2018/011 Sirküler (17.01.2018)


BATI AKDENİZ İHRACATÇILAR BİRLİĞİ ÜYELERİNE

SİRKÜLER 2018-11

Sayın Üyemiz;

1. Ürdün Yatırım Fırsatları

2. SİRHA LYON 2019 Fuarı

3. ASIA FRUIT LOGISTICA Hong Kong Fuarı 2018

4. Liman İçerisinde Taş Kesim Hizmeti Fiyat Değişikliği Hk.

Konularını içeren duyurularımızın detayları ekte sunulmuştur.

Bilgilerini rica ederim.

e-imzalıdır

Fisun EVRENSEVDİ PEKTAŞ

Genel Sekreter


1. Ürdün Yatırım Fırsatları

T.C. Ekonomi Bakanlığı'ndan alınan yazıya atfen Türkiye İhracatçılar Meclisi'nden alınan yazıda, Ürdün Yatırım Komisyonu tarafından hazırlanan, Ürdün'de hayata geçirilmesi planlanan yatırımlar bildirilmekte olup, söz konusu yatırımlara ilişkin "Ürdün Yatırım Fırsatları (Nisan 2017)” dokümanının bir örneği ekte yer almaktadır.

EK1: Ürdün Yatırım Fırsatları

2. SİRHA LYON 2019 Fuarı

İstanbul İhracatçı Birlikleri (İİB) Genel Sekreterliği'nden alınan yazıda, Lyon / FRANSA'da 26 - 30 Ocak 2019 tarihleri arasında düzenlenecek "SİRHA LYON 2019 - Uluslararası Restorancılık, Otelcilik ve Gıda Ürünleri Fuarı” Türkiye Milli Katılım organizasyonunun ilk kez İstanbul Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği'nce (KUMİB) gerçekleştirilmesinin planlanmakta olduğu belirtilmektedir.

Bu kapsamda, söz konusu fuara ilişkin yer kirası, stant konstrüksiyonu, genel tanıtım giderleri ile teşhir ürünlerinin (Türkiye - Fransa fuar alanı) gidiş nakliyesini içeren katılım bedelinin (31.08.2018 tarihine kadar yapılan ödemelerde) 750 € / m2, ya da (01.09.2018 tarihi itibariyle yapılan ödemelerde) 850 € / m2 olacağı belirtilmekte olup, anılan fuara başvuruda bulunmak isteyen katılımcıların, EK(2) ve EK(3)'de yer alan ön başvuru formunu ve fuar katılım sözleşmesini firma kaşesi ve yetkili imzasıyla beraber doldurarak ve katılımcı payının 1. Taksit ödemesine dair banka dekontu ile birlikte İİB Genel Sekreterliği'nin kurumeyve@iib.org.tr e-posta adresine iletmesinin gerektiği ifade edilmektedir. Detaylı bilgi için Fındık - Kuru Meyve Birlikler Koordinasyon Şubesi'nin iletişim bilgileri aşağıda yer almaktadır.

EK2: Başvuru Formu

EK3: Fuar Katılım Sözleşmesi

Detaylı Bilgi İçin:

Fındık - Kuru Meyve Birlikleri Koordinasyon Şubesi

Samet ÖZGÜNDÜZ

Tel: 0212 454 07 62

Erdal BAŞAR

Tel: 0212 454 05 48

Zühal DUMAN

Tel: 0212 454 07 63

E-posta: kurumeyve@iib.org.tr

3. ASIA FRUIT LOGISTICA Hong Kong Fuarı 2018

Akdeniz İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği'nden alınan yazıda, 5 - 7 Eylül 2018 tarihleri arasında Hong Kong / Çin Halk Cumhuriyeti'nde düzenlenecek olan ASIA FRUIT LOGISTICA - Uluslararası Meyve, Sebze Ticaret Fuarı'nın Türkiye milli katılımının Akdeniz İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği'nce gerçekleştirileceği ifade edilmekte olup, bahse konu fuarın duyurusu ekte yer almaktadır.

EK4: ASIA FRUIT LOGISTICA 2018 Fuar Duyurusu

4. Liman İçerisinde Taş Kesim Hizmeti Fiyat Değişikliği Hk.

Port Akdeniz Ortadoğu Antalya Liman İşletmeleri A.Ş.'den alınan e-posta yazısında, Doğaltaş ihracatçılarının operasyonel hızlarına katkı sağlamak adına 2017 yılı Eylül ayı itibari ile başladıkları "LİMAN İÇERİSİNDE TAŞ KESİM HİZMETİ” ne 2018 yılında da indirimli olarak devam etmekte oldukları bildirilmektedir.

Bu kapsamda, 12 Ocak 2018 tarihinden itibaren uygulanacak indirimli yeni tarife ve izlenecek iş akış sürecinin aşağıda detaylandırıldığı gibi olduğu ifade edilmektedir;

Tarife:

- Taş kesim hizmeti: $150+kdv (terminal, ara nakliye, tartım ve kesim hizmeti dahildir)

- İşbu tarife 31.12.2018 tarihine kadar geçerlidir.

İş süreci:

· İhracatçı firma ve/veya yasal temsilcisi (gümrük müşaviri) taş kesim hizmeti ile ilgili talebini "operasyon@portakdeniz.com" ve "ticaret@portakdeniz.com" adresine yazılı olarak bildirir. Firma bu yazılı talebinin içeriğinde taşın kesilecek kısmı ile ilgili tonajını ve ebatını mutlak suretle bildirmekle yükümlüdür.

· Talebin alındığına dair gelen bildirimin akabinde ihracatçı firma veya yasal temsilcisi Ticaret Departmanına gelerek gereken ödemeyi yapar ve ödeme karşılığı 2 nüsha olarak düzenlenen kaşeli ve imzalı iş emrini teslim alır.

· Ticaret Departmanından alınan iş emrinin 1 nüshası CFS memuruna diğer nüshası ise taş kesim sorumlusuna teslim edilir.

· CFS memuru iş planlamasını yaparak taş kesim hizmetini sağlar.

· Hatalı talep nedeni ile yanlış kesimlerden oluşabilecek hatalardan Liman İşletmesi sorumlu değildir. Bu hataların önüne geçmek için firma yetkilisi veya yasal temsilcisinin kesilecek taşın üzerine gerekli işaretleme yapması zorunludur.

· Kesim yapılan ve atıl duruma çıkan taşlar atık olarak kabul edilecektir.

· Konteynerlere iç dolumu yapılıp, mühürlenerek istife kaldırılan taşlar için kesim işlemi, firma ya da yasal temsilcisinin Gümrük Müdürlüğü'nden alacakları yazılı yasal iznin operasyon departmanına beyanı akabinde gerçekleşir.

· Önemli Not: Taş kesim hizmeti saat 08:00 - 18:00 arası verilecektir. İş yoğunluğuna ve cfs memurlarının yaptığı iş planlamasına göre taş kesimleri gerçekleşecektir.Ekler:
EK-1 Urdun Yatirim Firsatlari.pdf
EK-2 Basvuru Formu.pdf
EK-3 Fuar Katilim Sozlesmesi.pdf
EK-4 Fuar Duyurusu.pdf

Tüm soru, görüş ve önerileriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Belirttiğiniz GSM numarasına gönderilen 4 haneli SMS Doğrulama Kodunu giriniz.

SMS Doğrulama Kodu Hatalı

Mesajınız başarılı bir şekilde iletilmiştir. En kısa sürede tarafınıza bilgi verilecektir.

Hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.