Dünya'da Sınır Kapılarının Durumu


Son güncelleme : 07.04.2020 / 16.50

Uluslararası Nakliyeciler Derneğinin (UND) web sayfasından yer alan COVID - 19 Salgınına Dair Güncel Duyurular aşağıda sunulmaktadır.

Ayrıca söz konusu önemli duyuruları takip edebileceğiniz İnteraktif Haritaya aşağıdaki web sayfasından ulaşılabilmektedir. Kaynak: UND

INTERAKTİF HARİTA:
https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=1M6XJ0cp_I-2b_H-FepvSvLajterdy4U_&hl=tr&ll=46.37126081685432%2C21.05330586978323&z=4

Ülke

Güncelleme Tarihi

Açıklama

Türkiye Cumhuriyeti

25.03.2020

KAPIKULE'DEN TÜRKİYE'YE GİRİŞLERDE YENİ MODEL DEVREYE GİRİYOR

COVID-19 salgınına karşı alınan tedbirler kapsamında ilgili Bakanlıklarla birlikte UND'nin sürdürdüğü girişimler sonucunda Kapıkule Sınır Kapısından ülkemize Türk sürücüleri tarafından gerçekleştirilen taşımalarda sürücü değişimine ek olarak römork değişim sistemi için onay alınmıştır.

Başlatılan yeni modelde; "Römork veya sürücü değişim İşlemi, Kapıkule Sınır Kapısında GTİ Parkı içinde belirlenen korumalı alanda yapılacaktır”. Yurtdışında bulunan ve tekrar dönüş yapacağını beyan eden araçların sürücüleri (yurtdışı sürücü), Türkiye'ye giriş yaparak GTİ Parkı Korumalı Alanına gelecek ve römorku firmanın diğer sürücüsüne teslim edecektir. Sonrasında, TR'deki sürücünün (yurtiçi sürücü) GTİ Parka getirdiği diğer römorku alarak eski park çıkış peronundaki görevliye araç değişiklik bilgileri bildirecektir. Son olarak Polis, tescil ve mazot gibi işlemlerini tamamlayarak çıkış işlemlerini yapacaktır.

Belirlenen sürecin aşağıdaki şekilde işlemesi planlanmıştır: Detaylı bilgi için;LÜTFEN TIKLAYINIZ

Kaynak: UND

23.03.2020 tarihinde güncellendi

Türkiye'den KKTC'ye gidişler kapanmıştır.

İran-Türkiye sınırından araç geçişleri yapılmamaktadır.

Irak-Türkiye sınırında araçlar tampon bölgede sürücü veya römork değişikliği ile taşımaları gerçekleştirilebilmektedir.

Çin / İran / İtalya / Irak / Güney Kore / Almanya / Fransa / İspanya / Norveç / Danimarka / Belçika / İsveç / Hollanda / Avusturya / Mısır / İngiltere / İsviçre / Suudi Arabistan / İrlanda / Birleşik Arap Emirlikleri / Kuveyt / Bangladeş / Moğolistan / KKTC/ Ukrayna / Kosova / Fas / Lübnan / Ürdün / Kazakistan / Özbekistan / Umman / Slovenya / Moldova / Cibuti / Ekvator Ginesi / Kanada / Hindistan / Macaristan / Guatemala / Polonya / Kenya / Sudan / Çad / Filipinler / Letonya / Tayvan / Peru / Sri Lanka / Ekvador / Nijer / Tunus / Cezayir / Fildişi Sahili / Finlandiya / Angola / Çekya / Dominik / Kamerun / Karadağ / Kolombiya / Kuzey Makedonya / Moritanya / Nepal / Portekiz / Panama

Yukarıdaki ülkelerinvatandaşları olan yabancı sürücülerinülkemize girişine izin verilmeyecektir. Bu ülkelerden yük getiren veya transit geçen yabancı kişilerin ise (bahse konu ülke vatandaşları hariç) en son geçtiği yasaklı ülke baz alınarak 14 gün süreyle ülkemize girişine izin verilmeyecektir.

Çin'in Vuhan kentinde başlayarak tüm Dünyayı tehdit etmeye devam eden ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak nitelendirilen Coronavirüs (Kovid-19) salgınından ülkemizi ve vatandaşlarımızı korumak ve salgının yayılmasını engellemek amacıyla alınan önleyici tedbirlere ek olarak; Kuveyt, Bangladeş, Moğolistan, KKTC, Ukrayna, Kosova, Fas, Lübnan, Ürdün, Kazakistan, Özbekistan, Umman, Slovenya, Moldova, Cibuti, Ekvator Ginesi, Kanada, Hindistan, italya, Guatemala, Polonya, Kenya, Sudan, Çad, Filipinler, Letonya, Tayvan, Peru, Sri Lanka, Ekvator, Nijer, Tunus, Cezayir, Fildişi Sahili, Finlandiya, Angola, Çekya, Dominik, Kamerun, Karadağ, Kolombiya, Kuzey Makedonya, Moritanya, Nepal, Portekiz ve Panama Devletlerinden düzenlenecek uçuşlar 21.03.2020 tarihi saat 17:00 itibarıyla durdurulmuştur.

20.03.2020 tarihinde güncellendi

KAPIKULE'DEN TÜRKİYE'YE GİRİŞLERDE 2 KADEMELİ PLAN DEVREYE GİRİYOR

COVID-19 salgınına karşı alınan tedbirler kapsamında ilgili Bakanlıklarla birlikte UND'nin sürdürdüğü girişimler sonucunda Kapıkule Sınır Kapısından ülkemize Türk sürücüleri tarafından gerçekleştirilen taşımalar içiniki kademeliplan oluşturulmuştur.

Bahse konu planın ana hedefi, sürücülerimize halen uygulanan 14 günlük karantina zorunluluğunun kaldırılması için gerek duyulan "güvenli ortamın” hazırlanması olup, planlar kademeli olarak devreye alınacaktır.

Hayata geçirilecek planın geçici olarak devreye alınacak birinci kademesinde;"aynı firmanın 2 sürücüsünün, Bulgaristan'dan Türkiye'ye girişte bulunan Polis Kontrol noktasında belirlenen bölgede eş zamanlı araç değişimi yapması”hususu, yetkilerce onaylanmıştır.

Belirlenen sürecin aşağıdaki şekilde işlemesi planlanmıştır: Detaylı bilgi için;LÜTFEN TIKLAYINIZ

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan duyuruya göre; Coronavirüs (Kovid-19) salgınından ülkemizi ve vatandaşlarımızı korumak ve salgının yayılmasını engellemek amacıyla alınan önleyici tedbirler çerçevesinde Edirne ve Kırklareli'nden Yunanistan ile Bulgaristan'a açılan kara ve demir hudut kapılarının, bugün saat 00.00'dan itibaren giriş-çıkışlara kapatılacağı bildirilmiştir.

İçişleri Bakanlığı genelgesine göre, Yunanistan'a açılan Pazarkule, İpsala kara hudut ve Uzunköprü demir yolu hudut kapıları ile Bulgaristan'a açılan Dereköy, Hamzabeyli ve Kapıkule kara hudut kapılarındanyolcu giriş-çıkışı yapılmayacaktır.

Öte yandan, bu sınır kapılarımızdan gerçekleştirilenyük taşımacılığına herhangi bir kısıtlama getirilmeyeceğibildirilmiştir. Dış ticaretimiz, Sağlık ve Ticaret bakanlıklarınca belirtilen usullerde devam edecektir.

17.03.2020 tarihinde güncellendi

Türkiye'den KKTC'ye gidişler kapanmıştır.

İran-Türkiye sınırından araç geçişleri yapılmamaktadır.

Irak-Türkiye sınırında araçlar tampon bölgede sürücü veya römork değişikliği ile taşımaları gerçekleştirilebilmektedir.

Avusturya, Almanya, Hollanda, Belçika, İspanya, Fransa, Norveç, Danimarka, İsveç, İtalya, Çin, İran, Irak, G. Kore, Japonya, Singapur, Hong-Kong, Tayland, Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistanülkelerinin vatandaşları olan yabancı sürücülerinülkemize girişine izin verilmeyecektir. Bu ülkelerden yük getiren veya transit geçen yabancı kişilerin ise (bahse konu ülke vatandaşları hariç) en son geçtiği yasaklı ülke baz alınarak 14 gün süreyle ülkemize girişine izin verilmeyecektir.

Kaynak: UND

Bulgaristan

03.04.2020

Bulgaristan Sağlık Bakanlığı tarafından 20 Mart 2020 tarihinde güncellenen emir kapsamında uyruklarına bakılmaksızın ülkeyi terk eden tüm tırlarapolis tarafından refakat edildiği ifade edilmektedir.Ayrıca, Bulgaristan'a giren tüm yabancı kamyonlara dapolis tarafından boşaltma noktalarına kadar eşlik edildiği belirtilmektedir.

Ayrıca, Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan ek bir emre göre, İran İslam Cumhuriyeti'ne kayıtlı ve İran'dan gelen kamyonların girişi ve transit geçişi geçici olarak yasaklanmıştır.

30.03.2020 tarihinden itibaren bir sonraki duyuruya kadar, COVID-19'un yayılması nedeniyle Bulgaristan ile Yunanistan arasındaki "Zlatograd-Thermes” sınır geçiş noktası kapatılmış ve ilgili Yunanistan sınır bölgesinde karantina önlemleri alınmıştır.

Bansko kasabasının ve tüm bölgesel merkezlerin tüm giriş ve çıkışlarında özel kontrol noktaları oluşturulmuştur olup tır sürücülerinin bu kontrol noktalarından geçişlerine izin verilmektedir. Ancak muhtemel gecikmelerin yaşanması beklenmektedir: Blagoevgrad, Burgas, Varna, Veliko Tarnovo, Vidin, Vratsa, Gabrovo, Dobrich, Kırcaali, Kyustendil, Lofça, Montana, Pazardzhik, Pernik, Plevne, Plovdiv, Razgrad, Rusçuk, Silistra, Sliven, Smolyan, Sofya, Stara Zagora, Targovishte, Haskovo, Şumnu ve Yambol.

Kaynak: AEBTRI

Bulgaristan Sağlık Bakanlığı tarafından 25 Mart tarihinde yayınlanan karar uyarınca (Lütfen tıklayınız),

Karar metninde bahse konu 70 ülkeden gelen tırların Bulgaristan'a girişi ve Bulgaristan üzerinden Türkiye'ye transit geçişlerinin yasanlanmakta olduğu ifade edilmektedir.

Yasağın geçici olduğu ve ikinci bir emre kadar geçerliliğini koruyacağı belirtilmektedir.

Kaynak: Bulgaristan Sağlık Bakanlığı (Lütfen tıklayınız)

19 Mart 2020 tarihinde yayınlanan yeni düzenleme kapsamında, Sağlık Bakanı, 20 Mart 2020 günü saat 00: 00'dan 17 Nisan 2020 tarihine kadar,tüm üçüncü ülke (AB üyesi olmayan) vatandaşların tüm sınır geçiş noktalarındanBulgaristan Cumhuriyeti topraklarına tüm ulaşım araçlarıyla girişini geçici olarak yasaklandı. Ancak yayınlanan istisnalar ile yüktaşımacılığındagörev alan nakliye personeli bu emir kapsamının dışında bırakılmaktadır (Tüm metne ulaşmak içinlütfen tıklayınız).

AB vatandaşları olanİtalya, İspanya, Fransa, İngiltere, Almanya, Hollanda ve İsviçre'den gelenler için uygulanan giriş yasağı ve daha önce açıklanan bu ülkelerden gelen sürücüler için ilgili düzenlemeler yürürlüktedir.

Kaynak: AEBTRI (Lütfen tıklayınız)

18.03.2020 tarihinde güncellendi

Bulgar Sağlık Bakanlığı tarafından 17 Mart tarihinde yayınlanan karar uyarınca;

Bulgar vatandaşı olmayan ve 1 inci Madde kapsamındaki ülkelerin (Çin Halk Cumhuriyeti, İran İslam Cumhuriyeti, Bangladeş, Hindistan, Maldivler, Federal Nepal Demokratik Cumhuriyeti, Sri Lanka Sosyalist Cumhuriyeti, İspanya Krallığı, İtalya, Kore Cumhuriyeti, Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı, Fransa, Federal Almanya Cumhuriyeti, Hollandave İsviçre) vatandaşı olanve / veya 1 inci Madde kapsamındaki bir ülkenin topraklarında bulunan tır şoförleri;Bulgaristan'agirerek, taşınan malları boşaltıp, gecikmeden ülke topraklarından ayrılmalı ve ülke topraklarından geçiş süresinin 24 saati geçmemelidir.

Bulgar resmi sitesinde yayınlanan duyuru metni içinlütfen tıklayınız. Resmi olmayan ingilizce çevirisi içinlütfen tıklayınız.

Kaynak: Bulgaristan Sağlık Bakanlığı

Bulgaristan'da 1 ay süresiyle OHAL ilan edilmiştir.

13.03.2020 Tarihli duyuru:

Bulgaristan topraklarında tespit edilen 4 COVID-19 vakasıyla ilgili olarak ve bunun daha da yayılmasını önlemek için, Sağlık Bakanlığı aşağıdaki talimatları yayınlamıştır;

Gabrovo ve Pleven bölgelerinde yeni bir duyuruya kadar enfeksiyon önlemleri, hastaneler ve eğitim kurumları için kontrol önlemleri alınmıştır, bütün kamu etkinlikleri askıya alınmıştır.

Diğer bütün idari bölgelerde kültürel etkinlik ziyaretleri askıya alınmıştır, spor müsabakaları seyircisiz oynanacaktır, çocukların katılımı olan bütün kamu etkinlikleri askıya alınmıştır.

Sınır geçiş noktalarında kişilere seçici sağlık kontrolleri uygulanacaktır-hastalıktan en çok etkilenen bölgelerden gelen yolcular ve sürücüler için (Çin, Güney Kore, İran ve İtalya)Uluslararası ve ulusal taşımacılık yapan nakliye şirketleri ekiplerine ve sürücülerine DSÖ örgütü tarafından verilen koruyucu önlemleri uygulaması konusunda ve yakın temastan uzak durma hususunda talimat verecektir.

Transit geçişler için herhangi bir kısıtlama yoktur.

Hala taşımacılık sektörü üzerinde ekonomik bir etkinin olduğuna dair istatistiksel bir bilgi yoktur.

Kaynak: AEBTRI

Ukrayna

30.03.2020

İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü'nden edinilen bilgilendirmeye göre; Ukrayna ile gerçekleştirilen ticaret kapsamında deniz yolu ile Ro-Ro seferi yapan gemilerde yolculuk yapan tır şoförleri ülkemize dönüşte Sağlık Bakanlığının uyguladığı tedbirler kapsamında 14 gün süreyle ülkemizde; Türkiye'den Ukrayna'ya gidişlerde de 14 gün süreyle Ukrayna'da karantina altına alınacaklardır.

Üyelerimizin dikkatine önemle sunulur.

--

Ukrayna makamları tarafından seyahat kısıtlamalarına ilişkin korona virüsü ile mücadele kapsamında alınanilave günceltedbirler 14 Mart 2020 tarihinde açıklanmıştır.

