BAİB Dubai pazarına THY Kargo ile girecekBatı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB), yaş meyve sebze ihracatında alternatif pazarlar oluşturmak için başlattığı çalışmaları aralıksız sürdürüyor. BAİB, bu çerçevede hedef pazarlar listesine her yıl milyarlarca dolar tutarında gıda ve yaş meyve sebze ürünü ithalatı yapan Dubai ile Abu Dhabi'yi de aldı. Tohum ve Yaş Meyve Sebze İhracatının Geliştirilmesi URGE Projesi katılımcıları ile birlikte Dubai ve Abu Dhabi'ye gitti. Dubai ve Abu Dhabi'de Batı Akdeniz'i BAİB Başkanı Mustafa Satıcı, BAİB YK Üyeleri Ali Demir ve BAİB Genel Sekreteri Fisun Evrensevdi Pektaş temsil etti.

Proje katılımcısı 11 firma ile birlikte bölgeye giden BAİB, kara ve deniz taşımacılığının ihracatta dezavantajlı olması nedeniyle tüm lojistiğini milli havayolu firmamız THY ile gerçekleştirmeyi hedefledi. Bu nedenle BAİB'in gerçekleştirdiği tüm ziyaretlerde ve gerçekleştirdiği görüşmelerde THY Kargo yetkilileri de heyete eşlik etti. Dubai'de düzenlenen Gulfood-Food and Hospitality Show Fuarı'na da katılan BAİB, fuarda bölgenin önemli aktörleri ile görüşmeler gerçekleştirdi.

BAİB heyeti fuarın yanı sıra önce Dubai'nin önde gelen yaş meyve sebze ithalatçılarından ve süpermarket zincirlerinden Carrefour, KAF, Mirak ve Choithrams'a ziyaretler gerçekleştirdi. Al Bakrawe şirketinin haldeki tesisinde incelemeler ve görüşmeler yaptı. Burada süpermarket yöneticileri ile görüşmeler gerçekleştiren heyete Dubai Ticaret Ateşesi Hasan Önal ile Türk İş Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi Nevzat Esen'de eşlik etti. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından kurulun Türk Ticaret Merkezi'ni de ziyaret eden heyet, Carrefour yöneticileri ile burada bir de görüşme gerçekleştirdi.

Dubai'den sonra Abu Dhabi'ye geçen heyet, burada da yörenin önde gelen şirketlerinden Fathima Goup'un merkezine bir ziyaret gerçekleştirdi ve süpermarketine gidildi. Ticaret Müşaviri Erdinç Erbay ile Türk İş Konseyi Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Eskiocak ve Türk İş Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Dağ, Abu Dhabi'de gerçekleşen görüşmelerde heyete eşlik etti. BAİB'in bu ülkeye ihracatını THY Kargo ile gerçekleştirecek olması nedeniyle tüm görüşmelerde Turkish Cargo Ortadoğu Bölge Pazarlama Şefi Halit Tuncer ile Antalya Bölge Müdürü Ebubekir Kuşak da yer aldı.

Mustafa SATICI

Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği

Yönetim Kurulu Başkanı


Tüm soru, görüş ve önerileriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Belirttiğiniz GSM numarasına gönderilen 4 haneli SMS Doğrulama Kodunu giriniz.

SMS Doğrulama Kodu Hatalı

Mesajınız başarılı bir şekilde iletilmiştir. En kısa sürede tarafınıza bilgi verilecektir.

Hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.