Tüm zamanların rekoru kırıldıBatı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Hakkı BAHAR, AK Parti Antalya Milletvekili Sayın Atay USLU ve BAİB Yönetim Kurulu Üyeleri ile birlikte düzenlediği basın toplantısında ihracat rakamlarını açıklayıp, oluşturulan komiteler ve önümüzdeki dönemde hayata geçirilecek projeler hakkında bilgi verdi. Mayıs ayında Batı Akdeniz'den yüzde 29,3 oranında artışla 179 milyon 471 bin 20 dolar ihracat gerçekleştiğini açıklayan BAİB Başkanı Sayın BAHAR, "Mayıs ayında tüm zamanların ihracat rekorunu kırdık. Ocak-Mayıs döneminde yüzde 15,26 oranında artışla 792 milyon 703 bin 346 dolar ihracat gerçekleşti. Bölgemizden 2018 yılında 6500'i aşan üyemizle 2 milyar dolar ihracat gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. 2023 yılı hedefimiz 5 milyar dolar. Ancak ben bu rakamın daha yüksek olması gerektiğine inanıyorum” dedi.

Mayıs ayında diğer birlikler arasında ihracatını en yüksek oranda BAİB'in artırdığını açıklayan BAİB Başkanı Sayın BAHAR, "Türkiye geneli ihracat artışı yüzde 12,2. Birliğimizin ihracat artışı ise yüzde 29,3. Tüm zamanların en fazla aylık ihracat değerine ulaştık. Mayıs ayında 116 ülkeye ihracat gerçekleştirdik. Ocak-Mayıs döneminde ise 139 ülkeye ihracat gerçekleştirdik. 10 milyon dolar üzeri 20 ülkeye, 5 milyon dolar üzeri 34 ülkeye, 1 milyon dolar üzeri 73 ülkeye ihracat gerçekleştirdik” diye konuştu. Mayıs ayında en fazla ihracatın 30,6 milyon dolar ile Çin Halk Cumhuriyeti'ne gerçekleştiğini açıklayan BAİB Başkanı Sayın BAHAR, en fazla ihracatı gerçekleştiren sektörün ise 56,9 milyon dolarla yaş meyve sebze sektörü olduğunu ifade etti. Geride kalan 5 aylık döneme de değinen BAİB Başkanı Sayın BAHAR, "Çin Halk Cumhuriyeti, 0,64 artış ve 106,9 milyon dolarla 5 aylık dönemde de en fazla ihracat gerçekleştirdiğimiz ülke. 5 ayık dönemde en fazla ihracat gerçekleştiren sektörümüz yine yaş meyve sebze sektörü. Sektörümüzün ihracatı yüzde 25,30 artışla 236,3 milyon dolar” dedi.

BAİB Başkanı Sayın BAHAR, basın açıklamasında komiteler ve projeler hakkında da bilgi verdi: Batı Akdeniz ihracatını geliştirecek bir dizi projeyi hayata geçireceğiz. Bu projeleri oluşturduğumuz komitelerimiz uygulayacak. Bu komiteler; Mermer Komitesi, Lojistik Komitesi, Teknoloji ve İhracatı Geliştirme Komitesi, Yaş Meyve Sebze İhracatını Geliştirme Komitesi'dir. Hayata geçireceğimi projeler ise ‘Antalya-Trieste Limanları Arasında Ro-Ro Seferleri Düzenlenmesi Projesi', ‘Rusya Hava Taşımacılığı Projesi', ‘İhracat Loncaları Projesi', ‘BAİB IT Uygulaması Projesi', ‘Yaş Meyve Sebze Ticaret Merkezleri Projesi', ‘Meyve Sebze Sektöründe Tohumdan İhracata Projesi'.

AK Parti Antalya Milletvekili Sayın Atay USLU ise Türkiye'de her gün büyüme ve gelişme anlamında güzel haberler aldıklarını, ülkenin hızla büyüdüğünü ifade etti. Türkiye'nin 2018 yılı ihracat hedefinin 170 milyar doları geçmek olduğunu dile getiren Sayın Atay USLU, "Bu büyüme 16 yıldır devam ediyor. Antalya bu yıl 15 milyon turist ağırlayacak. Hükumet olarak kentteki bütün projelere destek vereceğiz. Antalya'da çiftçilerimiz tuta absoluta sorunu yaşıyor. Tuta ile ya kimyasal ya biyolojik mücadele edeceğiz. Çiftçimize, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı olarak tül desteği ve biyolojik böcek konusunda destek veriyoruz. Bu tür hastalıklara karşı dirençli fide ve tohumculuğa destek veriyoruz. İhracatın farklı ülkelere gelişmesi için planlarımız var. Yurt dışında da kendi ürünlerimizi pazarlayacağımız lojistik merkezlerinin yapımına destek vereceğiz" dedi.

Antalya'nın tarım ürünlerinin kimyasal kalıntılı olarak algılanmasının yanlış olduğunu vurgulayan Sayın Atay USLU, "Geçen yıl Antalya'da üretilen 600 bin ton ürünün 31 bin tonunda kimyasal kalıntı bulundu ve imha edildi. On binde bir bile değil. Milyonda bir olan bir olay. Bu kapsamda 31 çiftçiye ceza kesildi. Bir yanlış algı var. Bu yanlış algının düzeltilmesi için çalışmalarımız var. İhracata da iç piyasaya da giden ürün aynı" ifadelerine yer verdi.

