen BAİB Yönetim Kurulu Üyesi Ali Demir, "Günde 100 ton taşıma kapasitesi ihracatçılar için büyük bir avantaj. THY Cargo ihraç ürünlerimizi taşımak istiyor. Taşınacak yükün miktarının artması halinde fiyat konusunda destek olacaklarını ifade ediyorlar” dedi.

THY'nın Rusya uçuşları hakkında bilgi veren Mafail Deribaş, "Bu yıl Rusya'ya taşıyacağımız yolcunun 2 milyonu geçmesini bekliyoruz. Sadece Moskova'ya 1.5 milyon yolcu taşıyacağız. Rusya'da Moskova'nın yanı sıra 9 noktaya daha uçuyoruz. Her gün 4 kargo uçağımız Moskova'ya uçuş gerçekleştiriyor. Uçaklarımızın boş gidip gelmesini istemiyoruz” dedi. Turkish Cargo Antalya Bölge Müdürü Ebubekir Kuşak ise yurt dışındaki 250 noktaya kargo taşıyabildiklerini belirterek, "Taşıdığımız kargonun yarısını başka ülkelerin ürünleri kapsıyor. Biz kendi ihraç ürünlerimizi taşımak istiyoruz. Antalya'dan Moskova'ya direk uçuşlarımız var. Bu uçakların kargo kapasitesi 5 tırın kapasitesine eş” dedi.

Taşınacak ürünün artmasına bağlı olarak fiyat konusunda ihracatçılara destek olabileceklerini bildiren Ebubekir Kuşak, "Geniş gövdeli 8 adet uçağımız var. Sabah ve akşam saatlerinde Rusya'ya uçuş yapıyorlar. Sadece Rusya değil yoğun çalıştığımız diğer noktalara da ürünlerinizi taşırız. Ayrıca bizim uçuşumuzun olmadığı noktalar için de yerel havayolu firmalarıyla anlaşarak ürünleri teslim noktasına ulaştırabiliyoruz. İhracatçılarımıza havayolu taşımacılığıyla destek vermek istiyoruz. Şuan bu yönde çalışmalarımız gerçekleşiyor. 200 tona yakın kiraz taşıdık. Kayısı, erik, incir gibi ürünler taşıdık. Taşımaya da devam edeceğiz” diye konuştu.

Toplantıya Rusya'dan katılan Aleksandr Egorov ise "Türkiye-Rusya arasında çok sayıda uçak sefer yapıyor. Bu tablo taşımacılıkta uygun fiyatların verilmesine neden oluyor. Antalya uçaklarında boşluklar oluşuyor. Bunları doldurmak istiyoruz. Türkiye'den çıkan ürünlerin Rusya'da teslimata kadar olan sürede her türlü desteği veririz. Rusya ile Türkiye arasında Yeşil Hat anlaşması var. Yeşil Hat'ta gümrük ile ilgili sıkıntı yaşanmıyor. Ayrıca resmi para transferinde sıkıntı yaşanmıyor” dedi.

İlgili Resimler

 
   
                                                                                                                                               BAİB-Intra►
 

Status : UP!
Log :  54.161.40.41
Get : CCBot/2.0 (http://commoncrawl.org/faq/)
0,3477