Bu çerçevede;

-16 Mart 2020 günü Ukrayna saati ile 00:00'dan (15 Mart Pazar saat 23:59'dan sonra) 3 Nisan 2020 tarihine kadar, Ukrayna'da daimi veya geçici ikamet iznine sahip olan, Ukrayna vatandaşlarının eşi veya çocuğu olan yabancılar, Ukrayna'da akreditasyonu olan diplomatik temsilciliklerin, yabancı ülkelerin konsolosluklarının ve uluslararası örgütlerin temsilciliklerinin çalışanları ile aile bireyleri, yük taşıma araçlarının şoförleri ve servis personeli, mürettebat mensupları hariç,yabancı uyruklu ve vatansız kişilerin Ukrayna'ya girişleri geçici olarak durdurulmuştur. Diğer yabancı uyrukluların ve vatansız kişilerin Ukrayna'ya girişleri, Ukrayna Dışişleri Bakanlığı'nın olurları ile gerçekleşebilecektir.

- Ulusal menfaatlerin korunması amacıyla yapılacak seyahatler ile diplomatik ve insani misyon temsilcilerinin seyahatleri hariç olmak üzere, 17 Mart 2020 günü Ukrayna saati ile 00:00'dan (16 Mart Pazartesi saat 23:59'dan sonra) 3 Nisan 2020 tarihine kadar sınırlaruluslararası yolcu taşımacılığına geçici olarak kapatılmıştır.

- Sadece bazı kara sınır kapılarının açık olacağı anlaşılmaktadır. Taşımacılık türlerine göre Ataşeliğimizce düzenlenengeçici olarak kapatılacak sınır geçiş noktalarını gösterirliste ekte sunulmaktadır.(EK)

Ukrayna'da koronavirüs salgınınailişkin son gelişmeler;http://covid19.com.ua/resmi adresinden takip edilebilecektir.

Kaynak:Odessa Ticaret Müşavirliği

Azerbaycan

03.04.2020

Bakü Büyükelçiliğimizdenyapılan bilgiendirmeye göre, Liman'da koronavirüs tespit edilmesi sebebiyle, sürücülerin sağlığı adına testlerin bundan sonra Azerbaycan'a girmeden Azerbaycan-Gürcistan sınırındaki Kırmızı Köprü sınır kapısında yapılmasına karar verilmiştir.

Yeni uygulama ile Kırmızı Köprü sınır kapısında test ücreti olarak 50 $ alınacaktır.

Sınırda gerçekleştirilen testten sonra Bakü Limanı'nda ihtiyaç halinde tekrar test talep edilebilecek ancak bunun için ayrıca ücret alınmayacaktır.

--

Bakü Limanında Türkmenistan'ın zorunlu uygulaması sebebiyle sürücülere zorunlu sağlık raporu alınması uygulaması getirilmiş olup, söz konusu rapor 80 Manat, yaklaşık 50 $'dır. Kaynak Bakü Liman İdaresi

Bakü Limanı tarafından yapılan duyuruya göre; Türkmenistana çalışan "Bəhtiyar” gemisindən çıkan TIR'lar dezenfeksiyondan geçirilmektedir.

Azerbaycan'ın İran ile taşımacılık için açık olan sınır geçiş noktaları 22.02.2020 tarihinden itibaren geçici olarak kapatılmıştır.

IR-TR: iki ülkeden çekiciler kendi bölgelerinde yarı-römork taşımacılığı yapmaktadır.

Sınırlarda gerçekleştirilen çekici değişimleri kapsamında sürücüler sınırları geçememekte; sadece yarı-römorklar geçebilmektedir.

Ayrıca demiryolunu daha geniş bir biçimde kullanılmasına ilişkin görüşmeler ve fizibilite analizleri devam etmektedir.

IR-AZ: ticaret normaldir, kamyonların sürücüler ile birlikte geçişlerine izin verilmektedir ve sadece yolcuların hareketlerinde kısıtlamalar vardır.

İran

10.03.2020

İran'a ve İran'dan yapılan taşımacılık işlemleri:

Kapıköy sınır kapısı yoluyla yapılan demiryolu taşımacılığının kapasitesini artırmak için gerekli önlemler ilgili makamlar tarafından alınacaktır. TOBB, TCDD ve Türkiye İhracatçılar Meclisi 11.03.2020 tarihinde taşımacılık prosedürleri ve muhtemel seçenekleri görüşmek için bir araya gelecektir.

Kapıköy sınır kapısında dezenfeksiyon çalışmaları Türk yetkililer tarafından yapılacaktır.

İran'a giden yük ve konteynerler, Bazargan'dan İran'da nihai varış noktasına giden İran araçları ve sürücüleri tarafından taşınacaktır. ( bu kararın nihai onaya ihtiyacı vardır)

Türkiye'ye ve diğer ülkelere giden yük ve konteynerler, Gürbulak'tan nihai varış noktasına gidecek olan Türk araçları ve sürücüleri tarafından taşınacaktır. (bu kararın nihai onaya ihtiyacı vardır)

Türk yetkililer İran'lı sürücülere eğer son 14 gün içinde Çin, İran, Irak, Güney Kore ve İtalya'da bulunmamış ise Türkiye'ye giriş izni verecektir. Söz konusu ülkelere son 14 gün içinde girdikleri takdirde, İranlı şoförlerin ve İran kamyonlarının Türk makamları tarafından Türkiye'ye girmesine izin verilmeyecektir.

Türk makamları İran kamyonlarının İran'a dönüş operasyonları için yük yüklemelerine izin verecek (limanlardaki yükler hariç - yabancı kamyonlar için bir kısıtlama mevcuttur ve bu araçlar Türk limanlarından mal yükleyememektedir)

Orta Asya Ülkelerine Gerçekleştirilen Taşıma OperasyonlarınınSarp sınır kapısındaki uzun bekleyişten dolayı, taşımacıların Türkgözü Sınır Kapısı ve Bakü-Tiflis-Kars (BTK) demiryolunu kullanması teşvik edilmektedir.

Kaynak: IRU Sekretarya

Irak

18.03.2020

Sürücüler Maske kullanmak zorundadır.

İran ile Irak arasındaki sınır geçiş noktaları 8 - 15 Mart tarihleri arasında bir hafta boyunca kapalı olacaktır. İran'ın Khosravi, Soumar, Mehran, Chazabeh ve Shalamcheh dahil sınırları ise hafta boyunca çalışır durumda olmayacaktır.

Irak'a/'tan Taşıma İşlemleri

-Irak'a giden mallar ve konteynerler, Halil İbrahim sınır kapısından Irak'ta ki teslimat noktasına kadar Irak araçları ve şoförleri tarafından taşınacaktır.

-Türkiye'ye ya da diğer ülkelere giden mallar ve konteynerler Habur sınır kapısından, teslimat noktasına dek Türk araçlar ve şoförler tarafından taşınacaktır.

-Gıda, canlı hayvan, bozulabilir ürünler ve sağlık ekipmanı taşıyan tırların sınırı geçişine öncelik verilecektir.

Kaynak: Gümrük Müdürlüğü

Gürcistan

07.04.2020

AB'den ve diğer yasaklı ülkelerden Gürcistan'a yaptığımız üçüncü ülke taşımalarında, Gürcistan makamlarının karantina uygulaması son buldu. Ateş kontrolü sonrasında sürücülerin sağlık durumları elverişli ise ülkeye kısıtlama olmaksızın kabul edilmekteler

--

Gürcistan topraklarında taşımacılık aşağıdaki koşullarda uygulanacaktır;

Gümrük işlemleri bittikten sonra araç varacağı yere kadar durmadan hareket etmeli
(durmak sadece STOP POINT alanlarında, hukuki zorunlu sorumluluk sigortasını alacak yerlerde ve gümrükte olan araba parklarında izinlidir);

STOP POINT yerlerinde sürücünün yakıt doldurma, yol kullanım kartı satın alma, kendi ihtiyaclarını gidermek için ve şahsi eşyaları/gıda ürünleri satın almak için durma hakkı vardır;

Yoldayken zorunluluklar yaşandığında (araç arızası, sağlık durumun kötüleşmesi vs.) sürücü gerekli olan servise ulaşmalı ve onların gelmelerine kadar aracının kabininde beklemelidir.
(Bu durumlarda İçişleri Bakanlığı acil durum ve yardım merkezi hat numarasını 112 aramalıdır)

Araç Gürcistan sınırlarını aşağıdaki durumlarda terketmelidir:

Transit yolundayken("Kazgebi” gümrük kontrol noktasından veya "Kazbegi” gümrük kontrol noktasına hareket ettiği sırası hariç) - ülkeye girmekten 24 saat içerisinde.

Diğer durumda("Kazgebi” gümrük kontrol noktasından veya "Kazbegi” gümrük kontrol noktasına hareket ettiği sıra dahil) - ülkeye girmekten 48 saat içerisinde.

Hesaba mahsuben ödemeler önerilmektedir (online satışlar, kredi kartı kullanarak ödeme yapmak vs.), ayrıca sürücülerin kendilerini korumak için tedbirler alması önerilmektedir (tıbbı maskeler, eldivenler vb).

STOP POINT olarak aşağıdaki yerler belirlenmiştir:

URBNİSİ - Kareli bölgesi, Urbnisi köyü, kadastro kodu: 68.16.45.054

TERCOLA - Terjola bölgesi, Siktarva köyü, kadastro kodu: 33.08.38.224

GORİ - Gori bölgesi, Tanishidi köyü, kadastro kodu: 66.44.02.033

ZESTAPONİ - Zestaponi bölgesi, Argveta köyü, kadastro kodu: 32.03.34.21


NOT: Gümrük kontrol noktasında gümrük işlemleri için gereken zaman ve gümrük kontrol noktasındaki park yerlerinde durma zamanı hareket etme süresine girmemektedir. Yukarıda belirlenmiş kurallara uyulmadığı takdirde (önerileri yerine getirmediği veya hava durumları veya başka faktörler belirlenmiş koşulların yerine getirmesine engel olduğu veya onları imkansiz hale getirdiği durumlar hariç) taşıt sürücüsü 3 000 Lari ceza ödeyecektir. Ayrıca hareket süreleri bozulduğu takdirde taşıt Gürcistan sınırlarını derhal terk etmeli, aksi takdirde sürücü 14 günlük karantinaya alınacak ve taşıt park yerinde cezada bekleyecektir.

--

Koronavirüs vakaları hakkındaki mevcut durumdan dolayı, yeni önlemler Gürcü otoriteler tarafından yürürlüğe konuldu ve yeni önlemlere göre, son 28 gün içinde İran, Irak,Güney Kore, Çin, İtalya,Almanya, Fransa, İspanya ve Avusturya'ya seyahat eden kişilerin Gürcistan'a girişinlerine en az 14 gün izin verilmemektedir.

Kaynak: Tiflis Ticaret Müşavirliği

Romanya

07.04.2020

Romanya İçişleri Bakanlığı tarafından, 7 numaralı Askeri Direktif kapsamında kişilerinve malların karayolu taşımacılığına ilişkin yeni önlemler alınmıştır (Romenceveİngilizceversiyonları için tıklayınız).

- 2,4 tondan ağır yükü bulunan tır şoförlerine hastalık belirtisi göstermedikleri ve kişisel koruyucu malzemeleri bulundurdukları takdirde, Romanya'ya girişlerinde karantina uygulanmamaktadır. Ancak, sürücüler Romanya Ulaştırma, Altyapı ve İletişim Bakanlığı tarafından hazırlanan ve Romanya'da geçirecekleri süre zarfında bulunacakları yerlere dair bilgi ve iletişim numaralarını içeren birformuRomen makamlarına bildirmekle yükümlüdürler.

- Romanya'ya girdikten sonra işveren tarafından imzalanmış çalışan sertifikası sunmaları gerekmektedir (lütfen tıklayınız).

- Romanya'dan transit geçiş yapacak tır şoförleri, hastalık belirtisi göstermedikleri ve aşağıdaki şartları karşıladıkları takdirde, bir sağlık bildirim formu doldurmadan ülkede seyahat edebilmektedirler.

a) Rotadan sapmadan sadece Romanya makamlarının belirlediği transit koridorları ve sınır geçişlerini kullanmak (Bahse konu güzergaha ulaşmak içinlütfen tıklayınız),
b) Romanya'yı geçiş süresinin konaklama dahil 48 saatin altında olması,
c) Araçların sadece Romen makamlarının belirlediği transit koridorlarındaki park yerlerini kullanması.

Not:Bu durumda, Romanya Karayolu Taşımacılığı Kontrol Müfettişliği, profesyonel sürücülerin ayrıca Avrupa Komisyonu'nun belirlediği yeşil hatlar kapsamında sunmakla yükümlendirdiği firma görevlendirme yazısınada sahip olunması gerektiğini doğrulamıştır (Şablona ulaşmak içinlütfen tıklayınız).

- Yukarıdaki şartlar karşılanmadığı takdirde, araç sürücüsü masrafları kendisi tarafından karşılanmak kaydıyla 14 günlük karantina uygulamasına tabii tutulacaktır.
- Sürücüler Romanya'ya girişlerinde Romen makamlarınca sağlanacak özel biretiketi(sticker) araca yapıştırmakla yükümlüdür. Sürücüler ayrıca Romanya Ulaştırma, Altyapı ve İletişim Bakanlığı tarafından hazırlanan transitformunutaşımalıdırlar.

Kaynak: Bükreş Büyükelçiliği (Lütfen tıklayınız) & UNTRR

03.04.2020 tarihinde güncellendi

Romanya tarafından, 2 Nisan 2020 tarihi saat 13.00'den itibaren Türkiye'ninkırmızı bölgede tanımlandığı belirtilmiştir.

Bu tarihten itibaren Türkiye'den Romanya'ya gidenlerin 14 gün boyunca Romanya devleti tarafından kurumsal karantinaya alınacağı,ANCAKRomanya Hudut Polisliğinden alınan bilgilere istinadenmal taşımacılığında kırmızı bölge düzenlemesinin uygulanmadığıbilgisi edinilmiştir. Bu kapsamda, Türk tır sürücüleri için yeni bir durum şimdilik bulunmamakta olup bu düzenlemenin mal taşımacılığı yapmayan araçlar için uygulandığı ifade edilmiştir.

Kaynak: Bükreş Ticaret Müşavirliği

01.04.2020 tarihinde güncellendi

Bükreş Ticaret Müşavirliği tarafından Romanya Ulaştırma Bakanlığı'ndan alınan bilgiye istinaden 31 Mart tarihinde yürürlüğe giren önlemlere ilişkin;

1)Türk TIR'ları normal (bilindiği şartlarda) ulaşım sağlamaktadır.

2)Türk şoförü olan Romen plakalı Tırlar karantina/izolasyoana girmemektedir (Vatandaşlık dikkate alınmaktadır).

3) Romanya'da ikameti olan Türk şoförleri yeni iş imkanı çıkana kadar izolasyonu seçeceklerdir (şoför sayısı az olması nedeniyle).

Kaynak: Bükreş Ticaret Müşavirliği

31.03.2020 tarihinde güncellendi

Romanya Ulaştırma Bakanlığı, web sitesi üzerinden sınır kapılarındaki güncel trafik durumunu yayınlamaktadır.Güncellenen sınır bekleme sürelerine ulaşmak içinlütfen tıklayınız.

Kaynak: UNTRR

30.03.2020 tarihinde güncellendi

Romanya İçişleri Bakanlığı tarafından31 Mart 2020'de yürürlüğe girecek yeni önlemler açıklanmıştır. Konuya ilişkin Bükreş Ticaret Müşavirliği tarafından ayrıca iletilen bilgi notuna ulaşmak için lütfentıklayınız.

Karar uyarınca;

4.Madde - 2,4 Ton üzerindeki eşya taşıma araçlarının şoförleri ülkeye girişlerinde ailelerinin korunması için, 14 günü aşmayacak şekilde COVID-19'dan korunmak amacıyla aşağıda belirtilen yöntemleri kullanarak karantina/izolasyon şeklini seçebilirler (Lütfen tıklayınız):

a) İşveren tarafından temin edilen alanlarda karantina;

b) Yaşadığı kişi/ailesi ile birlikte izolasyon veya tek başına yaşaması halinde izolasyon;

c) Karantina masraflarını karşılamak üzere, kamu makamlarınca ayarlanan alanlarda, talep üzerine karantina.