BAİB Yönetim Kurulu Üyesi Sayın İsmail ÖZANDAÇ, Antalya'dan Rusya'ya Ro-Ro taşımacılığı projesi ile ilgili olarak, "Mersin'den Trieste Limanına haftada 3 kez Ro-Ro seferi var. Antalya'dan da bu seferlerin başlaması gibi bir projemiz var. Antalya'dan yaklaşık yılda 6-7 bin tırlık ihracat gerçekleştiriyoruz. Mersin'den Ro-Ro seferi yapan firma teklifimize sıcak baktı. Şuan proje aşamasında" dedi.

BAİB Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Hatice ÖZ ise kilogram değeri yüksek ürün ihracatına yönelik değerlendirmelerde bulunarak, "Katma değeri yüksek ürün ihraç edemiyoruz. İhracat için ithalat yapmamız gerekiyor. Üretilen bazı ürünler ihraç edilemiyor. Burada üyelerimizin önünü açmak istiyoruz. Savunma ve havacılık, makine, teknoloji ve bilişim özel eğilimlerimizin olacağı sektörler olacak” dedi

BAİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sayın Hakkı Ergin CİVAN, "Bölge ihracatımızda en büyük pay yaş meyve sebze ve maden sektörlerinde. Ancak sanayide de ciddi ivme yakaladık. Tekno kentler, teknolojiyi geliştirme bölgeleri çok önemli. Antalya'da da teknolojiyi geliştirme bölgesi kuruluyor. Antalya'dan anahtar teslimi mobilya ihracatı gerçekleştiriliyor. Kimya sektörü hızlı gelişti. İnşaat malzemeleri üretimi üzerine ciddi yatırımlar var. Bölgemizin yabancı yatırımcı çekme şansı çok yüksek” diye konuştu.


KOMİTELER VE YÜRÜTECEKLERİ ÇALIŞMALAR

Mermer Komitesi: Batı Akdeniz ihracatının en önemli kalemlerinden olan mermer sektörünün sorunlarının çözüme kavuşturulması ve bu sayede hem hali hazırdaki pazar paylarımızın geliştirilmesi hem de sektörün yeni pazarlara girişinin sağlanması için çalışmalar yürütülmektedir.

Lojistik Komitesi: İhracat sektörlerimizin kullanımı için lojistik olanakların geliştirilmesi ve bu sayede firmalarımızın rekabet güçlerinin geliştirilerek bölge ihracatımızın artırılmasına yönelik projeler üzerinde çalışılmaktadır.

Teknoloji ve İhracatı Geliştirme Komitesi: İhracatımızın artırılması amacıyla bilgi sistemlerine dayanan uygulamalar geliştirilmesi ve teknoloji odaklı enstrümanlar vasıtasıyla ihracatçıların ihtiyaçlarına yönelik çözümlerin geliştirilmesi üzerine projeler yürütülmektedir.

Yaş Meyve Sebze İhracatını Geliştirme Komitesi: Bölgemizin ihracatında büyük bir öneme sahip olan yaş meyve sebze sektörünün üretimden başlayarak ihracata yönelik gelişiminin desteklenmesi noktasında çalışmalar yapılmaktadır.


PROJELER

Antalya-Trieste Limanları Arasında Ro-Ro Seferleri Düzenlenmesi Projesi

-Avrupa'ya sevkiyatlarda daha kısa süre ile rekabet gücümüzde artış sağlanması

-Antalya'dan Trieste'ye doğrudan ulaşacak Ro-Ro hattının hizmete girmesi

-Trieste - Münih arası karayolu taşımacılığı

Rusya Hava Taşımacılığı Projesi

-Bölgemizde yetiştirilen niş ürünlerin en hızlı şekilde alıcı pazarlarımıza ulaştırılması

-Proje sayesinde özellikle Isparta havalimanının ihracatta taşıma merkezi haline gelmesi

İhracat Loncaları Projesi

-Bölgesel koordinasyon sağlanması amacıyla Batı Akdeniz'in her köşesinde ihracat neferlerinin görevlendirilmesi

-Batı Akdeniz bölgesindeki tüm ihracat lokasyonlarının bir ağ gibi birbirine bağlanması

-Mikro bölgelerde ihracat aşamasında yaşanan sorunların güncel olarak tespit edilerek çözüm önerileri geliştirilmesi

BAİB IT Uygulaması Projesi

-Bilgi sistemleri bazlı iletişim ağı oluşturulması

-Mobil aplikasyon ile hızlı veri akışı sağlanması

-Eğitsel videolar ve konu bazlı anlatımlarla ihracatçılarımızın ihtiyaç duyacakları bilgilere ve Birliğimiz hizmetlerine hızlı erişim sağlanması

Yaş Meyve Sebze Ticaret Merkezleri Projesi

-İhracatın geliştirilmesine lojistik bazlı destek sağlanmasının kanuni altyapısı hazırlanarak Türk Ticaret ve Lojistik Merkezleri oluşturulması için çalışmalar yapılması

-Yoğun ihracat yapılan pazarlarımızda depolamadan paketlemeye kadar pek çok alanda ihracatçılarımıza tek elden hizmet verilmesi

-Firmalarımız için uluslararası alanda rekabet avantajı sağlanması

Yaş Meyve Sebze Sektöründe Tohumdan İhracata Projesi

-Kompakt bir anlayışla bölgemizin niş ürünler için bir merkez haline gelmesi

-2023 hedeflerine giden yolda kg değeri yüksek, katma değerli ürünlerimizin ön plana çıkarılması


Ekler:
sunum.pdf

Tüm soru, görüş ve önerileriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Belirttiğiniz GSM numarasına gönderilen 4 haneli SMS Doğrulama Kodunu giriniz.

SMS Doğrulama Kodu Hatalı

Mesajınız başarılı bir şekilde iletilmiştir. En kısa sürede tarafınıza bilgi verilecektir.

Hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.