Batı Akdeniz'de İhracat Hamlesi


Batı Akdeniz'de İhracat Hamlesi

'Tohum ve Yaş Sebze Meyve İhracatının Geliştirilmesi Projesi' başladı.


Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) tarafından Ekonomi Bakanlığı desteği ile yürütülen 'Tohum ve Yaş Sebze Meyve İhracatının Geliştirilmesi Projesi' başladı. Sektörde faaliyet gösteren 26 firmanın katılımıyla başlayan proje ile Batı Akdeniz bölgesinde tohum ve yaş sebze meyve ihracatının artırılması ve firmaların dış pazarlarda rekabet gücünün artması ve markalaşması amaçlanıyor. Projenin ilk etabında danışman firmanın analiz çalışmaları gerçekleşecek, ardından analizler sırasında ortaya çıkan ihtiyaçlar, eğitim çalışmaları ile giderilecek. Daha sonra katılımcı firmalar tarafından belirlenen hedef pazarlarda ihracat yapmayı sağlayacak çalışmalar gerçekleştirilecek.

PROJEYI TANITTI
'Tohum ve Yaş Sebze Meyve İhracatının Geliştirilmesi Projesi' Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği'nde (BAİB) düzenlenen toplantı ile başladı. Toplantıya başkanlık yapan BAİB Yönetim Kurulu Üyesi Ali Demir, yaptığı konuşmada projenin hedeflerine değindi. Demir, projenin BAİB tarafından Türkiye ihracatını geliştirme adına attığı yeni ve farklı adımlardan birisi olduğunu kaydetti. Öncelikli hedeflerinin proje yaklaşımını ve kümelenme anlayışını esas alarak işbirliği ile ihracat seferberliği başlatmak olduğunu kaydeden Demir, proje ile başlatılan seferberliği kalıcı bir başarıya dönüştürmek olduğunu söyledi.

PROJENİN 9 HEDEFI VAR
Gübre ve tohum ihracatının yaş sebze meyve kadar ihracat potansiyeli olduğunu bildiren Demir, "Proje ile yaş sebze meyve,gübre ve tohumculuk sektörleri ülkemizin 2023 yılı ihracat hedefi olan 500 milyar dolara ulaşmasında büyük katkı sağlamayı amaçlamaktayız. Bu kapsamda 9 hedefimiz vardır. Bunlar; hedef pazarın taleplerine göre üretim ve ihracat yapmak, ihracatta ürün çeşitliliğini sağlamak, projeye katılan firmaların üretim ve ihracat kapasitelerini artırmak,sektörel sorunlara çözüm bulmak, ihracatçı sayısını artırmak,yeni pazarlara girişi sağlamak,yaş sebze meyve ile tohum ve gübre sektörlerinin ihracatını artırmak, bölge ürünlerinin uluslararası alanda tanınırlığını artırmak" diye konuştu.

3 YILDA 10 YURTDIŞI TİCARET ORGANİZASYONU
Projenin 3 yıl süreceğini ve ilk etapta katılımcı firmaların mevcut durumlarının belirleneceğini bildiren Demir, "İhtiyaç analizi çalışmasına katılmayan firmalar proje dışında kalacaktır. İhtiyaç analizi çalışmasından çıkan sonuçlara göre katılımcıların ihtiyaç duyduğu konularda eğitim verilecek. Projenin üçüncü aşamasında yurtdışı pazarlama organizasyonları düzenlenecek. Projenin yürütüleceği 3 yıl boyunca 10 ayrı sektörel ticari heyet organizasyonu gerçekleştirilecektir. Organizasyonlara sektörün kalbinin attığı fuarlara gidilecek, önemli ithalatçılarla, tedarikçilerle, üreticiler ve benzeri aktörlerle temas imkanı sağlanacaktır" dedi.

İHRACAT HAMLESİ BAŞLATILACAK

Projenin içeriği ve hedefleri hakkında bilgi veren Demir, sözlerini bölge ihracatının artırılması için düşüncelerini aktararak tamamladı. Demir, bu çerçevede "Gidilmeyen pazar bizim değildir. Batı Akdenizli ihracatçılar olarak bu sektörde gelecek vadeden hangi kıta, hangi ülke, hangi şehir varsa gidip keşfedeceğiz ve ürünlerimizi o bölgeye taşıyacağız. Ayrıca Ticaret Müşavirlerimiz ve ilgili sektör kuruluşları ile çalışarak hedef ülkelerin önemli alıcılarını ülkemize getireceğiz ve proje katılımcısı firmalarla buluşturacağız" dedi. Bu proje 210/6 sayılı Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi Desteği kapsamında düzenleniyor. Projeye katılan firmalar yüzde 75 oranında devlet desteğinden faydalanacak.


Tüm soru, görüş ve önerileriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Belirttiğiniz GSM numarasına gönderilen 4 haneli SMS Doğrulama Kodunu giriniz.

SMS Doğrulama Kodu Hatalı

Mesajınız başarılı bir şekilde iletilmiştir. En kısa sürede tarafınıza bilgi verilecektir.

Hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.