2022/193 Sirküler (14.11.2022)


BATI AKDENİZ İHRACATÇILAR BİRLİĞİ ÜYELERİNE
SİRKÜLER 2022-193

Sayın Üyemiz;

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM)'nden alınan yazıda, Havayolu kargo taşıma hizmetlerinin ihracatımızın ve ülke ekonomimizin gelişimine önemli katkılar sunmakta olduğu ve uzak pazarlara kısa sürede erişime imkân sağladığından bahisle, ihracatçı firmalarımızın havayolu ile taşımalarını daha uygun maliyetlerle gerçekleştirebilmeleri amacıyla Meclisleri ile Türk Hava Yolları A.O. (THY) arasında Hava Kargo İşbirliği Protokolü imzalandığı bildirilmektedir.

Protokol kapsamında THY, Genel Kargo (GEN), Yumurta (HEG), Yaş Meyve ve Sebze (PEP), Balık (PES) kapsamında taşınabilecek Türk ihraç ürünlerinin ekte belirtilen yurtdışındaki 40 destinasyona hava kargo ile taşınmasında belirlenen kapasitesiler nispetinde yüzde 30'a varan oranlarda indirim uygulayacağı, ayrıca, protokol ile Uzak Ülkeler Stratejisi'nde hedefler arasında yer alan ABD, Pakistan, Endonezya ve Nijerya ülkelerine yapılacak olan hava kargo taşımalarında ihracatçılarımıza önemli avantajlar sağlanacağı ifade edilmektedir.

11 Kasım 2022 tarihi itibarıyla hayata geçen söz konusu protokolün 28 Şubat 2023 tarihine kadar yürürlükte kalacağı belirtilmektedir.

Bilgilerini rica ederim.

e-imzalıdır
Güliz AKEL ÇETİNKAYA
Genel Sekreter V.

EK: İndirimli Taşıma Destinasyon ListesiEkler:
EK-Destinasyon Listesi.pdf

Tüm soru, görüş ve önerileriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Belirttiğiniz GSM numarasına gönderilen 4 haneli SMS Doğrulama Kodunu giriniz.

SMS Doğrulama Kodu Hatalı

Mesajınız başarılı bir şekilde iletilmiştir. En kısa sürede tarafınıza bilgi verilecektir.

Hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.