Firmaların ihtiyaçları belirlendi


Tohum, Gübre ve Yaş Sebze Meyve İhracatının Geliştirilmesi URGE Projesine katılan 22 firmanın ihtiyaçları, eksiklikleri, güçlü yönleri, beklentileri ve talepleri belirlendi.

Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) tarafından Ekonomi Bakanlığı desteğiyle geçtiğimiz yıl Kasım ayında başlatılan Tohum, Gübre ve Yaş Sebze Meyve İhracatının Geliştirilmesi URGE Projesi'nin ilk etabı olan ihtiyaç analizleri çalışması tamamlandı. İhtiyaç analizleri çalışması çerçevesinde proje katılımcısı 22 firma ile görüşülerek, firmaların ihtiyaçları, eksik ve güçlü yönleri ile beklentileri ve talepleri belirlendi. İhtiyaç analizleri çalışmasında çıkan sonuçlar proje katılımcılarının bulunduğu bir toplantı ile değerlendirildi.

SIRA EĞİTİM ÇALIŞMALARINDA

Tohum, Gübre ve Yaş Sebze Meyve İhracatının Geliştirilmesi URGE Projesi çerçevesinde ihtiyaç analizleri çalışmasının ardından çıkan sonuçlara göre eğitim çalışmalarına geçilecek. Değerlendirme toplantısında proje katılımcısı firmalar öncelikle fiyat ve maliyet analizi alanında eğitim alınmasını kararlaştırdı. Bu çerçevede proje katılımcısı firmalara yurt dışı pazarlama faaliyetleri öncesinde fiyat ve maliyet analizi alanında eğitim verilecek. Eğitim çalışmalarının ardından yurt dışı programlarına geçilecek.

HEDEF ÜLKELER BELİRLENDİ

Değerlendirme toplantısında yapılan görüşmelerde firma temsilcileri Almanya, Hong Kong ve Dubai'de düzenlenen fuarlara katılma, Hollanda, Çin ve Hindistan'a ise inceleme seyahatleri yapma kararı aldı. Toplantıda firmalarla yapılan anket çalışmasında elde edilen verilerde paylaşıldı. Yaş sebze meyve ihracatında Almanya ve Hollanda'nın, tohumda Almanya, Hollanda ve Fransa'nın gübre de ise İspanya'nın hedef pazar olması görüşü öne çıktı. Asya kıtasında öne çıkan hedef ülkeler ise yaş sebze meyvede Rusya ve Ukrayna oldu. Rusya aynı zamanda tohumda da öne çıktı. Orta Doğu'da Irak ve Suudi Arabistan yaş sebze meyve ihracatında öne çıkan ülkeler olurken, Suudi Arabistan gübre ihracatında da ön plana çıktı.

Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği


Tüm soru, görüş ve önerileriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Belirttiğiniz GSM numarasına gönderilen 4 haneli SMS Doğrulama Kodunu giriniz.

SMS Doğrulama Kodu Hatalı

Mesajınız başarılı bir şekilde iletilmiştir. En kısa sürede tarafınıza bilgi verilecektir.

Hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.