2018/104 Sirküler (01.06.2018)


BATI AKDENİZ İHRACATÇILAR BİRLİĞİ ÜYELERİNE

SİRKÜLER 2018-104

Sayın Üyemiz;

1. Tebriz'de Özelleştirilen Kamu Şirketi

2. İran Ekonomisindeki Güncel Gelişmeler

3. Dolaşım Belgelerinin Elektronik Ortamda Düzenlenmesi

4. Kazakistan Makine Üreticileri 6. Forumu

5. Tokyo Sektörel Ticaret Heyeti

Konularını içeren duyurularımızın detayları ekte sunulmuştur.

Bilgilerini rica ederim.

e-imzalıdır

Anıl YILMAZ

Genel Sekreter V.


1. Tebriz'de Özelleştirilen Kamu Şirketi

T.C. Ekonomi Bakanlığı'ndan alınan yazıya atfen Türkiye İhracatçılar Meclisi'nden alınan yazıda, İran Özelleştirme İdaresi'nin Tebriz şehrinde yerleşik "Machine Sazi Tabriz” isimli şirketteki hisselerinin tamamını girişimci Farokhzad'a devrettiğine dair 17.05.2018 tarihli İran basınında çıkan haberlere ilişkin Tebriz Ticaret Ataşeliğinden alınan 17.05.2018 tarihi yazının bir örneği ekte yer almaktadır.

EK1: Tebriz Özelleştirme

2. İran Ekonomisindeki Güncel Gelişmeler

T.C. Ekonomi Bakanlığı'ndan alınan yazıya atfen Türkiye İhracatçılar Meclisi'nden alınan yazıda, İran ekonomisinde 1 Ocak - 20 Mayıs 2018 döneminde yaşanan gelişmeler hakkında Tahran Ticaret Müşavirliğince hazırlanan özet bilgi notunun bir örneği ekte yer almaktadır.

EK2: İran Ekonomisi Güncel Gelişmeler

3. Dolaşım Belgelerinin Elektronik Ortamda Düzenlenmesi

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'ndan alınan yazıya atfen Türkiye İhracatçılar Meclisi'nden alınan yazıda, Dolaşım ve Menşe İspat Belgelerinin elektronik ortamda düzenlenmesi, onaylanması ve vize edilmesine ilişkin çalışmalara TİM koordinasyonunda başlandığı, ilk olarak A.TR dolaşım belgesinin elektronik ortamda düzenlenmesi uygulamasına 14 Mayıs 2018 tarihinde geçildiği ifade edilmektedir.

Yazının devamında, 28 Mayıs 2018 tarihinden itibaren ihracat beyannamesi kapsamında (TCGB) düzenlenen A.TR dolaşım belgelerinin sadece elektronik ortamda düzenlendiği, A.TR dışındaki dolaşım belgeleri ile menşe ispat belgelerinin elektronik sistemde onaylanması işlemlerine ise 28 Mayıs 2018 tarihinden itibaren kademeli olarak geçişin yapılacağı belirtilmektedir.

Diğer taraftan, ETGB, TIR Karnesi ve NCTS beyannameleri kapsamında düzenlenen A.TR dolaşım belgelerinin bir sonraki talimata kadar her iki usulde hem manuel hem de elektronik olarak düzenlenebileceği, gümrük idarelerinde vize işlemi yapılmayan onaylanmış ihracatçıların düzenledikleri Basitleştirilmiş A.TR Dolaşım Belgeleri'nin de söz konusu sistemde elektronik ortamda onaylanması uygulamasına 2 Temmuz 2018 tarihinde geçilecek olduğu belirtilmekte olup, 1 Ocak 2019 tarihine kadar hem manuel hem de elektronik ortamda onay erilmesinin planlandığı ifade edilmektedir.

4. Kazakistan Makine Üreticileri 6. Forumu

Ekonomi Bakanlığı'ndan alınan yazıya atfen Türkiye İhracatçılar Meclisi'nden alınan yazıda, 20 - 21 Eylül 2018 tarihlerinde "Kazakistan Makine Üreticileri VI. Forumu”nun düzenleneceği ifade edilmekte olup, söz konusu forumun taslak programının bir örneği ekte yer almaktadır. Konuya dair ayrıntılı bilgiye http://smkz.kz adresinden ulaşılmasının mümkün olduğu belirtilmektedir.