(2) 2,4 Ton üzerindeki eşya taşıma araçlarının şoförleri 1.Bendde yer alan şekillerden birisini seçmek üzere anılan 3 karantina/izolasyon şeklinden birini seçerek, sorumluluk kendilerine ait olmak üzere beyanname vereceklerdir.

(3) 1. ve 2. bend hükümleri aynı şekilde uçak pilotları ile gemi personeline de uygulanmaktadır.

(4) İşbu tedbir 31 Mart 2020 tarihinden itibaren uygulanacaktır.

13.Madde. 1-5 Maddelerinde yer alan tedbirlere riayet edilmemesi halinde, 1/1999 Sayılı Acil Hükümet Kararının 27.maddesinde yer alan hükümler çerçevesinde disiplin, medeni, para cezası veya cezai sorumluluk hükümleri uygulanacaktır.

Kaynak: BükreşTicaret Müşavirliği

26.03.2020 tarihinde güncellendi

Bükreş Büyükelçiliğimiz tarafından hazırlanan güncelBilgi Notu içinlütfen tıklayınız.

26.03.2020 tarihinde güncellendi

Romanya İçişleri Bakanlığı tarafından 24 Mart 2020 tarihinde aşağıdaki yeni önlemleri açıkladı:.

Romanya'daki geçiş transit koridorları

Avrupa Komisyonu'nun talebi sonucu Romanya aşağıdaki transit koridorları oluşturdu(harita içintıklayınız):

Koridor 1

· Alternatif 1: Nădlac (sınır kapısı) - Arad - Temeşvar - Lugoj - Ilia - Deva - Simeria - Sebeș - Sibiu - Râmnicu Vâlcea - Pitești - Bükreş - Giurgiu (sınır kapısı).

· Alternatif 2: Borș (sınır kapısı) - Oradea - Cluj Napoca - Alba Iulia - Sebeș - Sibiu - Râmnicu Vâlcea - Pitești - Bükreş - Giurgiu (sınır kapısı).

· Bükreş'ten Köstence A2'ye ek koridor.

Koridor 2

· Giurgiu (sınır kapısı) - București - Urziceni - Buzãu - Focșani - Bacãu - Suceava - Siret (sınır kapısı).

Koridor 3

· Nădlac (sınır kapısı) - Arad - Temeşvar - Lugoj - Caransebeș - Orșova - Drobeta Turnu Severin - Șimian - Maglavit - Calafat (sınır kapısı).

Koridor 4

· Moravița (sınır geçiş noktası) - Temeşvar - Arad - Oradea - Satu Mare - Halmeu (sınır geçiş noktası).

Koridor 5

· Nãdlac (sınır geçiş noktası) - Arad - Temeşvar - Lugoj - Ilia - Deva - Simeria - Sebeș - Sibiu - Brașov - Târgu Secuiesc - Lepșa - Focșani - Tesila - Tecuci - Bârlad - Huși - Albița (sınır kapısı).

Romanya Ulaştırma Bakanlığı, tarafından yayınlananbilgilere istinaden (25.03.2020), Macaristan ve Bulgaristan ile sınır kapılarında uzun kamyon kuyrukları ve uzun bekleme süreleri bulunmaktadır.

Kaynak: UNTRR

Güncellenme Tarihi: 19.03.2020

Romanya Cumhurbaşkanı 16 Mart 2020 Pazartesi günü, COVID-19'un yayılmasını sınırlamak için 30 günlük olağanüstü hal ilan edildi.

Ek önlemler de alınmıştır:
- En az 500 onaylı COVID-19 vakasının bulunduğu ülkelerden (WHO listesine göre) Romanya'ya giren herkes karantina veya izolasyon altına alınacaktır. Romanya makamlarına göre kırmızı bölgeler: Çin - Hubei bölgesi, İtalya, Kore Cumhuriyeti - Daegu Şehri ve Chengdu bölgesi, İran - yukarıda belirtilen bölgelerden gelen kişiler 14 gün karantinaya alınacaktır.

- Aşağıdaki ülkelerden gelen (500'den fazla onaylanmış COVID-19 vakası bulunan) kişiler evde14 gün boyunca izolegeçirecektir: Avustralya, Avusturya, Belçika, Kanada, Kore Cumhuriyeti, Danimarka, İsviçre, Fransa, Almanya, Japonya , İngiltere, Malezya, Norveç, Hollanda, Çin, İspanya, Amerika Birleşik Devletleri, İsveç.
- Restoranlar, oteller, kafeler ve barlar kapalıdır.
- İspanya'ya ve İspanya'dan tüm uçuşlar, Romanya'nın tüm havaalanlarında 14 gün süreyle askıya alınmaktadır. Bu karar, Romanya saatiyle 18.03.2020, 20:00 tarihinde yürürlüğe girmektedir.
- Romanya'nın İtalya'ya ve İtalya'dan uçuşları durdurma kararı 23 Mart 2020 tarihinden itibaren 14 gün daha uzatıldı.
- İtalya'ya/'dan Romanya'ya/'dan düzenlenen yolcu taşımaları için, tüm düzenli yolcu servisler ve özel/geçici düzenlenen servisler Romanya saatiyle10.03.2020- 12.00' dan 31.03.2020 - 12.00'a kadar askıya alındı.

İstisnalar:
- Ulusal yük ve yolcu taşımacılığı,
- Uluslararası karayolu yük taşımacılığı,
- "Kırmızı bölgelerden" veya "sarı bölgelerden" gelen veya bu noktalardan geçen 3.5t üzeri yük yaşıyan taşıtların sürücüleri, sınır geçiş noktasında COVID-19 ile ilişkili semptomlar göstermezlerse karantinaya veya izolasyon önlemlerine tabi değildir. Tüm kişiler Romanya'ya girmekform doldurmak zorundadır. Form şablonlarına ulaşmak içinLÜTFEN TIKLAYINIZ.
- 3.5t üzeri yük taşıtlarının sürücüleri, sınır geçiş noktalarında;dezenfektan, eldivenler, yüz maskeleri gibi kişisel korunma araçları kullanma ve bunlara sahip olmakla yükümlü olupseyahat güzergahınıkanıtlayan belgeleri sunmalıdır.

Aşağıdaki sınır geçiş noktaları kapatıldı:
- Macaristan ile sınır geçiş noktaları: Turnu, Săcuieni, Salonta ve Valea lui Mihai.
- Ukrayna ile sınır geçiş noktası: Sighet.
- Bulgaristan ile sınır geçiş noktaları: Negru Vodă, Lipniţa, Dobromir, Zimnicea, Turnu Măgurele ve Bechet.
- Moldova ile sınır geçiş noktaları: Rădăuţi, Prut ve Oancea.
- 12 Mart 2020 Perşembe günü, Sırp makamları Romanya ile aşağıdaki sınır geçiş noktalarını tek taraflı olarak kapattılar: Porţile de Fier 2, Moldova Nouă, Foieni, Lunga, Vâlcani, Drobeta Turnu Severin ve Naidăş.
Trafik hacminden dolayı, sınırlardaki bekleme süreleri önemli ölçüde daha uzun olacaktır. Güncellenen sınır bekleme sürelerine ulaşmak içinlütfen tıklayınız.

Kaynak: UNTRR (Lütfen tıklayınız)

--

Belarus

07.04.2020

Belarus Cumhuriyeti Bakanlar Konseyi'nin 25 Mart 2020 tarihli 117 sayılı Kararı uyarınca, Belarus üzerinden mal geçişi ticareti yapan sürücüler dinlenme, yemek veya yakıt ikmali için onaylanmış olan ulusal yolları kullanmalı ve sadece belirtilen alanlarda dinlenmelidir

Onaylanan dinlenme alanlarının listesi güncellenmiştir. Belarus Cumhuriyeti topraklarında, sürücüler için dinlenme, yemek, transit araçlara yakıt ikmali veya uluslararası mal taşımacılığı yapmak için eklenen altı park alanı şöyledir:

- М-1 / Е30 Brest (Kozlovichi) - Minsk - Rusya Federasyonu (Redki) sınırı, km 514 - yakıt istasyonu No 59 "Belorusneft”

- М-1 / Е30 Brest (Kozlovichi) - Minsk - Rusya Federasyonu (Redki) sınırı, km 514 - yakıt istasyonu No 60 "Belorusneft”

- М-3 Minsk - Vitebsk, km 102 - yakıt istasyonu No 18 "Belorusneft”

- М-3 Minsk - Vitebsk, km 237 - yakıt istasyonu No 72 "Belorusneft”

- М-3 Minsk - Vitebsk, km 156 - yakıt istasyonu "LUKOIL Belorussia”

- М-8 / Е-95 Rusya Federasyonu sınırı (Jezerische) - Vitebsk - Gomel - Ukrayna sınırı (Novaya Guta), km 73 - yakıt istasyonu No 68 "Belorusneft”

--

19 Mart gece yarısından itibaren Belarus'tan geçen yabancı kamyon şoförleri sadece Belarus Ulaştırma Bakanlığı tarafından belirlenen yerlerde durup yakıt ikmali yapabileceklerdir.

Belarus, karayolu taşımacılığında transit trafiğini kontrol etmek için belirli adımlar atmıştır.

Ulaşım departmanı, sürücülerin durabileceği, dinlenebileceği, zorunlu mola verebileceği, yakıt alabileceği ve satın alma yapabileceği özel noktalar - benzin istasyonları kurmuştur.

Benzin istasyonlarında sıhhi ve epidemiyolojik kontrol uygulanacaktır. Uygunluk kontrolleri karayolu taşıma müfettişleri tarafından yapılacaktır. Yönetmelik 19 Mart'ta gece yarısı yürürlüğe girecektir.

Hükümetin belirlediği noktaları gösteren haritalara şuradan ulaşabilirsiniz:

https://www.mintrans.gov.by/uploads/files/karta-ing.jpg

Kaynak: Transinfo & Belarus Ulaştırma ve İletişim Bakanlığı (Lütfen tıklayınız)

Slovakya

06.04.2020

CESMAD tarafından, Slovakya'da bugün itibariyletır şoförleri de dahil olmak üzere sınırda kontrollerin sıkılaştırıldığı,bu nedenle uzun kuyrukların ve gecikmelerin yaşanabileceği ifade edildi.

27.03.2020 tarihinde güncellendi

Macar yetkililerin sınır kapılarında daha sıkı tedbirler alarak kontrollerisıklaştırılması sebebiyle, Slovakya üzerinde yük ve yolcu taşımacılığına ilişkin uzun kuyruklar oluşmaya başlamıştır. Bölgedeki geçişlerin yavaşlaması sebebiyle sabah saatlerinde Çekya'dan gelen yük trafiği Slovakya tarafından yavaşlatılmış, bu nedenleÇekya'da da kuyrukların oluşmasına sebebiyet vermiştir.

Slovakya'daki sınır geçişlerine ilişkin güncel durum içinlütfen tıklayınız.

CESMAD tarafından 15:30'da yayınlanan habere istinaden sınır geçiş noktalarındaki ve bölgedeki trafiğiönlemek için, aşağıdaki önlemlerin alındığı ifade edilmektedir:

- 7,5 ton üzeri yük trafiği için, polis tarafından Polonya, Çekya, Macaristan ve Avusturya ile sınır kapılarından geçişler durdurulmuştur.

İstisnalar arasında Avrupa Komisyonu -"Green Lane" güzergahları ile hayvanların, bozulabilir malların ve araçların taşınması yer almaktadır. Slovakya'ya yük boşaltacak tırların da girişine izin verilmektedir.

Orjinal metne ulaşmak içinlütfen tıklayınız.

Kaynak: CESMAD Slovakya

27.03.2020 tarihinde güncellendi

CESMAD Slovakya tarafından 25 Mart 2020 tarihinde yapılan açıklamada tır şoförleri için geçerli kurallara ilişkin detaylar paylaşılmıştır.

- Slovakya'ya dönen Slovak kamyon şoförlerinin,ancak uluslararası nakliye yapıyorlarsa ve Slovakya'da geçirilen süre boyunca evde kalmaları koşuluyla karantina düzenlemelerinden muaf tutulacağı ifade edilmiştir.

- Türklerin de içinde bulunduğu, Slovakya'ya giden ve Slovakya'dan uluslararası nakliye işlemleri yapan yabancı sürücülerinde ayrıca karantina düzenlemelerinden muaf tutulduğu ifade edilmektedir.

Kaynak: CESMAD Slovakya

15.03.2020 tarihinde güncellendi

Vize başvuruları kabul edilmemektedir!

Slovak Cumhuriyeti Kamu Sağlık Kurumu tarafından 9.3.2020 tarihinde alınan kararla 10.3.2020 tarihinden itibarengerçek ve tüzel kişiler tarafından sportif, kültürel veya başka nitelik taşıyan toplu faaliyetlerin organize edilmesi yasaklanmıştır. Ayrıca, yeni bir talimata kadar İtalya, Çin, İran ve Güney Kore'den dönen kişiler ve bu kişilerle aynı evde yaşayan hane üyeleri 14 günlük zorunlu ev karantinasına alınacaklardır. Karara ulaşmak içinlütfen tıklayınız.

Zorunlu karantina dışında tutulan gruplar taşımacılık yapan kamyon şoförleri, İtalya ile Slovakya arasında nakil yapan ambülans ekiplerivekabinden ayrılmayan pilotlar olarak açıklanmıştır.

Gelişmeler, yeni açıklamalar ve alınan tedbirler ile vakaların güncel durumu Slovak Cumhuriyeti Kamu Sağlık Kurumu'nun ilgili sayfasından takip edilebilir.

http://www.uvzsr.sk/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=250&Itemid=153

İran, İtalya, Çinve Korebölgelerindengeçen sürücüler veya belirtilen ülkelerden herhangi birinde taşıma, yükleme veya boşaltma yapan sürücüler:
- FFP2 veya FFP3 tipi solunum cihazları kullanmalı,
- yukarıda belirtilen bölgelerdeki personel iledoğrudan teması sınırlandırmalı ve
- araçta lastik eldiven ve el dezenfektanı bulundurmalıdır.

Kaynak: Bratislava Büyükelçiliği & TVG

Yunanistan

04.04.2020

02 Nisan 2020 tarihinde Yunanistan'da yayınlanan Bakanlık Kararı ile 02.04.2020 ile 20.04.2020 tarihleri arasında geçerli olmak üzere yürülüğe konan karantinahükümlerinden; uluslararası taşımacılık operasyonu (transit veya ikili) sürdürmek üzere Yunanistan'a giriş yaban Türk tır şoförleri dahil yabancı tır şoförlerietkilenmeyecekolup herhangi bir kısıtlama olmaksızın yeni uluslararası taşımacılık operasyonları için Yunanistan'a dönebilecektir.

- Tüm uluslardan uluslararası taşımacılıkta (kara, hava, denizcilik) görev alan tüm kişiler, Yunanistan'a girdikten sonra, herhangi bir gecikme olmaksızın, ülke üzerinden transit geçiş yapmalı veya ülke içindeki nihai varış yerlerine gitmelidir.

Yunanlı tır şoförlerinin karantina sürelerine ilişkin unsurları da barındıran Bakanlık Kararı'nın tamamına ulaşmak içinlütfen tıklayınız.

