Üretici kayıt defterleri için yeni yönetmelik hazırlanıyor


Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) tarafından organize edilen "Sektörel Çalışma Masaları" toplantıları devam ediyor. Sektör temsilcilerinin yanı sıra BAİB Yönetim Kurulu'nun da katıldığı toplantılarda, sektörlerin sorunları ve çözüm önerileri üzerine görüşmeler gerçekleştiriliyor. Bu çerçevede Meyve Sebze Mamülleri, Kuru Meyve ve Mamülleri, Fındık ve Mamülleri, Zeytin ve Zeytinyağı, Tütün, Su Ürünleri ve Hayvansal Mamüller ile Yaş Meyve Sebze sektörü çalışma masaları toplantıları düzenlendi. 

Yaş meyve sebze sektöründe yaşanan gelişmelerin değerlendirildiği toplantıya BAİB Başkanı Ümit Mirza Çavuşoğlu, BAİB Başkan Yardımcısı Berdan Ber, Yönetim Kurulu Üyeleri Osman Şahlan, Cüneyt Doğan ve Ramazan Keskin ile Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda Kontrol Genel Müdürlüğü Çalışma Grup Sorumlusu Yalçın Ocak, Bitki Sağlığı Şube Müdürü Safinaz Arslan ve Ziraat Mühendisi Hüseyin Akyazı ve sektör temsilcileri katıldı.

Toplantıda bir konuşma yapan Gıda Kontrol Genel Müdürlüğü Çalışma Grup Sorumlusu Yalçın Ocak, zirai ilaç kalıntısı sorununun çözümü ve izlenebilirliğin sağlanması için üretici kayıt defteri sistemi ile ilgili yönetmelik hazırlandığını söyledi. Üretici kayıt defterlerinin düzgün olarak tutulmasının üretimde kullanılan kimyasalların takibini sağlayacağını ifade eden Ocak, bu konuda ihracatçıların da değerlendirmelerini dinledi. BAİB Başkanı Ümit Mirza Çavuşoğlu, "Üreticilerin defterleri kurallara uygun olarak tutulması kesintisiz bir ihracat için büyük önem taşıyor. Ama ihracatçılarımızın tek başına bunu sağlaması mümkün değil. Üreticilerin bu konuda daha duyarlı olması için çalışmalar yapılmalı” dedi.


Tüm soru, görüş ve önerileriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Belirttiğiniz GSM numarasına gönderilen 4 haneli SMS Doğrulama Kodunu giriniz.

SMS Doğrulama Kodu Hatalı

Mesajınız başarılı bir şekilde iletilmiştir. En kısa sürede tarafınıza bilgi verilecektir.

Hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.