Topraksız sera üreticilerine biyolojik mücadeleDomates üretim alanlarının Tuta Absoluta zararlısından korunabilmesi ve Rusya Federasyonu'na gerçekleşen ihracatın sorunsuz bir şekilde sürdürülebilmesi için üreticilere yönelik başlatılan bilgilendirme toplantıları sürüyor. Alanya ve Gazipaşa ilçelerinde gerçekleşen toplantıların ardından Serik ilçesinde ve Antalya kent merkezinde toplantı düzenlendi. Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği'nde (BAİB) gerçekleşen toplantıya topraksız seralarda domates üreten firmaların temsilcileri katıldı.

BAİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sayın Hakkı Ergin CİVAN yönetiminde gerçekleşen toplantıya Antalya Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Sayın Mehmet ŞEN, Ziraat Mühendisleri Odası Antalya Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Sayın İbrahim AKBULUT, Antalya Ziraat Odası Başkanı Sayın Nazif ALP ve BİOTED Başkanı Ali EROĞLU da katıldı. Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Sayın Mehmet ŞEN, toplantıda Tuta Absoluta zararlısına karşı alınması gereken önlemler hakkında bilgi verdi.

Toplantının açılışında katılımcılara hitap eden BAİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sayın Hakkı Ergin CİVAN, "Ciddi şekilde bir Tuta Absoluta problemi var. Zararlı ile mücadelede kolay bir yol seçilmek isteniyor. Ancak bu zararlıyla mücadelede böyle kolay bir yol yok. Kimyevi ilaç kullanılarak sorun çözülemiyor. Çözüm için entegre mücadele yapılması gerekiyor” dedi.

Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Sayın Mehmet ŞEN ise Tuta Absoluta'nın üretim alanlarında ana zararlı olduğunu ifade ederek, "Domates yetiştiriyorsak bu ana zararlıya karşı önlem almak zorundayız. Bunun için de engelleyici önlemler alıp, gözlem ve mücadele yapıp, kontroller gerçekleştirmeliyiz. Sezon sonu bitki atıklarını üretim alanının uzağında yok etmeliyiz. Yine sezon sonu toprak derin işlenmeli, sera girişleri ve havalandırma açıklıkları tül ile kapatılmalı. Dikim öncesi fidelerde zararlı kontrolü yapılmalı. Zararlının üremesine olanak tanıyan yabancı otlar yok edilmeli. Seranın içerisinde zararlının bulaştığı bitki atığı olmamalı. Dikimden hemen sonra seraya tuzaklar asılmalı. Biyolojik mücadele çerçevesinde faydalı böcek kullanılmalı” dedi.

Tuta Absoluta ile mücadele ve biyolojik mücadelenin yaygınlaştırılabilmesi için düzenlenen toplantılar, 12 Haziran 2018 Salı günü saat 10.00-12.30 arasında Kumluca'da, saat 14.00-16.00 arasında ise Demre'de gerçekleşecek. Üreticiyi bilgilendirme çalışmaları 13 Haziran 2018 tarihinde saat 14.00-16.00 arasında Aksu'da yapılacak toplantı ile son bulacak.


Tüm soru, görüş ve önerileriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Belirttiğiniz GSM numarasına gönderilen 4 haneli SMS Doğrulama Kodunu giriniz.

SMS Doğrulama Kodu Hatalı

Mesajınız başarılı bir şekilde iletilmiştir. En kısa sürede tarafınıza bilgi verilecektir.

Hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.