Kaynak: OFAE

01.04.2020 tarihinde güncellendi

Yunanistan Altyapı ve Ulaştırma Bakanlığı tarafından 31 Mart 2020 tarihinde yapılan açıklamada, Paskalya(12 Nisan Pazar) ve Mayıs (1 Mayıs 2020) tatilleri sırasında tırlarınhareketine ilişkin uygulanantrafik yasaklarını askıya almaya karar verdi.

Kaynak: OFAE (Lütfen tıklayınız)

26.03.2020 tarihinde güncellendi

Sürücülerin, Yunan topraklarında nakliye faaliyetlerini gerçekleştirmek üzere bulunduklarınıkanıtlamak için işverenlerinden, pasaport / kimlik ve CMR belgesine ek olarakbir onay formu sunması gerektiği ifade edilmektedir.

Söz konusu forma erişmek içinlütfen tıklayınız.

Kaynak: OFAE

18.03.2020 tarihinde güncellendi

OFAE tarafından,Yunan-Kuzey Makedon (Evzoni-Bogorodica) sınır geçiş noktasındakiEvzoni Gümrük bürosu tarafından saat 22:00'dan 06:00'a kadar geçerli kısıtlamadanetil alkol, bozulabilir ürünlerve hijyen malzemeleri taşıyan tırların hariç tutulduğu iletilmiştir.

16.03.2020 tarihinde güncellendi

Yunan hükümeti, 15 Mart'ta Coronavirüsün yayılmasını sınırlamak için yeni olağanüstü önlemler alındığını duyurdu (COVID-19).
Yolcu taşımacılığı:
- Yunanistan, Arnavutluk ve Kuzey Makedonya ile sınırlarını kapatmaya, İspanya'ya ve İspanya'dan uçuşları durdurmaya ve İtalya'ya / İtalya'dan yolcu gemisi hizmetini sonlandırmaya karar verdi. Yunan vatandaşlarının ve daimi sakinlerinin Arnavutluk ve Kuzey Makedonya'dan hala geçmelerine izin verileceği belirtildi,
- Yunan limanlarında yolcu gemilerine artık izin verilmeyecektir.
Yük taşımacılığı:
- Yük taşımacılığı bu tedbirlerden muaftır,
- İtalya'ya / İtalya'dan feribot güzergahları normal olarak yüklerin taşınması için çalışacaktır.

Buna ek olarak,Uluslararası yük taşımacılığı yapan tırşoförlerikarantina hükümlerindenmuaftır.

Kaynak: OFAE

Litvanya

04.04.2020

Litvanya Hükümeti'nin 16 Mart 00: 00'da yürürlüğe giren ülke çapındaki iki haftalık karantina planı, 13 Nisan'a kadar uzatıldı.

Bu kapsamda, uluslararası taşımacılıkta görevli tır şoförleri; yolculuk sırasında gerçekleştirdikleridurakları, amaçlarını ve sürelerini gösteren bir belge sunmalıdır.

Litvanya'ya giriş için açık bulunan sınır kapıları aşağıdaki gibidir:
Kalvarijos-Budzisko, Saločių-Grenstalės, Būtingės-Rucavos, Smėlynės-Medumės, Medininkų- Kamenyj Logo, Raigardo-Privalkos, Kybartų-Černyševskojės, Panemunės-Sovetsko, Kenos- Gudagojo, Šalčininkų-Benekainių, Mockavos-Trakiškių, Lazdijų-Ogrodnikų, Vilnius, Kaunas, Palanga, Šiauliai uluslararası havaalanları, Vilnius tren istasyonu ve Stasylai demiryolu sınır geçiş noktaları ve Klaipeda limanı.

Ticari ve/veya uluslararası yük taşımacılığı için ayrıca Stasylai-Benekainiai demiryoluve Pagėgiai-Sovetsk demiryolu sınır kapıları kullanılabilmektedir.

4 Nisan saat 00:00 itibariyle, Litvanya Ulaştırma Güvenliği İdaresi tarafından izin verilmedikçe, ulaştırma ve dışişleri bakanlıklarının onayına tabi olmak kaydıyla, Litvanya havalimanlarına çift yönlüyolcu uçuşları da yasaklanacaktır.

Kaynak: LINAVA (Lütfen tıklayınız)

Sırbistan

04.04.2020

Sırbistan'In Ankara Büyükelçiliğinden alınan Nota'da, Sırbistan'dan transit geçen tırların, yalnızcaharitadabelirtilmiş olan benzin istasyonlarında durabilecekleri kaydedilmektedir.

Kaynak: Dışişleri Bakanlığı

Sırbistan Cumhuriyeti tarafından geçici olarak kapatılmış olan sınır geçişleri listesi için;lütfen tıklayınız.

Kaynak: CCIS - AT

03.04.2020 tarihinde güncellendi

COVID-19 salgının yayılmasının önlenmesi amacıyla Sırbistan Hükümeti tarafından daha önce başlatılan, Sırbistan üzerinden transit geçiş yapan TIR'ların polis eskortu eşliğinde (20'li-30'lu gruplar halinde) bir sınır kapısından diğerine gitmesi uygulaması 2 Nisan 2020 tarihi itibariyle, uluslararası ticarete konu malların nihai müşterilere daha hızlı taşınmasının sağlanması amacıyla kaldırılmıştır. Sırbistan Başbakan Yardımcısı ve İnşaat, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Zorana Mihajloviç yaptığı açıklamada, Bakanlıklarının aynı öneriyi başta Slovenya ve Hırvatistan olmak üzere bölgedeki muhataplarına da ilettiğini, böylece Sırbistan vatandaşlarının yanı sıra çevredeki diğer ülkelerin de özellikle gıda maddeleri olmak üzere tüm ürünlere daha hızlı erişiminin sağlanacağını belirtmiştir. Başbakan Yardımcısı açıklamasında ayrıca, transit geçişler için güzergahların belirlendiğini ve Maden ve Enerji Bakanlığı ile bu güzergâh üzerinde TIR'ların durabileceği toplam dokuz benzin istasyonunun ayrıldığını ifade etmiştir. 24 saat çalışacak olan söz konusu benzin istasyonları, "TRANSIT" işareti ile işaretlenecektir. Ayrıca, bahsi geçen benzin istasyonlarının yerlerini ve güzergahın tamamını Sırbistan haritası içinde gösteren broşürler basılacaktır.

Konuya ilişkin açıklamaya Sırbistan Hükümetininhttps://www.srbija.gov.rs/vest/en/153155/cargo-transit-without-police-escort-as-of-today.phpweb sayfasından ulaşılabilmektedir.

Bu kapsamda, Türk lojistik firmalarımızın gerek Sırbistan üzerinden transit geçişleri, gerekse de Sırbistan'a mal taşımaları hususunda herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır. Şoförlerin gümrük kapılarında sadece sağlık kontrolünden geçirildiği bilinmektedir.

Kaynak: Belgrad Ticaret Müşavirliği

16.03.2020 tarihinde güncellendi

Sırbistan Hükümeti tarafından COVID-19'un yayılmasının önlenmesi amacıyla Belgrad Büyükelçiliği web sitesinden yayınlanan ve 14 Mart 2020 tarihi itibarıyla alınan kararlar aşağıda sunulmuştur:

*Fransa, Almanya, Slovenya, Avusturya, İspanya, Yunanistan ve İsviçre'den gelen ve Sırbistan vatandaşı olmayan tüm şahısların Sırbistan'a girişleri veya Sırbistan'dan geçişleri geçici olarak yasaklanacak veya sınırlanacaktır.

*Çin Halk Cumhuriyeti'nde ve Güney Kore'de ikamet etmiş yabancıların Sırbistan'a geçici giriş yasağı devam edecektir. Bu yasak özellikle Çin'in Hubei Eyaleti ile Güney Kore'nin Daegu şehrini ve Kuzey Gueonhsang Bölgesi'ni kapsamaktadır.

*İtalya'da, İran'da ve Romanya'da kalan yabancı uyrukluların Sırbistan'a giriş yasağı da devam edecektir.

*Hükümet tarafından temel bazı gıda maddelerinin ve hijyen ürünlerinin ihracatının geçici olarak yasaklanması kararı alınmıştır.

Söz konusu kararlara Sırbistan Hükümetinin aşağıda bağlantı adresi sunulan İngilizce internet sayfasından da ulaşılabilmektedir:

https://www.srbija.gov.rs/vest/en/151338/temporary-ban-on-entry-from-certain-countries.php

Karayolu ile Sırbistan üzeri transit taşımalarda, araçların Sırbistan topraklarına girdiği ancan itibaren kalış sürelerinin 12 saat ile sınırlandırılması şartıyla bahse konu araçların geçişine izin verileceği belirtilmektedir. Detaylara ulaşmak içinlütfen tıklayınız.​ Belirtilenlerin haricinde, Türkiye Sırbistan Büyükelçiliği'ne gelen bilgilendirmeye göre; halihazırda Sırbistan'da Türk taşımacılar tarafından malların karayoluyla taşınmasıyla ilgili olarak herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır. Sırbistansınır kapılarında Türk TIRşoförlerine ilişkinuygulamalara dairDerneğimiz çalışmaları devam etmektedir.

Diğer yandan, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksander Vuçiç, 15 Mart (yerel saat 20:00'de) akşamı itibariyle olağanüstü hal ilan edildiğini ifade etmektedir, detaylara ulaşmak içinlütfen tıklayınız.

Kaynak: Sırbistan Ticaret Müşavirliği

İtalya

03.04.2020


1 Nisan'da İtalyanBaşbakanı, yürürlükte olan tedbirlerin son uygulama tarihini uzatan yeni birkararnameaçıkladı. Bu kapsamda, bahse konu önlemler 3 Nisan yerine 13 Nisan 2020 tarihine kadar geçerli olacaktır.

Kaynak: İtalyan Hükümeti

24.03.2020 tarihinde güncellendi
Sürücülerin ticari nedenlerle İtalya'da bulunduklarına dair, talepleri doğrultusunda İtalyan polis görevlilerine sunmak üzere; alınan önlemlerin farkında oldukları ve taşımaya ilişkin diğer hususlarıbeyan ettikleri 17 Mart tarihli ekli bildiriyeniden güncellenmiş olup (Lütfen tıklayınız) taraflarıncadoldurmaları önem arz etmektedir (İtalyanca bildiri dosyasına ulaşmak içinlütfen tıklayınız).

İtalya'da kayıtlı ofisleri bulunmayan karayolu taşımacılarının sürücüleri tarafından kullanılması gereken beyan sayesinde sürücüler, 14 günlük karantina süresinden muaf tutulmakta, İtalya'da en fazla 72 saat kalabilmekte ve ihtiyaçlar dahilinde bu süre ekolarak 48 saat uzatılabilmektedir.


Diğer tüm yasal belgelere ek olarak, şoförlerin doldurması gereken beyan formu İtalya'ya girerken tamamlanmalı, bölgede kalındığı sürece sürüş yapmasa bile her zaman yanlarında taşınmalıdır. Kontroller sırasında polis tarafından temin edilen beyan formlarının yenileri hazırlanmalıdır. Bahse konu formlar, İtalya'ya varıştan itibaren en fazla 72 saat süreyle geçerli olup ek 48 saat daha kalınması halinde yeni bir tane hazırlanmalıdır.


Kaynak: FIAP (Lütfen tıklayınız) & İtalyan Altyapı ve Ulaştırma Bakanlığı (Lütfen tıklayınız)

23.03.2020 tarihinde güncellendi

22 Mart 2020 tarihli Başbakanlık kararı (Lütfen tıklayınız) ile COVID-19'dan kaynaklanan durumun yönetimi hakkında acil önlemleri içeren 23 Şubat 2020 tarihli kanun hükmü yayınlanmıştır.

Madde 1.4 sayılı karar gereği faaliyetleri askıya alınan şirketlerin 25 Mart 2020 tarihine kadar stokları dahil olmak üzere gerekli sevkiyatlarını/faaliyetlerini tamamlaması beklenmektedir.

Söz konusu karar 23 Mart 2020 tarihinden itibaren 3 Nisan 2020 tarihine kadar geçerli olacak şekilde yürürlüğe girmektedir. Buna ek olarak, 11 Mart 2020 Başbakanlık Kararnamesi ve 20 Mart 2020'de yayınlanan Sağlık Bakanlığı kararları da 3 Nisan tarihine kadar uzatılmıştır.

Kararname içerisindeki EK-1'de belirtilenler haricinde, zorunlu olmayan tüm endüstriyel ve ticari üretim faaliyetleri askıya alınmaktadır. EK-1 içerisinde yer alan genel kurallar ile faaliyetlerine devam edebilecek üretim ve hizmetlerbelirlenmektedir (ATECO Kodları- https://www.istat.it/it/archivio/17888).

Bu nedenle, karayolu yük taşımacılığında görevli üyelerimizin, İtalya'daki müşterileri ileEK-1 de yer alan faaliyet kapsamında yer alıp almadıkları, bu nedenle çalışmaya devam edip etmeyecekleri hususlarında bilgi almaları ve doğrulamaları önem arz etmektedir.

EK-1'de yer alan bazı faaliyetler arasında; ahşap ambalaj malzemesi üretimi, atık toplama, işleme ve imha etme; malzemelerin geri kazanımı, araç bakım ve onarımı, araç parça ve aksesuarlarında ticaret, ulaşım araçlarının toptan ticareti, petrol ürünleri, yağlayıcılar ve ısıtma yakıtı toptan ticareti, kara taşımacılığı ve boru hattı taşımacılığı, denizyolu, su yolu taşımacılığı, havayolu taşımacılığı, depolama ve nakliye destek faaliyetleri, posta ve kurye hizmetleri veambalajlama (hem kendi hem de üçüncü taraflar adına).

Kaynak: FIAP

16.03.2020 tarihinde güncellendi

9 Mart 2020 Pazartesi akşamı yapılan basın toplantısında Başbakan Giuseppe Conte, daha önce Turuncu Bölge veya Korunan Bölge için belirlenen kuralları tüm ulusal bölgeye genişleten yeni bir hüküm -Başbakanlık Kararı -yayımlandığını duyurdu. Bu kararname, 10 Mart 2020 itibariyle ile yürürlüğe girdi. Başkan'a göre, tedbirin geçerliliği 3 Nisan 2020 tarihine kadar devam edecektir.

Sivil Koruma, Hükümet tedbirinin lojistik zincir boyunca malların taşınması hususunda herhangi bir uygulanabilirliğinin bulunmadığını, böylece yük taşımaları amacıyla araçlar bölgelerde faaliyet gösterebileceğini duyurdu.

Kaynak: İtalya Dışişleri Bakanlığı

Macaristan

03.04.2020

Macaristan transit güzergahına harita üzerinden ulaşmak için lütfentıklayınız.

- Sadece belirlenen dinlenme alanlarında ve yakıt istasyonlarında durmaya izin verilir;

- Tır şoförlerinde mutlaka polis pulları bulunmalıdır;

- Kabinde sadece sürücüye izin verilir; yolcuya izin yoktur(çift sürücüye izin verilmez);

- Sürücüler, herhangi bir trafik kuralını ihlal etmeden bölgeyi mümkün olduğunca hızlı ve verimli bir şekilde geçmelidir - çıkış noktalarında polis prosedürleri uygulanmaktadır.

Hükümetin resmi web sayfasına ulaşmak için lütfentıklayınız.

Kaynak: MKFE

30.03.2020 tarihinde güncellendi

Macaristan muadil derneği MKFE, yabancı partnerlerine ulaştırmak üzerekoronavirüs (COVID-19) ile ilgili tüm bilgileri güncel bir web sayfasında İngilizce olarak sunmaktadır. Siteye ulaşmak içinlütfen tıklayınız.

