Batı Akdeniz'de ihracatı geliştirmek için yeni pazarlar belirlenecek


Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB), Sektörel Çalışma Masaları Ortak Akıl Çalıştayı, Akra Barut Otel'de gerçekleşti. BAİB Yönetim Kurulu'nun ve 25 sektörde faaliyet yürüten ihracatçıların katıldığı toplantıda sektörler her yönüyle masaya yatırıldı. Sektör temsilcileri düzenlenen oturumlarda ortak sorunlar ve sektör sorunları konusunda görüşlerini ifade etti. Ardından bu sorunlar BAİB Yönetim Kurulu Üyelerine aktarılarak, çözüm üretimi hususunda atılması gereken adımlar değerlendirildi.

‘Ortak Akıl Çalıştayı'nın ikinci bölümünde Antalya Serbest Bölge Kurucu ve İşleticisi A.Ş. (ASBAŞ) ile Antalya Limanı'nın işletmecisi Q Terminals tarafından sunumlar yapıldı ve ihracata yönelik gerçekleştirilen ve gerçekleştirilecek çalışmalar hakkında bilgi verildi. Bölge ihracatının daha da gelişimini hedefleyen çalıştay, sektör temsilcileri açısından oldukça verimli geçti ve bu tarz toplantıların sektörlerin ihracatlarının gelişimi açısından devam etmesi istendi.

BAİB Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Mirza Çavuşoğlu, çalıştayda yaptığı konuşmada, "Bölge ihracatını artırmayı planlayan çalışmalarımız çerçevesinde 13 komite oluşturduk. Ve komite toplantılarında ihracatı geliştirecek adımları konuştuk. Düzenlediğimiz çalıştayda ise ihracatçılarımızın sektörlerine göre sorunlarını her yönüyle değerlendirebilecekleri, çözüm önerileri sunabilecekleri bir ortam oluşturduk. Çalıştay bölgemiz açısından oldukça verimli geçti. İhracatçılarımızdan gelen sorunları ve çözüm önerilerini ilgili makamlara aktararak. Çözüm aşamasında da çalışmalar gerçekleştireceğiz” dedi.

BAİB Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Mirza Çavuşoğlu, ihracat gerçekleştirilen bazı ülkelerde yüzde 25 ila yüzde 100 arasında artışlar yaşandığını ifade ederek, "Bölge ihracatının daha da artırılması için UR-GE projelerimiz ve ticari heyetlerle yeni pazarlara açılmayı hedefledik. Afrika, Avrupa ve Amerika kıtalarında yeni pazarlar bulma ve mevcut pazarlarımızı koruyarak konumumuzu güçlendirmek istiyoruz. Özellikle Özbekistan'a ihracatta çok ciddi artış yaşıyoruz. Özbekistan'a özel bir ticari heyet gerçekleştirmek istiyoruz" diye konuştu.


Tüm soru, görüş ve önerileriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Belirttiğiniz GSM numarasına gönderilen 4 haneli SMS Doğrulama Kodunu giriniz.

SMS Doğrulama Kodu Hatalı

Mesajınız başarılı bir şekilde iletilmiştir. En kısa sürede tarafınıza bilgi verilecektir.

Hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.