BAİB Başkanı Sn. Hakkı BAHAR'ın Koronavirüs hakkındaki açıklamalarıv #Koronavirüs


Değerli Üyelerimiz,

Bildiğiniz üzere, ilk olarak Çin Halk Cumhuriyeti'nde vuku bulan, tüm dünyayı etkisi altına alan ve ülkemizde 11 Mart 2020'de ortaya çıkan CoronaVirüs'ün (Covid-19) salgını ülkemizin birçok kesimini olduğu gibi ihracatçılarımızı da son derece olumsuz etkilemekte. Bu zor dönemde ekonomimizin mümkün olduğunca az zarar görmesi adına çalışmalarını sürdüren siz değerli ihracatçı firmalarımız yurtdışından aldığınız siparişlerin iptali, ödemelerin gecikmesi gibi birçok sorunun yanı sıra lojistik anlamda da giriş-çıkışa kapatılan gümrük kapıları nedeni ile ürünlerin sevkiyatında büyük zorluklar yaşamaktasınız.

Bu noktada, biz de Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği olarak anlık edindiğimiz bilgileri hızlı bir şekilde siz üyelerimize ulaştırma gayreti içerisindeyiz.

Corona Virüsünün ülkemizde yayılmasını önlemek amacıyla Sağlık Bakanlığı Bilimsel Danışma Kurulu ve Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü'nce bir takım önlemler alındı.

Söz konusu hastalığın diğer ülkelerdeki ilerleme süreçleri de göz önünde bulundurularak ülkemizde mümkün olan en hafif düzeyde hastalığın atlatılabilmesi için Türkiye'den çok sayıda ülkeye gidiş-geliş tüm yolcu uçuşları ve geçişleri durduruldu.

Yurtdışından ülkemize gelen herkesin ülkemize giriş tarihinden ilk 14 günlerini evlerinde geçirmeleri, mümkün olan en az kişiyle temas kurmaları, evden çıkılması durumunda mutlaka maske takılması önerildi.

Bu durum, çok sayıda ülkeye seyahat etmek durumunda olan TIR şoförlerimizi de etkiledi.

Koronovirüs salgınının yayılmasına karşı gümrük kapılarında alınan önlemler kapsamında edindiğimiz son bilgilere göre Kapıkule ve Hamzabeyli Sınır Kapılarımızda; Avusturya, Almanya, Hollanda, Belçika, İspanya, Fransa, Norveç, Danimarka, İsveç, İtalya, Çin, İran, Irak, G. Kore, Japonya, Singapur, Hong-Kong, Tayland, Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan ülkelerinin vatandaşları olan yabancı sürücülerin ülkemize girişine izin verilmemekte.

Bu ülkelerden yük getiren veya transit geçen yabancı kişilerin ise (bahse konu ülke vatandaşları hariç) en son geçtiği yasaklı ülke baz alınarak 14 gün süreyle ülkemize girişine izin verilmemekte.

Ayrıca, Kapıkule Gümrük Kapısı yetkilileri ile yapılan şifahi görüşmede Ülkemize giriş yapan Türk tır şoförlerinin sağlık kontrolünden geçirildiği, herhangi bir bulguya rastlanmayan kişilerin taahhütname imzalatılarak evlerinde 14 günlük karantinaya gönderildiği, bulgu tespit edilenlerin de hastanelerde 14 günlük karantinaya alındığı bilgisi edinildi. Söz konusu uygulama önümüzdeki günlerde de devam edecek olup, firmalarımızın ihraç ürünlerinin sevkiyatında bu durumu gözönünde bulundurarak hareket etmeleri oldukça önemlidir.

Firmalarımızdan edindiğimiz bilgiye göre taahhütname imzalamamakla birlikte Türkiye'ye giriş yaptığı tarih 14 günden kısa olan TIR şoförlerimizin de Kapıkule sınır kapısında geçişlerine izin verilmemekte.

Bugün (19/03/2020) itibariyle de TIR şoförleri için söz konusu karantina süresinin uygulanmaya başlandığı bilgisini edindik.

Vize başvurularında da ülkeler bir takım tedbirler almış durumda. Koronavirüs ile ilgili Konsolosluk talimatları gereğince, çeşitli ülkelere gerçekleştirilen vize başvuruları kabul edilmemeye başlandı.