Son eklenen güncel duyuruya istinaden;

28 Mart 2020 tarihi itibariyle, varış yeri Macaristan olan veCOVID-19 belirtileri göstermeyen Macar tırşoförlerinin resmi karantina sürecinin (sınırı geçtikten on dört gün süresince) artık geçerli olmadığı duyurulmuştur. Onun haricinde 27 Mart tarihinde yayınlanan diğer hükümler değişmeden devam etmektedir.

Söz konusu uygulama değişikliğinin Cuma günü sınır kapılarında gözlenen darboğazları azaltmaya yardımcı olması beklenmektedir.

Kaynak: MKFE

27.03.2020 tarihinde güncellendi

Macaristan Hükümeti tarafından halihazırda yürürlükte olan bir karar yenilen yayınlanarak aşağıdaki kurallar yürürlüğe girmiştir:

6 ıncı Maddeye istinadentıbbi muayeneden geçen karayolu yük taşımacılığı sürücüleri;

a) COVID-19 belirtileri göstermeyenler:

(aa) Macar vatandaşı ise, eğer boşaltma yeri Macaristan ise, kişi sınırı geçtikten sonra on dört gün süresinceresmi karantinaya alınmalıdır.

(ab) Yabancı uyruklu ise (Türk şoförler), eğer boşaltma yeri Macaristan ise, kişi sevkiyatın tamamlanmasından itibaren 24 saat içinde ülkeyi terk etmelidir.

(ac) Transit geçilmesi durumunda, kişi Macaristan bölgesini mümkün olan en kısa sürede ve belirlenen transit yoldan terk etmek zorundadır.

(ad) Macaristan'da seyahat ederken yüz maskesi ve lastik eldiven giyilmelidir.

b) COVID-19 belirtileri gösteren kişiler:

(ba) Macar vatandaşları belirlenmiş karantina tesislerindekalacaklar.

(bb) Macar olmayan vatandaşlar (Türk şoförler) Macaristan topraklarına giremezler.

Macar vatandaşı olmayan uluslararası karayolu yük taşımacılığı sürücüleri için (Türk şoförler) yalnızca Madde 6.a) (ab), (ac), (ad) ve Madde 6.b) (bb) geçerlidir.

Macarca metne ulaşmak için lütfentıklayınız.

Kaynak: MKFE

23.03.2020 tarihinde güncellendi

Daha önce İtalya'dan gelen transit yük taşıyıcıları için açıklanan transit güzergahının, alınan Karara göre katı güvenlik tedbirleri eşliğinde, sadece belirlenen güzergah ve benzin istasyonlarının kullanılması şartı ile Macaristan'dan geçecek tüm transit yük taşıyıcıları için uygulanmakta olduğu ifade edilmiştir.

Söz konusu güzergah ve detaylara ulaşmak içinlütfen tıklayınız.

Kaynak:Budapeşte Ticaret Müşavirliği

19.03.2020 tarihinde güncellendi

Bilindiği üzere,Macaristan hükümeti koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle aldığı önlemler kapsamında ülkenin tüm sınırlarını 17 Mart 2020 tarihi itibariyle yabancı ülke vatandaşlarının girişine kapatmıştır (uluslararası taşımalar uygulamadan muaftır). Mevcut durumda sadece Macaristan vatandaşları ve aile yakınlarının ülkeye girişlerine izin verilmektedir.

Seyahat amaçlı sınırlarda yer alan araçlar sebebiyle, karayoluyla Macaristan'a giriş yapmak veya Macaristan'ı transit geçerek başka ülkelere gitmek isteyen Türk tırlarımız uzun kuyruklar ve bekleme süreleri ile karşı karşıya kalmaktadır.

Macaristan muadilderneği tarafından hazırlanan İngilizce dilindeki duyuru metnine ulaşmak içinlütfen tıklayınız.

Kaynak: MKFE (Lütfen tıklayınız)

18.03.2020 tarihinde güncellendi

Vize başvuruları kabul edilmemektedir!

Diğer yandan,11 Mart 2020 tarihinde Macar Hükümeti ülke genelinde Olağanüstü Hal ilan etmiştir. Alınan önlemler arasında İtalya haricinde diğer ülkeler ilemal ticareti ve lojistik zincirine ilişkin herhangi bir kısıtlayıcı düzenleme yer almamaktadır.

Macaristan ile taşımacılık faaliyetlerimiz devam etmekte, ancak İtalya'dan gerçekleştirilecek taşımalara ilişkin Macaristan'ın yük taşımacılığı konusunda açıklamış olduğu yeni tedbirler bulunmakta olup konu ileilgili Budapeşte Ticaret Müşavirliği tarafından iletilen bilgi notuna ulaşmak içinlütfen tıklayınız.

Kaynak: Budapeşte Ticaret Müşavirliği

Rusya

03.04.2020

Gürcistan-Rusya sınırından Rusya'ya girişlerde, Rus Makamları Covid 19 sebebiyle bir dizi önlem almıştır.

Rusya'ya giriş yapan TIR'lara aşağıdaki prosedürler uygulanacaktır.

Üyelerimizin bilgilerine sunarız.

Tüm TIR sürücülerinin maske ve eldivenleri olmalıdır!

Rus Makamları, bekleyen TIR'lardan konvoy oluşturacak ve konvoyun izinsiz durdurulması mümkün olmayacaktır.

Chmi vilayetinde yakıt alımı mümkün olacaktır, burada oluşturulacak konvoy ile seyahate devam edilerek Kuzey Osetya'dan çıkılacaktır.

-

Rusya Federasyonu tarafından alınan 27.03.2020 tarihli ve 763 sayılı Karara göre, COVİD-19 koronavirüsün yayılmasının önlenmesi amacıyla Rus-Belarus sınırının kara kısmı da dahil tüm sınır kapılarının (kara, yaya, demiryolu, nehir ve karma sınır kapıları) 30.03.2020 tarihinden itibaren geçici olarak kapatılmasının Kararının uygulanmasına yönelik olarak RF Federal Gümrük Servisi yetkilileri ile görüşülmüştür. RF FGS Resmi web sitesinden de yapılan açıklamaya göre, söz konusu Kararın uluslararası karayolu yük taşımacılığını durdurmayacağı ifade edilmiştir.

Ayrıca, Rusya Federasyonu'nda koronavirüs enfeksiyonunun yayılmasıyla mücadele etmeyi amaçlayan tedbirlerin uygulanması bağlamında dış ekonomik faaliyetin istikrarını sağlayacak yasal normların pratik uygulaması hakkında ilgili tarafların bilgilendirilmesi amacıyla aşağıda liste halinde belirtilen yardım hatları kurulmuştur.

Bölgesel Gümrükler

Merkezi Gümrük İdaresi

(903) 208-27-69

Kuzeybatı Gümrük İdaresi

(812) 640-83-76

Volga Gümrük İdaresi

(831) 296-02-85

Güney Gümrükleri

(863) 250-93-15

Kuzey Kafkasya Gümrük İdaresi

(87922) 9-54-37

Ural Gümrük İdaresi

(343) 359-52-11

Sibirya Gümrük İdaresi

(383) 319-90-91

Uzak Doğu Gümrükleri

(423) 265-11-83

Rusya FGS'ye doğrudan bağlı gümrük idareleri Moskova Bölgesel Gümrükleri

(499) 720-97-97

Merkezi Enerji Gümrükleri

(495) 637-45-01

Merkezi Tüketim Gümrükleri

(495) 915 81 27

Vnukovo Gümrükleri

(495) 285-65-48

Domodedovo Gümrükleri

(495) 276-06-43

Sheremetyevo Gümrükleri

(495) 538-73-67

Kaliningrad Bölgesel Gümrükleri

(4012) 60-90-06

--

Rusya Federasyonu'na Taşımacılıkta Önemli Hususlar için;Lütfen Tıklayınız

25 Mart'ta Rusya Devlet Başkanı ülkeye hitap etmiştir ve resmi olarak önümüzdeki hafta (28 Mart - 5 Nisan) Rusya'daki herkes için işsizlik haftası (çalışılmayacak hafta) ilan etmiştir. Yolcu taşımacılığı ve uluslararası karayolu taşımacılığı bu hükümden muaftır.

18 Mart 2020 tarihli Direktifle Rusya Federasyonu topraklarına giren herkes 14 gün boyunca karantina altına alınmalıdır ancak 23 Mart 2020 tarihinde yapılan açıklamaya göre; uluslararası mal taşımacılığı yapan sürücüler bu durumdan muaftır. Ancak sürücülerin, bireysel koruyucu ekipmanlar giymeleri ve koruyucu hijyen kurallarına uymaları zorunludur.

İthalat

20 Mart tarihinden itibaren bir aylık süre için temel tüketim mallarının tedariğiyle ilgili kısıtlamalar (gümrük dahil) kaldırılmış olup, ithalatçılar ve büyük parekende zincirleri için "yeşil koridor” oluşturulmuştur. İlaç ve tıbbi ürünler gibi bazı malların ithalatında sıfır gümrük vergisi uygulanmaktadır.

http://government.ru/news/39221/

Ağırlık Kontrolü

Rusya Federasyonu Federal Taşımacılık Denetim Servisi (Rostransnadzor), 21 Mart - 25 Nisan 2020 tarihleri arasında, platform römorklar ve tenteli yarı römorklarla taşınan temel gıda ve gıda harici tüketim mallarıyle ilgili (gıda maddeleri, bebek ürünleri, ilaçlar) ağırlık kontrollerinin askıya alındığını belirtmiştir.

Bu önlem, koronavirüs (Covid-19) enfeksiyonunun yayılmasının neden olduğu kötüleşen durumla ilgili olarak sürdürülebilir ekonomik kalkınmayı sağlamak için Rus Hükümeti Öncelikli önlemler (eylemler) Planıyla ilgilidir.

Ekip üyelerine sınırlamalar

Şu anda Rusya'da uluslararası taşımacılık operasyonlarına katılan ekiplerle ilgili herhangi bir kısıtlama getirilmemiştir.

Kaynak : IRU

--
Bahar Aylarında Uygulanan Trafik Kısıtlamaları Kaldırıldı

ASMAP'tan alınan bilgiye göre; Rusya Federasyonu'nda 16 Mart 2020'de yapılan toplantıda (Protokol No MX-P16-23pr) Rusya Federasyonu Başkan Yardımcısı M.V. Khusnullin, bölgesel ve yerel öneme sahip karayollarında bahar zamanında uygulanan trafik kısıtlamalarının 2020 yılında uygulanmaması kararının kabul edilmesi için Rusya Federasyonu'nun en yüksek organlarının Başkanlarına talimat vermiştir.
Protokole ulaşmak için;
https://www.asmap.ru/detail-news/vitse-premer-m-khusnullin-dal-poruchenie-otmenit-vesennie-ogranicheniya-dvizheniya

--

Rusyakoronavirüs önlemi olarak sınırlarını yabancılara geçici olarak tümüyle kapattı. Başkaban Mişustin, yabancı ülke vatandaşlarının ülkeye girişini 18 Mart'tan 1 Mayıs'a kadar yasaklayan kararı imzaladı.

Yasağın istisnasına dair bir liste de yayınlandı: Diplomatlar, uçak mürettebatı, uluslararası taşımacılık şoförleri, resmi heyet üyeleri, diplomatik ve özel vize sahipleri, yakınlarının cenazesi için gelenler, Rusya'da daimi oturma izni olanlar.

Rusya ile Çin arasındaki taşımacılık ile ilgili olarakRus sürücülerin sınıra yakın bir lojistik merkezinde mal almaları veya malları boşaltmaları ve aynı gün Rus topraklarına dönmeleri tavsiye edilmektedir.

Türkmenistan

02.04.2020

Türkmeistan'ın aldığı önlemler kapsamında, gümrük noktaları üzerinden gelmekte olan ve transit geçiş yapmakta olan uluslararası lojistik seferleri yapan yabancı TIR şoförlerinin ve TIR'ların Türkmenistan sınırlarından geçişleri 1 Mayıs 2020 tarihine kadar kısıtlanmıştır.

Türkmenistan'da sadece Römork değişim modeli ile ve Türkmen çekiciler ile taşımalarsürdürülebilmektedir.

--

Türkmen tarafınca, 24 Mart 2020 tarihinden itibaren Türkmenistan sınırında yeralan Garaboğaz ve Farap sınır kapısı üzerinden kara ulaştırması ile ülkeye getirilerek Türkmenistan'a giren ve Türkmenistan sınırlarından transit geçen yüklerin taşınmasının, Türkmen taşıyıcıları tarafından gerçekleştirilmesine karar verildiği,

Bahsekonu sınır kapılarına gelen yabancı ülke nakliyecilerine ait taşıtların dorselerinde bulunan yükün Türkmen taşıyıcılarına devredilmesinin, temassız teslim usulü ile Türkmen sınırında belirlenen özel yerlerde gerçekleştirileceği,

23 Mart 2020 (dahil) tarihine kadar Uluslararası Türkmenbaşı Deniz Limanı üzerinden gelen yabacı ülke yük araçlarının, dorselerini Türkmen taşıyıcıları tarafından Türkmenistan'a taşımak veya Türkmenistan sınırları içerisinden transit taşımak üzere Uluslararası Türkmenbaşı Limanı sınırları içerisinde özel olarak belirlenen yerlerde bırakabilecekleri, yabancı ülke yük araçları sahiplerinin, araçlarının sürücüleriyle birlikte deniz yolu vasıtasıyla ülkelerine dönüşlerini sağlamaları gerektiği,

24 Mart 2020 tarihinden itibaren Uluslararası Türkmenbaşı Limanına gelen transit dahil, her çeşit yükün, araçsız, sürücüsüz ve yüke eşlik eden kimse olmadan römork ile, gemi vasıtasıyla gönderilmesi gerektiği,

Türkmenistan sınırlarından geçen uluslararası ulaştırma-transit koridorlarının etkili bir şekilde faaliyet göstermesinin sağlanması amacıyla, kombine yük taşımacılığını (deniz ve kara yolu araçları) kullanmak kaydıyla yüklerin konteyner ve demiryolu vagonları ile taşınmasının tavsiye edildiği,

Kazakistan veya Özbekistan üzerinden yapılacak transit taşımalar için yine yüklerin Türkmen TIR'lar vasıtasıyla sınırlara kadar taşınacağını ve gümrük noktalarından transit taşımacılığın yapılacağıülke TIR'larınca teslim alınacağı, bu şekilde yabancıülkeTIR'larının Türkmenistan'a girmeyeceği, Türkmen TIR'ların da Türkmenistan'dan çıkmayacağı,

Türkmenistan'a yönelik ikili ve transit taşımalara ilişkin konularda acil telefon hattı tesis edildiği (+99365647471-Aşkabat, +994502900301 - Bakü, +998712023210 /+9989012977455 - Taşkent),

Kaynak: Türmenistan Büyükelçiliği

Letonya

02.04.2020

Bakanlar Kurulu, 17 Mart tarihinden itibaren geçerli olmak üzere yayınladığı kararın yanı sıra Ulaştırma Bakanlığı tarafından malların taşınmasına izin verildiği belirtilmektedir.Bununla birlikte, 18 Mart 2020 tarihinden itibaren Letonya'ya giren kişilerin aşağıdaki başvuru formunu doldurmaları ve Devlet Sınır Hizmetlerine teslim etmeleri gerektiği ifade edilmektedir:

- Kişinin "halka açık alanları ziyaret etmemeyi taahhüt ettiği” Letonya'dan transit geçişler dahil tüm yük taşıyıcılarını kapsayan form;Letonca,Rusçaveİngilizceolarak mevcuttur. Tır parkları ve yakıt istasyonları bu önlemler kapsamında değerlendirilmemektedir.