Yazının devamında, bahse konu forum esnasında petrol ve doğalgaz, madencilik, tarım, elektrik mühendisliği, otomobil ve demiryolu, demiryolu ve savunma mühendisliği alanlarında sektörel oturumların düzenleneceği, foruma yabancı ve yerli makine üreticileri ve yan sanayi temsilcileri ile uluslararası kuruluş temsilcilerince katılım sağlanmasının beklendiği ifade edilmektedir.

EK3: Kazakistan Makine Üreticileri Forumu Programı

5. Tokyo Sektörel Ticaret Heyeti

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM)'den alınan yazıda, Ekonomi Bakanlığı koordinasyonu, TİM ve Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) Genel Sekreterliği organizasyonu ile 11 - 15 Temmuz 2018 tarihleri arasında Tokyo / Japonya'ya yönelik "Gıda Sektörel Ticaret Heyeti” programının organize edileceği, heyet ile eş zamanlı olarak Tokyo'nun önemli bir meydanında kurulacak olan özel tasarım standlarda ülkemize özgü gıda ürünlerinin sergilenerek Japon halkının beğenisine sunulacağı, bu vesile ile gıda ürünlerimizin ve dolayısıyla ülkemizin Japonya'da tanıtımı amacıyla semazen ve folklor gösterileri, ebru ve çini sanat etkinlikleri gibi kültürel faaliyetlerin de olacağı Türk Gıda Ürünleri Festivali'nin gerçekleştirileceği belirtilmektedir.

Yazının devamında, söz konusu ticaret heyeti programının katılım payının 1.650-USD olduğu belirtilmekte olup, katılım payına; İstanbul - Tokyo - İstanbul ekonomi sınıfı uçak bileti, 5 yıldızlı otelde konaklama (oda + kahvaltı), alan vergisi, firmalarla ikili iş görüşmeleri, otel havaalanı transferi, katılım kitapçığında yer alma, her türlü tanıtım, ilan, basılı malzemeler ve ikili iş görüşmeleri için gerekli olan bütün hizmetlerin dahil olacağı, oteldeki ekstra oda harcamaları ve diğer ekstra harcamaların hariç olacağı ifade edilmektedir.

Ayrıca, bahse konu organizasyona İstanbul dışından katılacak firmaların iç hat uçuşları ve yurt dışı çıkış harç bedellerinin kendileri tarafından karşılanacağı belirtilmektedir.

Bu çerçevede, bahse konu ticaret heyetine katılmak isteyen firmaların aşağıda detayları yer alan AKİB Genel Sekreterliği'nin hesabına katılım ücretini yatırmaları, dekontla birlikte, ekte bir örneği yer alan Katılımcı Şirket Bilgi Formu ve Katılımcı Şirket Talep Yazısı başvuru formunu ve https://goo.gl/XvstCU adresinde yer alan başvuru formunu doğru ve eksiksiz olarak doldurarak, en geç 13 Haziran 2018 Çarşamba günü mesai bitimine AKİB Genel Sekreterliği'nin 0324 325 41 41 numaralı faksına veya didemsaygi@akib.org.tr adresine göndermelerinin gerektiği ifade edilmektedir. Detaylı bilgi için AKİB Genel Sekreterliği'nin yetkili kişisinin iletişim bilgileri aşağıda yer almaktadır.

EK4: Taslak Heyet Programı

EK5: Katılımcı Şirket Bilgi Formu

EK6: Katılımcı Şirket Talep Yazısı

BANKA BİLGİLERİ

Akdeniz İhracatçı Birlikleri (USD Hesabı)

Vakıfbank Mersin Şubesi

TR40 0001 5001 5804 8000 9271 41

Bilgi İçin İrtibat:

Didem SAYGI

Tel: 0324 325 37 37 (1217)

E-posta: didemsaygi@akib.org.trEkler:
Iran Ekonomisi Guncel Gelismeler.pdf
Japonya Sektorel Ticaret Heyeti Taslak Programi.pdf
Kazakistan Makine Ureticileri Forumu Programi.pdf
Tebriz Ozellestirme.pdf
Tokyo Heyeti Katilimci Sirket Bilgi Formu.pdf
Tokyo Heyeti Katilimci Sirket Yazisi.pdf

Tüm soru, görüş ve önerileriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Belirttiğiniz GSM numarasına gönderilen 4 haneli SMS Doğrulama Kodunu giriniz.

SMS Doğrulama Kodu Hatalı

Mesajınız başarılı bir şekilde iletilmiştir. En kısa sürede tarafınıza bilgi verilecektir.

Hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.