Koronovirüsün yayılmasına karşı alınan önlemler hepimizin sağlığı için hayati önemde olup devletimizin bu konuda attığı kararlı adımlar için müteşekkiriz. Çünkü biliyoruz ki sağlık her şeyden önce gelir.

Ancak söz konusu tedbirler alınırken ihracatımızın sürdürülebilmesi de ülke ekonomimiz adına son derece önem arz etmektedir. Bu durumda, sevkiyatlarda yaşanan şoför sıkıntısının çözülebilmesini teminen biz de BAİB olarak Ticaret Bakanlığımıza Habur gümrük kapımızda yapılmakta olan tampon bölge uygulamasının Kapıkule ve Hamzabeyli gümrüklerinde de uygulanarak dorse veya konteyner değişimi ile şoför değişimi yapılması vb. yöntemler ile Avrupa Birliğine giriş kapılarımız olan bu gümrüklerin geçişlere kapanmamasının sağlanabilmesi önerisini ilettik.

Bu konu ile ilgili Ticaret Bakanlığımız temsilcilerimiz ile gerçekleştirdiğimiz görüşmelerimizde söz konusu durum ile ilgilendikleri ve mümkün olan en kısa sürede çözüm üretmeye çalışacakları bilgisini aldık.


Değerli Üyelerimiz,

İçişleri Bakanlığının 16/03/2020 tarihli ve "Coronavirüs Tedbirleri” konulu Genelgesi kapsamında sivil toplum kuruluşlarının (dernek, vakıf) genel kurulları ve sivil toplum kuruluşlarının eğitimler dâhil insanları toplu olarak bir araya getiren her türlü toplantı ve faaliyetleri (icrai zorunluluk gerektiren yönetim faaliyetleri hâriç) 16.03.2020 Pazartesi saat 24:00 itibariyle geçici olarak ertelendi.

Bu nedenle, biz de BAİB olarak Genel Kurul toplantımızı ileri bir tarihe gerçekleştirmek üzere erteledik. Sağlık tedbirleri dolayısıyla Birliğimizce gerçekleştirdiğimiz toplantılara da ara vermek durumunda kaldık.

Bu doğrultuda sizlere durumu detaylı bir şekilde izah etmek adına bu metni hazırlamak istedim.

Her bir ihracatçımız ekonomimizin önemli bir yapı taşı. Sorunlarımızın farkında olan ve her durumda biz ihracatçılara destek olan Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN'ın açıkladığı tedbirler de ayrıca biz ihracatçıları oldukça memnun etti.

Firmaların bankalara olan kredi anapara ve faiz ödemelerinin asgari 3 ay ertelenmesi ve gerektiğinde bunlara ilave finansman desteği sağlanması, SGK primlerinin Nisan, Mayıs ve Haziran ödemelerinin 6'şar ay ötelenmesi, ihracattaki geçici yavaşlama sürecinde kapasite kullanım oranlarının korunması amacıyla ihracatçıya stok finansmanı desteği, Kredi Garanti Fonu limitini 25 milyar liradan 50 milyar liraya çıkarılması, asgari ücret desteği gibi tedbir paketinde yer alan hususlar ihracatçımıza ve ekonomimize önemli katkılar sunacak.

Bu noktada, tüm ihracatçılarımız adına Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN'a bir defa daha teşekkürlerimizi sunmak isterim.


Değerli İhracatçılarımız,

Bu durum dünya genelinde etkili olan, ülkemiz ihracatçıları için hem fırsatlar hem de zorlukları içerisinde barındıran bir süreç. Bir arada birbirimize destek olarak anlık her türlü gelişmeyi sizlere ulaştırıp mümkün olan tedbirleri almanızı sağlamaya çalışarak en az zararla atlatacağımızı umut ediyor, saygılarımı sunuyorum.


Hakkı BAHAR
Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği
Yönetim Kurulu Başkanı


Tüm soru, görüş ve önerileriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Belirttiğiniz GSM numarasına gönderilen 4 haneli SMS Doğrulama Kodunu giriniz.

SMS Doğrulama Kodu Hatalı

Mesajınız başarılı bir şekilde iletilmiştir. En kısa sürede tarafınıza bilgi verilecektir.

Hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.