Kaynak: LATVIJAS AUTO

İspanya

01.04.2020

Karayolu taşımacılığı operasyonlarına ilişkin prosedürve kontrol konularındakibelirsizlikler ışığında, daha detaylı açıklama yapılana kadar İspanya muadil derneği ASTIC tarafından,10/2020 sayılı Kraliyet Kararnamesigereği sürücü beraberinde yüklerin gerekli olduğunu belirten yükü gönderen/alıcısı tarafından imzalanan bir belgenin sahip olunması teşvik etmektedir. Sürücülerin ayrıca şirket tarafından imzalanan ve 307/2020 Yönetmeliğinin ekinde yer alansorumluluk beyanındabulunmaları tavsiye edilir.

Kaynak: ASTIC

30.03.2020 tarihinde güncellendi

Salgının ulaştığı aşama itibariyle İspanya Hükümeti, 29 Mart 2020 tarihinde yürürlüğe konulan karar ileüretim ve taşımacılığın da yer aldığı çeşitli hayati işkolları dışında çalışanların ücretli izinli sayılarak 30 Mart - 9 Nisan tarihlerindeeve kalmalarına karar vermiştir.

Söz konusu yeni tedbirler çerçevesinde karayolu yük taşımacılığı ve lojistik şirketlerinin, müşteri faaliyetlerinin bahse konu çalışanlar arasında olup olmadığını doğrulamak için İspanya'daki irtibat kişileriyle görüşmeleri önerilmektedir.

Karara ulaşmak içinlütfen tıklayınız.

Kaynak: ASTIC

19.03.2020 tarihinde güncellendi

Vize başvuruları kabul edilmemektedir

İspanya tarafından dün itibariyle sınırlar yolcu geçişine kapatılmış olup, tüm AB ülkeleri tarafından benzer tedbirler uygulanmaktadır.Bu çerçevede, İspanyatarafından sınırlarkendi vatandaşları veya ülkede oturum izni olan kişiler haricinde yolcu trafiğine kapatılmıştır.

Kaynak: Barcelona Başkonsolosluğu

Hırvatistan

31.03.2020

Hırvat Makamları ile gerçekleştirilen son görüşmelere istinaden (25 & 26 Mart) mevcut durum aşağıdaki gibidir:

· Avrupa Komisyonu tarafından tanımlanan "yeşil hatlar" kullanılırken sınır kapılarından geçişlerde herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır. Yeşil hatlar hem transit (50 kamyonlukkonvoylarla) geçişlere hem de tırların Hırvatistan'da yük boşaltmasına açıktır,

· Taşıma evrakları ile ilgili olarak Hırvatistan, uygulanabilecek esnekliklere ilişkinAvrupa Komisyonu ile takip ve iletişim halindedir,

· Konvoylar, Slovenya sınır kapılarında Avusturya ve İtalya ileoluşturulmuştur. Transit taşınan mallar için, Hırvatistan sınırındanbir sonraki hedef ülkenin sınırına kadarhala ülke içindeki konvoysürmeye devam etmektedir,

· Hırvatistan'ateslim edilen mallar için konvoy bulunmamaktadır,

İlgili Hırvat makamının irtibat noktası:uprava.infrastruktura@mmpi.hr

Kaynak:Hırvatistan Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı

16.03.2020 tarihinde güncellendi

İtalya, Çin, Güney Kore, Hong Kong, Japonya, Singapur, Malezya, Bahreyn, İran, Almanya, Fransa, İsviçre, İspanya, Avusturya, Birleşik Krallık, Hollanda, İsveç ve Bela Krajina (Slovenya) bölgesinden gelerek Hırvatistan'a girmek isteyen tüm yabancı sürücüler 14 günlük karantinaya tabii tutulmaktadır. Transit taşıma yapan sürücüler bu uygulama kapsamı dışındadır.

Sınır kapılarında yoğun beklemeler yaşanmaktadır. Bugün itibariyle karantina işlemleri hızlandırılmış olup beklemelerin azalacağı öngörülmektedir. Karantinaya tabii ülkeler listesi sürekli güncellenmektedir.

16.03.2020 tarihi itibari ile Hırvatistan üzerinden transit geçişe izin verilmektedir. Transit koridorlar uygulanmaya başlanmıştır.

İkili taşımalarda ise boşaltmadan hemen sonra ülkelerine geri dönen yabancı araçlar sağlık gözetimine tabi değildir

Boşaltmadan hemen sonra ülkelerine dönmeyen yabancı araçların sürücüleri, sağlık gözetimine tabidir. Önlem olarak ülkelerine dönmeyi bekledikleri süre boyunca karantinaya alınacaklardır.

Malların yabancı firmalar ile taşıtan firmalar; stozercz@mup.hr adresine yabancı sürücülerin gelişini ve aşağıdaki bilgileri bildiren bir e-posta göndermek zorundadır:

şirket adı, sürücünün adı ve soyadı, kimlik numarası, malların getirildiği ülke, kullandıkları sınır geçiş noktası, boşaltma yeri, karantina yeri. sürücülerin sayısı, araç plakalası, varış yeri )

Boşaltmadan hemen sonra hareket etmeyecek yabancı sürücülerin karantinaya yerleştirilmesi 112 numaralı telefonunu kullanarak ilgili ilçe sivil koruma merkezini bilgilendirilmesi gerekmektedir.

Kaynak: Büyükelçilik

İspanya

30.03.2020

Salgının ulaştığı aşama itibariyle İspanya Hükümeti, 29 Mart 2020 tarihinde yürürlüğe konulan karar ileüretim ve taşımacılığın da yer aldığı çeşitli hayati işkolları dışında çalışanların ücretli izinli sayılarak 30 Mart - 9 Nisan tarihlerindeeve kalmalarına karar vermiştir.

Söz konusu yeni tedbirler çerçevesinde karayolu yük taşımacılığı ve lojistik şirketlerinin, müşteri faaliyetlerinin bahse konu çalışanlar arasında olup olmadığını doğrulamak için İspanya'daki irtibat kişileriyle görüşmeleri önerilmektedir.

Karara ulaşmak içinlütfen tıklayınız.

Kaynak: ASTIC

19.03.2020 tarihinde güncellendi

Vize başvuruları kabul edilmemektedir

İspanya tarafından dün itibariyle sınırlar yolcu geçişine kapatılmış olup, tüm AB ülkeleri tarafından benzer tedbirler uygulanmaktadır.Bu çerçevede, İspanyatarafından sınırlarkendi vatandaşları veya ülkede oturum izni olan kişiler haricinde yolcu trafiğine kapatılmıştır.

Kaynak: Barcelona Başkonsolosluğu

Çin

27.03.2020

Çin tarafından yabancı uyruklu kişilerin ülkeye alınmamasına ilişkin duyuru kapsamında uluslararası taşımacılıkta görev alan tır şoförlerine C tipi vize verilmesi neticesinde muaf tutuldukları belirtilmektedir (Lütfentıklayınız).

Çin Devlet Konseyi tarafından uluslararası karayolu taşımacılığınailişkin yayınlanan diğer hususlara ulaşmak için lütfentıklayınız.

Kaynak: Dışişleri Bakanlığı, Ulusal Göç İdaresi, China Daily

Gürcistan

26.03.2020

Avrupa Birliğinden Gürcistan'a gerçekleştirilen üçüncü ülke taşımaları için, Gürcistan makamları 14-21 günlük karantina sürecinden sonra taşıtları ülkeye kabul etmektedirler.

Söz konusu taşıma şayet Gürcistan'ı boydan boya transit geçiyorsa konvoy yapılarak karantina süreci uygulanmaksızın geçişine müsaade edilmektedir.

Hali hazırda AB'den hareketle Gürcistan transit geçilerek gerçekleştirilen taşımalarda bu uygulama sadece Sarp-Sarpi sınır kapısına has bir uygulamadır. Diğer sınır kapıları için taşımanın biçimine bakılmaksızın 14-21 gün karantina uygulaması esastır.

--

Koronavirüs vakaları hakkındaki mevcut durumdan dolayı, yeni önlemler Gürcü otoriteler tarafından yürürlüğe konuldu ve yeni önlemlere göre, son 28 gün içinde İran, Irak,Güney Kore, Çin, İtalya,Almanya, Fransa, İspanya ve Avusturya'ya seyahat eden kişilerin Gürcistan'a girişinlerine en az 14 gün izin verilmemektedir.

Kaynak: Tiflis Ticaret Müşavirliği

Norveç

26.03.2020

Norveç ve komşu ülkeler arasındaki sınır geçişlerindekimevcut durum detaylandırılmıştır.

- Norveç'e ve Norveç'ten yük taşımacılığı hiçbir şekilde sınırlandırılmamıştır.
- Norveç sınır kapılarında fazladan yoğunlukbildirilmemiştir.
- Standart gümrük prosedürlerine ek olarak, sınır kontrolü polis ve ordu temsilcileri tarafından sürücülerin kimliği(pasaport, ehliyet vb.) kontrol edilmektedir.

Kaynak: NLA

Polonya

26.03.2020

Polonyaİçişleri ve İdare Bakanı tarafından yayınlanan 24 Mart 2020 tarihli karar ile Polonya;Almanya, Litvanya, Çek Cumhuriyeti ve Slovakya ile iç sınırda gerçekleştirdikleri sınır kontrollerinin süresi 20 gün daha (13Nisan'a kadar) uzatıldı. Diğer yandan, 3,5 tonun altındaki araçları kullanan uluslararası taşımacılık faaliyetlerinde yer alan sürücülerin karantina uygulamasına tabi olmadığı ifade edilmektedir.

Kaynak: ZMPD

20.03.2020 tarihinde güncellendi

Vize başvuruları kabul edilmemektedir!

Bilindiği üzere, 13 Mart'ta Polonya Başbakanı tarafından "olağanüstü hal” ilan edildi. Hükümet, etkinliklerdeki sınırlama önlemlerine ek olarak, sınır kontrollerinin 15 Mart'tan (00:00) itibaren 10 gün süreyle (yenilenebilir) geçici olarak geri başlatılacağını duyuruldu. Bu süreçte:

-Uluslararası karayolu yük taşımacılığı bu herhangi bir kısıtlamaya dahil değildir.Sınırlar yük akışına açık kalacaktır ve uluslararası karayolu yük taşımacılığı yapan tır şoförlerinin iki haftalık karantina süresine uyması gerekmemektedir.

19 Mart tarihinde Polonya Sağlık Bakanı, sürücü formlarının yerine getirilmesi konusundaki önceki gerekliliği kaldırmıştır. Ayrıca, Border Guard web sitesinden edinilen bilgilere istinaden, profesyonel yük ve yolcu taşımacılığı yapan sürücüler karantinadan muaf tutulmaktadır.

Sınır kontrol noktalarında hala sağlık kontrolleri yapılmaktadır. 38 derecenin üzerinde bir sıcaklığa sahip sürücüler direkt olarak tıbbi muayeneden geçecek ve sürüşe devam edemeyecektir.

Güncel sıra bekleme sürelerine ulaşmak içinlütfen tıklayınız.

Açık olan karayolu sınır noktaları:

Çekya -Cieszyn - Chotebuz,Gorzyczki, New Chałupki, Trzebinia, Kudowa - Salty, Jakuszyce

Almanya - Jędrzychowice, Olszyna - Forst, Świecko - Frankfurt, Lower Krajnik - Schwedt, Kołabaskowo - Pomellen

Slovakya -Barwinek, Chyżne

Litvanya -Budzisko

Ukrayna -Dorohusk - Jagodzin, Hrebenne - Rawa Ruska, Korczowa - Krakowiec

Belarus -Kuźnica Białostocka - Bruzgi, Bobrowniki - Bierestowica, Kukuryki - Kozłowiczy

Rusya -Bezledy - Bagrationowsk (8 tona kadar yüklü olan araçlar), Grzechotki - Mamonowo II

Kaynak: ZMPD (Lütfen tıklayınız)

Özbekistan

25.03.2020

Kazakistan'da olağanüstü hal ilan edilmesinden sonra Özbekistan-Kazakistan sınırlarında kuyruklar meydana gelmiştir. Durum, halihazırda uluslararası karayolu mal taşımacılığı için stabilize haldedir.

Özbekistan ve Kazakistan arasındaki üç sınır geçiş noktasında yer alan taşımalar acil durum yönergelerine göre etkili bir şekilde sürdürülmektedir:

· Kolzhat (Türkistan bölgesi);

· Kazygurt (Türkistan bölgesi);

· Tazhen (Mangistau bölgesi).

Kuyruklar halihazırda ciddi ölçüde azaltılmıştır.

Kaynak : IRU

Rusya

25.03.2020

18 Mart 2020 tarihli Direktifle Rusya Federasyonu topraklarına giren herkes 14 gün boyunca karantina altına alınmalıdır ancak 23 Mart 2020 tarihinde yapılan açıklamaya göre; uluslararası mal taşımacılığı yapan sürücüler bu durumdan muaftır. Ancak sürücülerin, bireysel koruyucu ekipmanlar giymeleri ve koruyucu hijyen kurallarına uymaları zorunludur.

İthalat

20 Mart tarihinden itibaren bir aylık süre için temel tüketim mallarının tedariğiyle ilgili kısıtlamalar (gümrük dahil) kaldırılmış olup, ithalatçılar ve büyük parekende zincirleri için "yeşil koridor” oluşturulmuştur. İlaç ve tıbbi ürünler gibi bazı malların ithalatında sıfır gümrük vergisi uygulanmaktadır.

http://government.ru/news/39221/

Ağırlık Kontrolü

Rusya Federasyonu Federal Taşımacılık Denetim Servisi (Rostransnadzor), 21 Mart - 25 Nisan 2020 tarihleri arasında, platform römorklar ve tenteli yarı römorklarla taşınan temel gıda ve gıda harici tüketim mallarıyle ilgili (gıda maddeleri, bebek ürünleri, ilaçlar) ağırlık kontrollerinin askıya alındığını belirtmiştir.

Bu önlem, koronavirüs (Covid-19) enfeksiyonunun yayılmasının neden olduğu kötüleşen durumla ilgili olarak sürdürülebilir ekonomik kalkınmayı sağlamak için Rus Hükümeti Öncelikli önlemler (eylemler) Planıyla ilgilidir.

Ekip üyelerine sınırlamalar

Şu anda Rusya'da uluslararası taşımacılık operasyonlarına katılan ekiplerle ilgili herhangi bir kısıtlama getirilmemiştir.

Kaynak : IRU

--

Rusyakoronavirüs önlemi olarak sınırlarını yabancılara geçici olarak tümüyle kapattı. Başkaban Mişustin, yabancı ülke vatandaşlarının ülkeye girişini 18 Mart'tan 1 Mayıs'a kadar yasaklayan kararı imzaladı.

Yasağın istisnasına dair bir liste de yayınlandı: Diplomatlar, uçak mürettebatı, uluslararası taşımacılık şoförleri, resmi heyet üyeleri, diplomatik ve özel vize sahipleri, yakınlarının cenazesi için gelenler, Rusya'da daimi oturma izni olanlar.

Rusya ile Çin arasındaki taşımacılık ile ilgili olarakRus sürücülerin sınıra yakın bir lojistik merkezinde mal almaları veya malları boşaltmaları ve aynı gün Rus topraklarına dönmeleri tavsiye edilmektedir.

İtalya

24.03.2020

Sürücülerin ticari nedenlerle İtalya'da bulunduklarına dair, talepleri doğrultusunda İtalyan polis görevlilerine sunmak üzere; alınan önlemlerin farkında oldukları ve taşımaya ilişkin diğer hususlarıbeyan ettikleri 17 Mart tarihli ekli bildiriyeniden güncellenmiş olup (Lütfen tıklayınız) taraflarıncadoldurmaları önem arz etmektedir (İtalyanca bildiri dosyasına ulaşmak içinlütfen tıklayınız).

