Koronavirüs Tedbirleri Kapsamındaki İçişleri Bakanlığı Genelgesi hk.


BATI AKDENİZ İHRACATÇILAR BİRLİĞİ ÜYELERİNE
DUYURU

Sayın Üyemiz;

T.C. İçişleri Bakanlığı tarafından paylaşılan 01.06.2021 tarihli "Haziran Ayı Normalleşme Tedbirleri Genelgesi”nde salgının seyrinde yaşanan gelişmeler ile Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulu'nun tavsiyeleri, Sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlığında toplanan 31 Mayıs 2021 tarihli Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde ele alınarak; Haziran ayı boyunca uygulanacak olan kademeli normalleşme sürecinin ikinci etabı kapsamında yeni tedbirlerin 1 Haziran 2021 Salı günü saat 05.00'ten itibaren hayata geçirilmesi gerektiğinin değerlendirildiği ifade edilmektedir.

Bu kapsamda, söz konusu Genelge'de aşağıdaki hususlar bildirilmektedir:

- Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak süre ve günlerde üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinin aksamaması, sağlık, tarım ve orman faaliyetlerinin sürekliliğinin sağlanması amacıyla EK-1 ve EK-2'de belirtilen yerler ve kişiler kısıtlamadan muaf tutulacaktır.

- Sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulan iş yeri/fabrika/imalathane gibi yerlerde çalışan kişiler yapılan denetimlerde 29.04.2021 tarih ve 7705 sayılı Genelgeleri çerçevesinde e-Devlet platformunda yer alan İçişleri Bakanlığı e-Başvuru sistemi üzerinden alınan "çalışma izni görev belgesini” ibraz etmek zorundadırlar. Ancak NACE kodu eşleşme hatası, muafiyet kapsamındaki bir iş yerinde görev yapmasına rağmen alt işverenin muafiyet kapsamında olmaması nedeniyle görev belgesi alınamaması veya erişim hatası gibi durumlarda örneği bahse konu genelge ekinde yer alan ve işveren ile çalışanın beyanı/taahhüdüyle manuel doldurularak imza altına alınan "çalışma izni görev belgesi formu” da denetimlerde ibraz edilebilecektir.

Söz konusu Genelge'nin tam haline aşağıda yer alan linkten ulaşılabilmektedir.

Bilgilerini rica ederim.

e-imzalıdır

Güliz AKEL ÇETİNKAYA

Genel Sekreter T.

Genelge Linki: https://www.icisleri.gov.tr/haziran-ayi-normallesme-tedbirleri-genelgesi

EK: Sokağa Çıkma Yasaklarından Muaf Yerler ve Kişiler LinkiEkler:
EK.jpg

Tüm soru, görüş ve önerileriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Belirttiğiniz GSM numarasına gönderilen 4 haneli SMS Doğrulama Kodunu giriniz.

SMS Doğrulama Kodu Hatalı

Mesajınız başarılı bir şekilde iletilmiştir. En kısa sürede tarafınıza bilgi verilecektir.

Hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.