Çinli ithalatçılar Türk kirazı için geldi


Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB), Çinli kiraz ithalatçıları ile Batı Akdenizli kiraz ihracatçılarını düzenlediği toplantıda bir araya getirdi. BAİB Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Hakkı BAHAR'ın başkanlığındaki toplantıda Türkiye'den Çin'e kiraz ihraç edilebilmesi için fikir alışverişinde bulunuldu. Çinli ithalatçılar, dünyanın farklı ülkelerinden yılda 7 bin konteynır kiraz ithal ettiklerini bildirerek, Türkiye'den de ürün almak istediklerini ifade etti.

Toplantıda konuşan BAİB Başkanı Sayın Hakkı BAHAR, Türkiye'nin coğrafi ve iklim özellikleri nedeniyle dünyanın önde gelen kiraz üreticilerinden olduğunu bildirdi. Rakımı düşük yörelerde erken dönemde başlayan kiraz üretiminin, yüksek rakımlara doğru yaz mevsimi sonuna kadar sürdüğünü açıklayan Başkan BAHAR, "Çin, 2018 yılında 1 milyar dolarlık kiraz ithalatı gerçekleştirmiş. Türkiye'nin Çin'e ihraç ettiği kiraz miktarı kabul edilebilir oranda değil” dedi.

Toplantıda, Türkiye'den kiraz ihraç edilebilmesi için karantina uygulamalarının kabul edilebilir oranda olması ve Avustralya ile Çin arasındaki gibi bir anlaşmanın yapılması gerektiği ifade edildi. Mevcut uygulamanın Türkiye'den Çin'e kiraz ihraç etmeyi güçleştirdiği bildirildi. Karantina uygulamalarının ihracat yapılabilir şekilde olması halinde Türkiye'den Çin'e ciddi oranda kiraz ihraç edilebileceği açıklandı.


Tüm soru, görüş ve önerileriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Belirttiğiniz GSM numarasına gönderilen 4 haneli SMS Doğrulama Kodunu giriniz.

SMS Doğrulama Kodu Hatalı

Mesajınız başarılı bir şekilde iletilmiştir. En kısa sürede tarafınıza bilgi verilecektir.

Hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.