İtalya'da kayıtlı ofisleri bulunmayan karayolu taşımacılarının sürücüleri tarafından kullanılması gereken beyan sayesinde sürücüler, 14 günlük karantina süresinden muaf tutulmakta, İtalya'da en fazla 72 saat kalabilmekte ve ihtiyaçlar dahilinde bu süre ekolarak 48 saat uzatılabilmektedir.


Diğer tüm yasal belgelere ek olarak, şoförlerin doldurması gereken beyan formu İtalya'ya girerken tamamlanmalı, bölgede kalındığı sürece sürüş yapmasa bile her zaman yanlarında taşınmalıdır. Kontroller sırasında polis tarafından temin edilen beyan formlarının yenileri hazırlanmalıdır. Bahse konu formlar, İtalya'ya varıştan itibaren en fazla 72 saat süreyle geçerli olup ek 48 saat daha kalınması halinde yeni bir tane hazırlanmalıdır.


Kaynak: FIAP (Lütfen tıklayınız) & İtalyan Altyapı ve Ulaştırma Bakanlığı (Lütfen tıklayınız)

23.03.2020 tarihinde güncellendi

22 Mart 2020 tarihli Başbakanlık kararı (Lütfen tıklayınız) ile COVID-19'dan kaynaklanan durumun yönetimi hakkında acil önlemleri içeren 23 Şubat 2020 tarihli kanun hükmü yayınlanmıştır.

Madde 1.4 sayılı karar gereği faaliyetleri askıya alınan şirketlerin 25 Mart 2020 tarihine kadar stokları dahil olmak üzere gerekli sevkiyatlarını/faaliyetlerini tamamlaması beklenmektedir.

Söz konusu karar 23 Mart 2020 tarihinden itibaren 3 Nisan 2020 tarihine kadar geçerli olacak şekilde yürürlüğe girmektedir. Buna ek olarak, 11 Mart 2020 Başbakanlık Kararnamesi ve 20 Mart 2020'de yayınlanan Sağlık Bakanlığı kararları da 3 Nisan tarihine kadar uzatılmıştır.

Kararname içerisindeki EK-1'de belirtilenler haricinde, zorunlu olmayan tüm endüstriyel ve ticari üretim faaliyetleri askıya alınmaktadır. EK-1 içerisinde yer alan genel kurallar ile faaliyetlerine devam edebilecek üretim ve hizmetlerbelirlenmektedir (ATECO Kodları- https://www.istat.it/it/archivio/17888).

Bu nedenle, karayolu yük taşımacılığında görevli üyelerimizin, İtalya'daki müşterileri ileEK-1 de yer alan faaliyet kapsamında yer alıp almadıkları, bu nedenle çalışmaya devam edip etmeyecekleri hususlarında bilgi almaları ve doğrulamaları önem arz etmektedir.

EK-1'de yer alan bazı faaliyetler arasında; ahşap ambalaj malzemesi üretimi, atık toplama, işleme ve imha etme; malzemelerin geri kazanımı, araç bakım ve onarımı, araç parça ve aksesuarlarında ticaret, ulaşım araçlarının toptan ticareti, petrol ürünleri, yağlayıcılar ve ısıtma yakıtı toptan ticareti, kara taşımacılığı ve boru hattı taşımacılığı, denizyolu, su yolu taşımacılığı, havayolu taşımacılığı, depolama ve nakliye destek faaliyetleri, posta ve kurye hizmetleri veambalajlama (hem kendi hem de üçüncü taraflar adına).

Kaynak: FIAP

16.03.2020 tarihinde güncellendi

9 Mart 2020 Pazartesi akşamı yapılan basın toplantısında Başbakan Giuseppe Conte, daha önce Turuncu Bölge veya Korunan Bölge için belirlenen kuralları tüm ulusal bölgeye genişleten yeni bir hüküm -Başbakanlık Kararı -yayımlandığını duyurdu. Bu kararname, 10 Mart 2020 itibariyle ile yürürlüğe girdi. Başkan'a göre, tedbirin geçerliliği 3 Nisan 2020 tarihine kadar devam edecektir.

Sivil Koruma, Hükümet tedbirinin lojistik zincir boyunca malların taşınması hususunda herhangi bir uygulanabilirliğinin bulunmadığını, böylece yük taşımaları amacıyla araçlar bölgelerde faaliyet gösterebileceğini duyurdu.

Kaynak: İtalya Dışişleri Bakanlığı

Avusturya

24.03.2020

Tyrol tarafından Almanca dilinde yayınlanan Yönetmelik kapsamında mevcut tedbirler 12 Nisan 2020 tarihine kadar uzatılmıştır (Lütfen tıklayınız).

Koronavirüsün (COVID-19) daha fazla yayılmasını önlemek için, tüm ulusal bölgede yer alanhalka açık alanlara girişler yasaklanmakta ancaktüm belediyeler arasındaki malların serbest dolaşımı ve tedarik zincirinin güvenliği garanti edilmektedir.

Kaynak: AISÖ

21.03.2020 tarihinde güncellendi

Avusturya genelinde 7,5 ton üzeri araçlar için haftasonu sürüş yasağı 03.04.2020 tarihine kadar kaldırılmıştır. Bu önlem sınırlardaki bekleme sürelerini azaltmak amacıyla İtalya ve Bavarya ile görüşülerek alınmıştır.
Klingenbach ve Deutschkreutz sınır geçişlerindeki 7,5 ton üzeri araçlar için sürüş yasaklarıNickelsdorf sınır geçişindeki yoğunluğu azaltmak amacıyla kaldırılmıştır.

Avusturya Macaristan sınırında Macaristan'dan gelen veya Macaristan'a giden uluslararası yükler için kullanımda olan sınır kapıları:

• Hegyeshalom / Nickelsdorf.
• Sopron / Klingenbach (20 Mart saat 05:00'ekadar 7,5 ton üzeri kabul edilecek)
• Kópháza / Deutschkreutz (20 Mart saat 05:00'ekadar7,5 ton üzeri araçar kabul edilecek; 23 Mart saat 00:00'e kadar 7,5 ton üzeri Avusturya veya Macar plakalı araçlar kabul edilecek)
• Rábafüzes / Heiligenkreuz

Avusturya Macaristan sınırında karşılıklı yük taşımacılığında kullanılacak diğer sınır kapıları:

• Bucsu / Schachendorf.
• Koszeg / Rattersdorf.
• Rábafüzes / Heiligenkreuz.

Kaynak: AISÖ(Lütfen tıklayınız)

11.03.2020 tarihinde güncellendi

Koronavirüsüne ilişkin yaşanan son gelişmelerden dolayı, bugün (10.03) Avusturya Federal Hükümeti yeni önlem paketini açıkladı. Şansölye Sebastian Kurz (AHP), İtalya'dan Avusturya'ya girişlerin sağlık sertifikasınasahip olanlar dışında engelleneceğini açıkladı.

İtalya'ya ve İtalya'dan yük taşımacılığı devam edecektir. Sınır kontrolleri uygulanmaya devam edilmektedir. Nakliye firmaları tarafından olası gecikmeler ve beklemelere karşı hazırlıklı olunması önerilmektedir.

İtalya sınır geçişinde bulunan Carinthia ve Tyrol bölgelerinde ateş ölçümü yapılmaktadır.

Avusturya Resmi Gazetesi'nde yayımlanan 81Numaralı Regülasyon uyarınca, Avusturya'ya giriş yapacak kişilerin (transit hariç) SARS-CoV-2 bulundurulmadığına dair sağlık sertifikası bulundurmasının (Almanca, İngilizce veya İtalyanca dilinde, Avusturya'ya girişinden en geç dört gün öncesine kadar) gerektiği ifade edilmektedir.

ÖNEMLİ :Şuan için söz konusu uygulamadan karayolu yük taşımacılığı sektörü etkilenmemektedir, ancak Avusturyalı sağlık otoriteleri tarafından sürücülerin sağlık kontrollerinden geçeceği ifade edilmektedir (87Numaralı Regülasyon).

Almanca dilindeki 87 numaralı regülasyona ulaşmak içinlütfen tıklayınız.

Almanca dilindeki 81 Numaralı regülasyona ulaşmak içinlütfen tıklayınız.

Kaynak: AISÖ ve FIAP

Almanya

24.03.2020

Pazar günü / tatil günlerine ilişkin yol yasakları güncellendi. Listeye ulaşmak içinlütfen tıklayınız(değişiklikler italikle belirtilmiştir).

Kaynak: BGL

19.03.2020 tarihinde yayınlandı

TIR Şoförleriiçin vize başvurularının kabulünün, Ankara Büyükelçiliğinin talimatı doğrultusunda birsonraki duyuruya kadar durdurulduğu ifade edilmiştir.

17.03.2020 tarihinde yayınlandı

Federal İçişleri Bakanlığınca yapılan açıklamada Almanya Federal Cumhuriyeti 16 Mart 2020 Pazartesi saat 08.00'den itibaren Fransa, Avusturya, Danimarka, Lüksemburg ve İsviçre'ye kara yolundan geçişlerde kısıtlamalar getirdiğini duyurmuş olup, tedarik zincirinin işbu uygulamadan etkilenmeyeceğini bildirmiştir.

Kaynak: Berlin Büyükelçiliği

Almanya'nın uluslararası taşımacılığı ilgilendiren güncel COVID-19 düzenlemelerinehttps://www.bmvi.de/SharedDocs/DE/Artikel/LF/coronavirus-anordnung.htmlsitesinden ulaşılabilir.

Türkmenistan

24.03.2020

Türkmen tarafınca, 24 Mart 2020 tarihinden itibaren Türkmenistan sınırında yeralan Garaboğaz ve Farap sınır kapısı üzerinden kara ulaştırması ile ülkeye getirilerek Türkmenistan'a giren ve Türkmenistan sınırlarından transit geçen yüklerin taşınmasının, Türkmen taşıyıcıları tarafından gerçekleştirilmesine karar verildiği,

Bahsekonu sınır kapılarına gelen yabancı ülke nakliyecilerine ait taşıtların dorselerinde bulunan yükün Türkmen taşıyıcılarına devredilmesinin, temassız teslim usulü ile Türkmen sınırında belirlenen özel yerlerde gerçekleştirileceği,

23 Mart 2020 (dahil) tarihine kadar Uluslararası Türkmenbaşı Deniz Limanı üzerinden gelen yabacı ülke yük araçlarının, dorselerini Türkmen taşıyıcıları tarafından Türkmenistan'a taşımak veya Türkmenistan sınırları içerisinden transit taşımak üzere Uluslararası Türkmenbaşı Limanı sınırları içerisinde özel olarak belirlenen yerlerde bırakabilecekleri, yabancı ülke yük araçları sahiplerinin, araçlarının sürücüleriyle birlikte deniz yolu vasıtasıyla ülkelerine dönüşlerini sağlamaları gerektiği,

24 Mart 2020 tarihinden itibaren Uluslararası Türkmenbaşı Limanına gelen transit dahil, her çeşit yükün, araçsız, sürücüsüz ve yüke eşlik eden kimse olmadan römork ile, gemi vasıtasıyla gönderilmesi gerektiği,

Türkmenistan sınırlarından geçen uluslararası ulaştırma-transit koridorlarının etkili bir şekilde faaliyet göstermesinin sağlanması amacıyla, kombine yük taşımacılığını (deniz ve kara yolu araçları) kullanmak kaydıyla yüklerin konteyner ve demiryolu vagonları ile taşınmasının tavsiye edildiği,

Kazakistan veya Özbekistan üzerinden yapılacak transit taşımalar için yine yüklerin Türkmen TIR'lar vasıtasıyla sınırlara kadar taşınacağını ve gümrük noktalarından transit taşımacılığın yapılacağıülke TIR'larınca teslim alınacağı, bu şekilde yabancıülkeTIR'larının Türkmenistan'a girmeyeceği, Türkmen TIR'ların da Türkmenistan'dan çıkmayacağı,

Türkmenistan'a yönelik ikili ve transit taşımalara ilişkin konularda acil telefon hattı tesis edildiği (+99365647471-Aşkabat, +994502900301 - Bakü, +998712023210 /+9989012977455 - Taşkent),

Kaynak: Türkmenistan Büyükelçiliği

İtalya

23.03.2020

22 Mart 2020 tarihli Başbakanlık kararı (Lütfen tıklayınız) ile COVID-19'dan kaynaklanan durumun yönetimi hakkında acil önlemleri içeren 23 Şubat 2020 tarihli kanun hükmü yayınlanmıştır.

Madde 1.4 sayılı karar gereği faaliyetleri askıya alınan şirketlerin 25 Mart 2020 tarihine kadar stokları dahil olmak üzere gerekli sevkiyatlarını/faaliyetlerini tamamlaması beklenmektedir.

Söz konusu karar 23 Mart 2020 tarihinden itibaren 3 Nisan 2020 tarihine kadar geçerli olacak şekilde yürürlüğe girmektedir. Buna ek olarak, 11 Mart 2020 Başbakanlık Kararnamesi ve 20 Mart 2020'de yayınlanan Sağlık Bakanlığı kararları da 3 Nisan tarihine kadar uzatılmıştır.

Kararname içerisindeki EK-1'de belirtilenler haricinde, zorunlu olmayan tüm endüstriyel ve ticari üretim faaliyetleri askıya alınmaktadır. EK-1 içerisinde yer alan genel kurallar ile faaliyetlerine devam edebilecek üretim ve hizmetlerbelirlenmektedir (ATECO Kodları- https://www.istat.it/it/archivio/17888).

Bu nedenle, karayolu yük taşımacılığında görevli üyelerimizin, İtalya'daki müşterileri ileEK-1 de yer alan faaliyet kapsamında yer alıp almadıkları, bu nedenle çalışmaya devam edip etmeyecekleri hususlarında bilgi almaları ve doğrulamaları önem arz etmektedir.

EK-1'de yer alan bazı faaliyetler arasında; ahşap ambalaj malzemesi üretimi, atık toplama, işleme ve imha etme; malzemelerin geri kazanımı, araç bakım ve onarımı, araç parça ve aksesuarlarında ticaret, ulaşım araçlarının toptan ticareti, petrol ürünleri, yağlayıcılar ve ısıtma yakıtı toptan ticareti, kara taşımacılığı ve boru hattı taşımacılığı, denizyolu, su yolu taşımacılığı, havayolu taşımacılığı, depolama ve nakliye destek faaliyetleri, posta ve kurye hizmetleri veambalajlama (hem kendi hem de üçüncü taraflar adına).

Kaynak: FIAP

Fransa

23.03.2020

Fransız Hükümetitarafından açık olan ve çeşitli hizmetleri sunan servis istasyonlarını bildirmek üzere bir harita yayınlanmıştır. Bu harita aynı zamanda araçlar için hangi teknik servislerin açıkolduğu hakkında da bilgi vermektedir.

Ulaşmak içinlütfen tıklayınız.

Kaynak: AFTRI

23.03.2020 tarihinde güncellendi

20 Mart'ta yayınlanan kararnamaye istinaden (Lütfen tıklayınız), IRU tarafından temin edinilen resmi yanıt ve Fransızmuadil derneklerinden alınan onayları takiben, Fransa'da gerçekleştirilen taşımalarda, minimum bir metre kuralına uyulduğu takdirde,tır kabininde iki sürücüden oluşan bir mürettebata izin verildiği duyurulmaktadır (ancak üç kişilik bir mürettebata izin verilmemektedir).

