2016/219 Sirküler (28.10.2016)


BATI AKDENİZ İHRACATÇILAR BİRLİĞİ ÜYELERİNE

SİRKÜLER 2016-219

Sayın Üyemiz;

1. Kırgızistan İhale Duyurusu

2. Benin/Kotonu İşadamları-İşkadınları Heyeti 4-7 Aralık 2016

3.İstanbul 2016 PPP Zirvesi, 5 Kasım 2016-Swissotel İstanbul

4.E-fatura Uygulamaları

5.1.Uluslararası Meyve ve Sebze Fuarı

Konularını içeren duyurularımızın detayları ekte sunulmuştur.

Bilgilerini rica ederim.

Fisun EVRENSEVDİ PEKTAŞ

Genel Sekreter


1. Kırgızistan İhale Duyurusu

T.C. Ekonomi Bakanlığı Serbest Bölgeler, Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürlüğü'nün yazısına atfen Türkiye İhracatçılar Meclisi'nden alınan yazıda, Kırgızistan'da yerleşik " Alfa Telecom” isimli anonim şirketinin bünyesindeki Hükümet hisselerinin devrini konu alan ihalenin bildirildiği belirtilmektedir.(5400)

EK1: İhale Bilgileri(8 Sayfa)

2. Benin/Kotonu İşadamları-İşkadınları Heyeti 4-7 Aralık 2016

Türkiye İhracatçılar Meclisi'nden alınan yazıda, Türk Hava Yolları ile Türkiye İhracatçılar Meclisi arasında yapılan protokol çerçevesinde, Benin'in Kotonu şehrine azami 25 iş adamımız/iş kadınlarımız ile birlikte 4-7 Aralık 2016 tarihleri arasında bir iş adamları /iş kadınları heyeti düzenleneceği belirtilmektedir.

Pazar payımızın artırılması ve Benin'e yönelik yeni iş ve yatırım imkanlarının oluşturulması amacıyla düzenlenecek olan heyetin, pirinç tahıl ürünleri, makarna, buğday unu, tavuk eti, çimento, kağıt ürünleri, elektrik transformatörler, rafine petrol ürünleri, çimento, otomobil ve yan sanayi, maden işleme makineleri, sentetik filament iplik, dokuma kumaş, eczacılık malzemeleri, ayakkabı sektörlerinde faaliyet gösteren ve uluslararası standartlara uygun ürünleri imal ve ihraç eden firmaların katılımlarında fayda görülmektedir. Diğer sektörlerden de başvuruların kabul edileceği belirtilmektedir.

Bu çerçevede, söz konusu heyete katılmak isteyen firmaların 18 Kasım 206 Cuma günü mesai bitimine kadar http://ow.Iy/q69u305xZ8w internet adresinden başvuru formlarını doldurmuş ve katılım ücretlerini yatırmış olmaları gerektiği belirtilmektedir.

Katılım ücreti, 1.200 USD oluporganizasyon kapsamındaki uçak bileti, konaklama, toplantı, transfer, tercümanlık ve vize işlemleri ile ilgili giderleri karşılamaktadır. İlgili tutarın Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Vakıfbank Şirinevler Şubesi (Şube kodu: 282), (Iban No: TR63 0001 5001 5804 8000 9986 04), USD hesabına (katılımcının iptal etmesi durumunda iadesiz) ödenerek ilgili dekontunbestecoskuner@tim.org.tr e-posta adresine (Tel: 0212 454 00 96) iletilmesi gerektiği belirtilmektedir.

Nitelikli bir heyet programının gerçekleşmesi ve beklentilerin karşılanması için eksiksiz doldurulan başvuru formu ile katılım ücretinin son başvuru gününden önce gönderilmesinin büyük önem arz ettiği belirtilmektedir.(5396)

EK2: Taslak Programı(1 Sayfa)

3.İstanbul 2016 PPP Zirvesi, 5 Kasım 2016-Swissotel İstanbul

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK)'den alınan yazıya atfen Türkiye İhracatçılar Meclisi'nden alınan yazıda, DEİK PPP Komitesi, son yıllarda Türkiye'nin PPP alanında elde ettiği bilgi ve tecrübelerini ihraç etmek ve İstanbul'u PPP alanında bir çekim merkezi haline getirme amacına yönelik olarak, bu alanda faaliyet gösteren ulusal, uluslararası iş dünyası ve kamu kesimi paydaşlarını bir araya getirecek olan 2. İstanbul PPP Zirvesi'16'ni 5 Kasım 2016 Cumartesi günü Swissotel'de düzenlemekte olduğu ve söz konusu zirveye T.C. Başbakanı Binali Yıldırım ve T.C.Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan'ın katılımlarının öngörüldüğü ifade edilmektedir.

