Batı Akdeniz ihracatı 2,5 milyar doları aştı


Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) Başkanı Ümit Mirza Çavuşoğlu, Başkan Yardımcıları Mustafa Küçükyaman, Ramazan Keskin ve Yönetim Kurulu Üyeleri Cüneyt Doğan, Ercan Akın, Okan Alanyalı, Ahmet Tekin, Osman Doğan Şahlan ve Denetim Kurulu Üyesi Yusuf Akgül ile birlikte düzenlediği basın toplantısında 2022 yılı ihracat rakamlarını açıkladı. BAİB Başkanı Ümit Mirza Çavuşoğlu, 2022 yılında bölge ihracatının yüzde 0,68'lik artışla 2 milyar 562 milyon dolar olarak gerçekleştiğini bildirerek, ihraç edilen ürün miktarının yüzde 16 oranında düştüğünü vurguladı ve "Pandeminin etkileri ve Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle Batı Akdeniz ihracatında kayıplar yaşadık” dedi.

BAİB Başkanı Ümit Mirza Çavuşoğlu, "2022 yılında en çok ihracat yapan sektörlerin başında 666 milyon dolarla yaş meyve sebze sektörü geliyor. İkinci sırada 516 milyon dolar ile maden ve metaller sektörü, üçüncü sırada 296 milyon dolar ile ağaç ve orman ürünleri sektörü, dördüncü sırada 257 milyon dolar ile kimyevi maddeler sektörü, beşinci sırada ise 124 milyon dolar ile demir ve demir dışı metaller sektörü yer aldı. En çok ihracat yapılan ülkelerde eski yıllara oranla değişiklikler oldu. İlk sırada 199,8 milyon dolar ile Rusya, ikinci sırada 187,5 milyon dolar ile Almanya, üçüncü sırada 187 milyon dolar ile Çin, dördüncü sırada 122,9 milyon dolar ile Hollanda ve beşinci sırada 122,5 milyon dolar ile ABD yer aldı" diye konuştu.

Ürün bazında ihracat rakamlarına bakıldığında da geçmiş yıllardan farklı bir tablo oluştuğuna değinen BAİB Başkanı Ümit Mirza Çavuşoğlu, "Artık BAİB denince akla ilk gelen ürün domates değil. 2022'de ilk sırada 228 milyon dolar ile ağaç ve orman ürünleri, ikinci sırada 174 milyon dolar ile ferrokrom, üçüncü sırada 177 milyon dolar ile domates, dördüncü sırada 165 milyon dolar ile blok mermer, beşinci sırada ise 142 milyon dolarla biber geliyor. 2 milyar 562 milyon dolar ihracat bizler için yeterli değil, çok daha yüksek rakamlar beklerken bahsettiğimiz sebepler nedeniyle hedeflerimizin gerisinde kaldık" dedi.

Batı Akdeniz'den 3 bin 600 kilometrekarelik dairedeki ülkelere, başta Avrupa olmak üzere yoğun ihracat yapıldığını söyleyen Çavuşoğlu, "Avrupa bizim için çok önemli ama bir daralma söz konusu. Endonezya, Filipinler, Tayland, Güney Amerika gibi farklı bölgelere giderek aradaki farkı kapatmaya çalışacağız. Vietnam, Güney Amerika, Hindistan gibi ülkelere ticari heyetler göndereceğiz ve biraz daha riskimizi dağıtacak şekilde ülkelere gideceğiz. Üyelerimizi bu heyetlere davet ediyoruz” dedi.Tüm soru, görüş ve önerileriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Belirttiğiniz GSM numarasına gönderilen 4 haneli SMS Doğrulama Kodunu giriniz.

SMS Doğrulama Kodu Hatalı

Mesajınız başarılı bir şekilde iletilmiştir. En kısa sürede tarafınıza bilgi verilecektir.

Hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.