Mermer ihracatçıları Antalya limanından şikayetçi


Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) Yönetim Kurulu, Marble 2019 Fuarı'nda bölgemizin mermer ihracatçısı firmalarıyla sektörü A'dan Z'ye değerlendirme imkanı buldu. Fuara katılan Batı Akdenizli 78 mermer ihracatçısı firma, görüşmelerde Antalya Limanı'ndan duyduğu sıkıntıyı dile getirdi.

Dünyanın alanında en önemli 3 organizasyonundan birisi olarak gösterilen Marble 2019 - 25. İzmir Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı, geçen hafta 27-30 Mart tarihleri arasında gerçekleşti. Fuara, Antalya, Burdur ve Isparta illerinde mermer üretimi ve ihracatı gerçekleştiren 78 firma da katılım sağladı. BAİB Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Hakkı BAHAR, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcımız Sayın Hakkı Ergin CİVAN, Yönetim Kurulu Üyelerimiz Sayın Süleyman DURAN, Sayın İsmail ÖZANDAÇ, Sayın Erol GÜR de fuara katılarak, hem bölgemizi temsil etti hem de Birliğimiz üyesi firmalarla sektör hakkında görüşmeler gerçekleştirdi.

Fuar alanında mermer ihracatçısı firmalarımızla gerçekleştirilen görüşmelerde BAİB Yönetim Kurulu Üyelerimize, Bucak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sayın Hasan Yalçın MEÇİKOĞLU, Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sayın Yusuf KEYİK ve odaların yönetim kurulu üyeleri de eşlik etti. Mermer ihracatçıları, görüşmeler esnasında yüksek maliyetleri nedeniyle Antalya limanından duydukları rahatsızlığı dile getirdi. Antalya limanını kullanan firmalar yüksek maliyetler nedeniyle uluslararası arenada rekabet şanslarının azaldığına dikkat çekerken, daha düşük maliyetlere İzmir ve Mersin limanını kullanan ihracatçılar ise zaman kaybına uğramaktan dolayı sıkıntılar yaşadıklarını ifade etti.

Transit süresinin çok uzun olmasının da sıkıntılara neden olduğunu söyleyen mermer ihracatçıları, yetkililerin yaşanan bu sıkıntılara çözüm üretmesini istedi. Antalya limanını aktif bir şekilde kullanmalarının daha fazla ihracat anlamına geleceğini kaydeden mermer ihracatçılarımız, bunun da ülke ekonomisinin gelişimi anlamına geldiğini söyledi. Görüşmeler esnasında mermer sektörünün son durumunun değerlendirmesi de yapıldı. Firma yetkilileri, sektörlerinin mevcut durumu hakkında bilgi verdi. Başta ruhsat olmak üzere bürokratik işlemlerin çok uzun sürmesinden ve aşırı maliyetli olmasından yakınan mermer ihracatçıları, bölge ihracatının gelişimi için bu konuda da adım atılması gerektiğini ifade etti. BAİB Başkanımız Sayın Hakkı BAHAR ve Yönetim Kurulu Üyelerimiz, ziyaretler esnasında hayata geçirilen, devam eden ve önümüzdeki dönemde uygulamaya geçecek çalışmalar hakkında bilgi verdi.


Tüm soru, görüş ve önerileriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Belirttiğiniz GSM numarasına gönderilen 4 haneli SMS Doğrulama Kodunu giriniz.

SMS Doğrulama Kodu Hatalı

Mesajınız başarılı bir şekilde iletilmiştir. En kısa sürede tarafınıza bilgi verilecektir.

Hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.