Detaylı Rapor
English

Türk Eximbank Antalya'ya şube açıyor

Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) ile Türkiye İhracat Kredi Bankası A.Ş. (Türk Eximbank) işbirliğinde, Türk Eximbank Genel Müdürü Sayın Adnan YILDIRIM'IN sunumuyla "İhracatın Finansmanında Türk Eximbank” konulu bilgilendirme toplantısı düzenledi. Toplantıya Türk Eximbank Genel Müdürü Sayın Adnan YILDIRIM, Türk Eximbank Genel Müdür Yardımcısı Sayın Enis GÜLTEKİN, Türk Eximbank Daire Başkanı Sayın Eyüp DEMİR, BAİB Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Mustafa SATICI, BAİB Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Ali DEMİR, ihracatçılar, turizmciler ve işadamları katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan BAİB Başkanı Sayın SATICI, katılımlarından dolayı Sayın YILDIRIM'A teşekkür ederek, "2016 yılında zor bir yıl geçirdik. Bu yılbaşından itibaren ihracatımızda yeniden artış ivmesi yakaladık. 2017 yılında ihracatımızda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 22.3 oranında artış var. İhraç ürünlerimiz dünyanın 150 ülkesinde yerlerini aldı ve ihracat rakamlarımız 1 milyar 184 milyon dolara ulaştı. Bu başarıları elde ederken iş dünyasının yanında önemli kuruluşlar yer alıyor. Bunların başında da Türk Eximbank geliyor” diye konuştu.

Geçen yıl Eximbank Antalya İrtibat Bürosu'nun BAİB hizmet binasında faaliyetlerine başladığını hatırlatan BAİB Başkanı SATICI, "Önümüzdeki günlerde Eximbank irtibat bürosu çalışmalarına Antalya Şubesi olarak devam edecek. Atılan bu adım ihracatçılarımızın gücüne güç katacaktır” dedi. Ardından "İhracatın Finansmanında Türk Eximbank” konulu sunumunu yapmak için kürsüye gelen Eximbank Genel Müdürü Sayın YILDIRIM, "Türk Eximbank, kredi büyüklüğünde 10., ihracat kredilerinde de 1. sırada yer almaktadır. 2017 yılının ilk 8 ayında ihracat kredilerinin yüzde 44.1'ini Eximbank verdi. 2016 yılında 33 milyar dolar kredi verdik. 2017 yılında bu rakamı 40 milyar dolara çıkarmak istiyoruz” dedi.

Eximbank Genel Müdürü Sayın YILDIRIM, "İhracat kredilerinin neredeyse yarısı Türk Eximbank tarafından veriliyor. Türkiye ihracatının 2016 sonu itibariyle yüzde 23'üne, bugün itibariyle de yüzde 25'ine Türk Eximbank destek veriyor. Yılsonu hedefimiz de yüzde 26'ya ulaşmak, bu yıl içinde Türkiye'nin ihracatına 3 puan daha desteğimizi artırmaktır. Daha önce teminat mektubu alıp Eximbank'a gelenlere kredi veriyorduk. Şimdi ise kurduğumuz pazarlama departmanı ile ihracatçıların ayağına gitmeye başladık. Bu nedenle şubeler açmaya başladık. 2017 yılının ilk döneminde Gaziantep'te şubemiz vardı. Ardından Bursa, Adana ve Denizli şubelerini ekledik. Önümüzdeki dönemde Antalya, Kayseri ve Konya'ya şube açacağız. Yılsonunda 11 şubemiz olacak. İhracatın yoğun olduğu illere irtibat büroları açacağız” açıklamalarında bulundu.

Türk Eximbank'ın 238 ülkeyi sigorta kapsamına aldığını açıklayan Eximbank Genel Müdürü Sayın YILDIRIM, sigorta maliyetlerinin piyasaya göre çok düşük olduğunu belirterek, KOBİ'lere yönelik kredilerle ilgili de, "Sadece KOBİ'lere yönelik 8 milyar liralık kaynağımız var. Kredi Garanti Fonu (KGF) üzerinden 1 milyar liralık kaynak kullandırıldı. 4 milyar liralık kaynak ise onay aşamasında. İhracatçıların sadece ihracatlarını artırmalarını değil, onların bir atılımı ve dönüşümü gerçekleştirmelerini hedefliyoruz” diyerek sunumunu tamamladı. Sunumun ardından soru cevap bölümüne geçildi.


İlgili Resimler

İlgili Dosyalar

  Dosya Adı Dosya Boyutu  
Antalya 25 Eylul.pdf 7.029,18 KB İndir
 
   
                                                                                                                                               BAİB-Intra►
 

Status : UP!
Log :  54.158.199.217
Get : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
0,3438