Anılan zirveye, 30 farklı ülkeden kamu ve özel sektörde karar vericilere ilave birçok PPP yöneticilerinin de katılmakta olduğu, Zirve kapsamında, Ekonomi Bakanlığı koordinasyonunda DEİK tarafından düzenlenen PPP eğitim programına katılan davetli ülkelerin bürokratların, ülkelerindeki fırsatları aktaracakları B2B etkinliklerinin planlandığı belirtilmektedir.

DEİK - Borsa İstanbul işbirliğinde ve Dünya Bankası - IFC - İslam Kalkınma Bankası katkılarıyla gerçekleşecek zirveye davetli ülkelerin; Azerbaycan, Bosna Hersek, Etiyopya, Fas, Gabon, Irak, Kazakistan, Kenya, Kosova, Kuveyt, Mısır, Mozambik, Nijerya, Portekiz, Romanya, Senegal, Suudi Arabistan, Tunus olarak sıralandığı bildirilmektedir.

Bu çerçevede, İstanbul PPP Zirvesi katılımlarınız için organizasyon ile ilgili bilgilere https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfnFCxe0Z4VZKf7FW1s6wni5YW1bVDa7K4YYS5wEr0Bdq0ryw/viewform?c=0&w=1, bir önceki yılın PPP Zirvesi tanıtım ve sonuç raporuna ise https://issuu.com/istanbulpppcoe/docs/istganbulpppweek2015-2016-booklet_14 internet adreslerinden ulaşılabilmekte olup, zirveye ilişkin katılımcı ülke ve bürokrat listesi ekte belirtilmektedir.(5401)

EK3: Ülke ve Bürokrat Listesi

4.E-fatura Uygulamaları

Türkiye İhracatçılar Meclisinden alınan yazıda İhracat işlemlerinde e-fatura uygulamasının kapsamı, işlem adımları ve yaşanan sorunlar hakkında 24 Ekim 2016 tarihinde Gelir İdaresi Başkanlığı'nda(GİB) gerçekleştirilen toplantıya Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin de katıldığı belirtilmektedir.

Söz konusu toplantıda, ihracat faturalarının e-fatura şeklinde düzenlenmesine yönelik yapılan sunumda, yaşanacak sorunların tespiti ve eksikliklerin giderilebilmesi için ilgili kurum kuruluşlardan alınacak görüş ve önerilerine ihtiyaç duyulduğu belirtilmekte olup, bahse konu sunum hakkında detaylı bilgiye http://www.tim.org.tr/ftp/public/TIM/IhracatIslemleri.pptx adresinden ulaşılabileceği belirtilmektedir.

Bu çerçevede, bahse konu e-fatura uygulamalarına ilişkin görüş ve değerlendirmelerinizin ekteki forma işlenerek en geç 3.11.2016 Perşembe günü mesai bitimine kadar Birliğimize (arge@baib.gov.tr) gönderilmesi rica olunur.(5383)

EK4: Taslaklara Görüş Verme

5.1.Uluslararası Meyve ve Sebze Fuarı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Antalya Zirai Karantina Müdürlüğünden alınan yazıda, 8-10 Kasım 2016 tarihleri arasında Özbekistan'ın Taşkent şehrinde 1.Uluslararası Meyve ve Sebze Fuarı'nın gerçekleştirileceği belirtilmektedir.(5389)

EK5: GKGM yazı fotokopisi(5 Sayfa)


Ekler:
2016-219.doc
GKGM Yazi Fotokopisi.pdf
Ihale Bilgileri.pdf
Taslak Programi.pdf
TASLAKLARA GORUS VERME.doc
Ulke ve Burokrat Listesi.pdf

Tüm soru, görüş ve önerileriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Belirttiğiniz GSM numarasına gönderilen 4 haneli SMS Doğrulama Kodunu giriniz.

SMS Doğrulama Kodu Hatalı

Mesajınız başarılı bir şekilde iletilmiştir. En kısa sürede tarafınıza bilgi verilecektir.

Hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.