Kaynak:AFTRI ve FNTR (Lütfen tıklayınız)

23.03.2020 tarihinde güncellendi

DFDS tarafından gerçekleştirilen duyuru kapsamında, ihracattaki yük azlığı nedeniyle 22.03.2020 Pazar günü yapılması planlanan Yalova-Sete seferiiptal edilmiştir.

İlk Yalova-Sete seferi 25.03.2020 Çarşamba gecesi yapılacaktır.

Sete-Yalova seferleri için ise önümüzdeki hafta kalkışları aşağıdaki gibi planlanmaktadır:

- 23.03.2020 Pazartesi

- 26.03.2020 Perşembe

- 30.03.2020 Pazartesi

Kaynak: DFDS

21.03.2020 tarihinde güncellendi

IRU, gereksiz cezalardan kaçınmak adınabir önceki duyuruda bahse konu sürücü beyanının (lütfentıklayınız), profesyonel sürücüler tarafından doldurulmasını tavsiye etmeye devam etmektedir.


20 Mart 2020'de Fransız Hükümeti yolcu taşımacılığı ve karayolu yük taşımacılığı için bir dizi ek gereklilik yayınlamıştır:

- Karayolu yük taşımacılığı (koşullar yükleme ve boşaltma noktalarındaki sürücüler ve personel için geçerlidir):

o Sosyal mesafe kurallarınauyulmalıdır.

o Suya erişimin olmadığı yerlerde, dezenfektan jel hazır bulundurulmalıdır.

o Sözleşme imzalanırken kişisel temasa izin verilmemelidir.

o Mallar yalnızca nakliye belgesinde belirtilen yerde teslim edilebilir.

o Eve teslim sadece malları kapıda bırakarak mümkündür. Müşteri ile fiziksel temasa izin verilmez.

o Teslimatla ilgili şikayetler için gecikmeler belirlenmiştir.

Kaynak: Fransız Hükümeti, FNTR ve AFTRI(Lütfen tıklayınız)

19.03.2020 tarihinde güncellendi

Vize başvuruları kabul edilmemektedir

Fransa'da olağanüstü hal ilan edilmesi sonrasında tedarik zincirinin sürekliliğini sağlamak amacıyla Fransa taşımacılık dernekleri tarafından taşımacılık sektörü için operasyonları zorunlu olan kişiler için bir belge oluşturuldu.

Fransa Derneği FNTR , Fransa'da çalışan sürücülere bu özel belgeyi doldurmalarını tavsiye etmektedir. Bu form şirket ve sürücü hakkında bilgiler içermektedir ve 16 Mart'ta tedarik zincirinin sürekliliğinin garantiye alınması için karayolu taşımacılığına izin veren kararnameye atıfta bulunulmaktadır.

Bu belgeye ulaşmak içintıklayınız(pdf).

Kaynak: Transinfo

Cumhurbaşkanı Macron, bugün 12:00'den sonra en az 15 gün sokağa çıkma yasağı ilan etmiştir.Sadece;1-Market,2- Sağlık,3- Evden verilemeyen hizmetler ile ilgili işyeriçıkışlarına "yazılı gerekçe" ile izin vardır. Bu çerçevede turistik amaçlı giriş olamayacağı anlaşılmaktadır.

Diğer taraftan, Macron AB üyesi olmayan ve Schengen dışında kalan ülkelere sınırların kapatılacağını, AB ve AB dışı ülkeler arasında 30 gün seyahat yapılmayacağını açıklamıştır. Tedbirin sağlık gerekçeli olması nedeniyle kararın kişilere yönelik olduğu anlaşılmaktadır.

Ayrıca basından tespit edildiği ve sürekli güncellenen bilgiler çerçevesinde,AB ülkelerinin kendi aralarındaki geçişlerle ilgili çeşitli kararlar alınmaktadır;

Kaynak: Paris Büyükelçiliği

Fransa

23.03.2020

DFDS tarafından gerçekleştirilen duyuru kapsamında, ihracattaki yük azlığı nedeniyle 22.03.2020 Pazar günü yapılması planlanan Yalova-Sete seferiiptal edilmiştir.

İlk Yalova-Sete seferi 25.03.2020 Çarşamba gecesi yapılacaktır.

Sete-Yalova seferleri için ise önümüzdeki hafta kalkışları aşağıdaki gibi planlanmaktadır:

- 23.03.2020 Pazartesi

- 26.03.2020 Perşembe

- 30.03.2020 Pazartesi

Kaynak: DFDS

////

21.03.2020 tarihinde güncellendi

IRU, gereksiz cezalardan kaçınmak adınabir önceki duyuruda bahse konu sürücü beyanının (lütfentıklayınız), profesyonel sürücüler tarafından doldurulmasını tavsiye etmeye devam etmektedir.


20 Mart 2020'de Fransız Hükümeti yolcu taşımacılığı ve karayolu yük taşımacılığı için bir dizi ek gereklilik yayınlamıştır:

- Karayolu yük taşımacılığı (koşullar yükleme ve boşaltma noktalarındaki sürücüler ve personel için geçerlidir):

o Sosyal mesafe kurallarınauyulmalıdır.

o Suya erişimin olmadığı yerlerde, dezenfektan jel hazır bulundurulmalıdır.

o Sözleşme imzalanırken kişisel temasa izin verilmemelidir.

o Mallar yalnızca nakliye belgesinde belirtilen yerde teslim edilebilir.

o Eve teslim sadece malları kapıda bırakarak mümkündür. Müşteri ile fiziksel temasa izin verilmez.

o Teslimatla ilgili şikayetler için gecikmeler belirlenmiştir.

Kaynak: Fransız Hükümeti, FNTR ve AFTRI(Lütfen tıklayınız)

////

19.03.2020 tarihinde güncellendi

Vize başvuruları kabul edilmemektedir

Fransa'da olağanüstü hal ilan edilmesi sonrasında tedarik zincirinin sürekliliğini sağlamak amacıyla Fransa taşımacılık dernekleri tarafından taşımacılık sektörü için operasyonları zorunlu olan kişiler için bir belge oluşturuldu.

Fransa Derneği FNTR , Fransa'da çalışan sürücülere bu özel belgeyi doldurmalarını tavsiye etmektedir. Bu form şirket ve sürücü hakkında bilgiler içermektedir ve 16 Mart'ta tedarik zincirinin sürekliliğinin garantiye alınması için karayolu taşımacılığına izin veren kararnameye atıfta bulunulmaktadır.

Bu belgeye ulaşmak içintıklayınız(pdf).

Kaynak: Transinfo

Cumhurbaşkanı Macron, bugün 12:00'den sonra en az 15 gün sokağa çıkma yasağı ilan etmiştir.Sadece;1-Market,2- Sağlık,3- Evden verilemeyen hizmetler ile ilgili işyeriçıkışlarına "yazılı gerekçe" ile izin vardır. Bu çerçevede turistik amaçlı giriş olamayacağı anlaşılmaktadır.

Diğer taraftan, Macron AB üyesi olmayan ve Schengen dışında kalan ülkelere sınırların kapatılacağını, AB ve AB dışı ülkeler arasında 30 gün seyahat yapılmayacağını açıklamıştır. Tedbirin sağlık gerekçeli olması nedeniyle kararın kişilere yönelik olduğu anlaşılmaktadır.

Ayrıca basından tespit edildiği ve sürekli güncellenen bilgiler çerçevesinde,AB ülkelerinin kendi aralarındaki geçişlerle ilgili çeşitli kararlar alınmaktadır;

Kaynak: Paris Büyükelçiliği

Arnavutluk

23.03.2020

Arnavutluk'da koronavirüs salgını ile mücadeleye ilişkin olarak alınan tedbirler kapsamında uluslararası ve yurtiçiyolcu taşımacılığıyasaklanmış olup malların ve tıbbi malzemelerin taşımacılığı yetkiler akabinde söz konusu hükümlerden muaftır.
Kaynak: ANALTIR (Lütfen tıklayınız)

Avusturya

21.03.2020

Avusturya genelinde 7,5 ton üzeri araçlar için haftasonu sürüş yasağı 03.04.2020 tarihine kadar kaldırılmıştır. Bu önlem sınırlardaki bekleme sürelerini azaltmak amacıyla İtalya ve Bavarya ile görüşülerek alınmıştır.
Klingenbach ve Deutschkreutz sınır geçişlerindeki 7,5 ton üzeri araçlar için sürüş yasaklarıNickelsdorf sınır geçişindeki yoğunluğu azaltmak amacıyla kaldırılmıştır.

Avusturya Macaristan sınırında Macaristan'dan gelen veya Macaristan'a giden uluslararası yükler için kullanımda olan sınır kapıları:

• Hegyeshalom / Nickelsdorf.
• Sopron / Klingenbach (20 Mart saat 05:00'ekadar 7,5 ton üzeri kabul edilecek)
• Kópháza / Deutschkreutz (20 Mart saat 05:00'ekadar7,5 ton üzeri araçar kabul edilecek; 23 Mart saat 00:00'e kadar 7,5 ton üzeri Avusturya veya Macar plakalı araçlar kabul edilecek)
• Rábafüzes / Heiligenkreuz

Avusturya Macaristan sınırında karşılıklı yük taşımacılığında kullanılacak diğer sınır kapıları:

• Bucsu / Schachendorf.
• Koszeg / Rattersdorf.
• Rábafüzes / Heiligenkreuz.

Kaynak: AISÖ(Lütfen tıklayınız)

////

11.03.2020 tarihinde güncellendi

Koronavirüsüne ilişkin yaşanan son gelişmelerden dolayı, bugün (10.03) Avusturya Federal Hükümeti yeni önlem paketini açıkladı. Şansölye Sebastian Kurz (AHP), İtalya'dan Avusturya'ya girişlerin sağlık sertifikasınasahip olanlar dışında engelleneceğini açıkladı.

İtalya'ya ve İtalya'dan yük taşımacılığı devam edecektir. Sınır kontrolleri uygulanmaya devam edilmektedir. Nakliye firmaları tarafından olası gecikmeler ve beklemelere karşı hazırlıklı olunması önerilmektedir.

İtalya sınır geçişinde bulunan Carinthia ve Tyrol bölgelerinde ateş ölçümü yapılmaktadır.

Avusturya Resmi Gazetesi'nde yayımlanan 81Numaralı Regülasyon uyarınca, Avusturya'ya giriş yapacak kişilerin (transit hariç) SARS-CoV-2 bulundurulmadığına dair sağlık sertifikası bulundurmasının (Almanca, İngilizce veya İtalyanca dilinde, Avusturya'ya girişinden en geç dört gün öncesine kadar) gerektiği ifade edilmektedir.

ÖNEMLİ :Şuan için söz konusu uygulamadan karayolu yük taşımacılığı sektörü etkilenmemektedir, ancak Avusturyalı sağlık otoriteleri tarafından sürücülerin sağlık kontrollerinden geçeceği ifade edilmektedir (87Numaralı Regülasyon).

Almanca dilindeki 87 numaralı regülasyona ulaşmak içinlütfen tıklayınız.

Almanca dilindeki 81 Numaralı regülasyona ulaşmak içinlütfen tıklayınız.

Kaynak: AISÖ ve FIAP

Tacikistan

21.03.2020

Duşanbe Ticaret Müşavirliğimizden alınan bilgilere göre 21 Mart 2020 tarihinden itibaren ülkeye giren Türk sürücülerine 14 gün karantina uygulaması başlatılacağı bilgisi edinilmiştir.

Alınan bilgilere göre halihazırda 2 Türk sürücüsü karantina denetlemesi çerçevesinde kontrol altına alınmıştır.

Duşanbe Büyükelçiliğimiz uygulama hususunda gerekli bilgileri alabilmek için girişimlerine devam etmektedir.

Tacikistan'da uygulamanın detayları ve gelişmeler bilahare sektörümüzle paylaşılacaktır.

Tacikistan'a taşıma yapan üyelerimizin bilgilerine rica olunur.

////

19.03.2020 tarihinde güncellendi

Ocak 2020'den bu yana Tacikistan ile Çin - Kulma-Karasu arasındaki sınır tamamen kapalı.

Tacikistan Afganistan sınırlarının tamamıkapalı.

Tacikistan-Özbekistan ve Tacikistan-Kırgızistan arasındaki sınırlar şu anda normal çalışıyor.

Resmi verilere göre, Tacikistan'da Coronavirüsün yayılımı tespit edilmedi.

Daha fazla bilgi için lütfen Tacikistan Dışişleri Bakanlığı resmi web sitesine bakın - https://mfa.tj/

Kaynak: ABBAT

Belarus

20.03.2020

19 Mart gece yarısından itibaren Belarus'tan geçen yabancı kamyon şoförleri sadece Belarus Ulaştırma Bakanlığı tarafından belirlenen yerlerde durup yakıt ikmali yapabileceklerdir.

Belarus, karayolu taşımacılığında transit trafiğini kontrol etmek için belirli adımlar atmıştır.

Ulaşım departmanı, sürücülerin durabileceği, dinlenebileceği, zorunlu mola verebileceği, yakıt alabileceği ve satın alma yapabileceği özel noktalar - benzin istasyonları kurmuştur.

Benzin istasyonlarında sıhhi ve epidemiyolojik kontrol uygulanacaktır. Uygunluk kontrolleri karayolu taşıma müfettişleri tarafından yapılacaktır. Yönetmelik 19 Mart'ta gece yarısı yürürlüğe girecektir.

Hükümetin belirlediği noktaları gösteren haritalara şuradan ulaşabilirsiniz:

https://www.mintrans.gov.by/uploads/files/karta-ing.jpg

Kaynak: Transinfo & Belarus Ulaştırma ve İletişim Bakanlığı (Lütfen tıklayınız)

Moldova

19.03.2020

Moldova Cumhuriyeti'nde, birkaç devletler arası sınır geçiş noktası süresiz olarak kapalıdır. Şu anda, yalnızca 17 sınır geçiş noktası normal şekilde çalışmaktadır:
Romanya sınırında:
PTF Leușeni - Albița (karayolu / uluslararası)
PTF Sculeni - Sculeni (karayolu / uluslararası)
PTF Giurgiulești - Galați (karayolu / uluslararası)
PTF Costești- Rock (karayolu / uluslararası)
Ukrayna sınırında:
PTF Otaci-Moghilev-Podolsk (karayolu / uluslararası)
PTF Briceni-Rossoşanî (karayolu / uluslararası)
PTF Criva-Mamalîga (karayolu / uluslararası)
PTF Giurgiuleşti-Reni (karayolu / uluslararası)
PTF Mirnoe-Tabaki (karayolu / uluslararası)
PTF Palanca-Maiaki - Udobnoe (karayolu / uluslararası)
PTF Tudora-Starokazacie (karayolu / uluslararası)
- Buna ek olarak, 17 Mart 2020' 00: 00' dan itibarenr, Moldova-Ukrayna devlet sınırını geçmek yasaktır ve 17 Mart 2020 20: 00'dan itibaren, yabancı uyruklu kişilerin trafiğe açık devlet sınır geçiş noktalarını kullanarak Moldova Cumhuriyeti'nden Romanya'ya girmeleri yasaktır.
- Bu kısıtlama, Moldova Cumhuriyeti'nde ikamet eden veya sürekli / geçici olarak ikamet eden yabancı uyruklu kişileri, yük taşımakla görevli karayolu, uçak / gemi mürettebatı ve tren mürettebatında görev alan sürücüler ve servis personeli için geçerli değildir. Buna ek olarak, Moldova Cumhuriyeti'nde bulunan diplomatik misyon ve konsoloslukların personeli ile uluslararası kuruluşlarda / görevlerde çalışan personel ve aile üyeleri de muaftır.

Kaynak: AITA (Moldova Cumhuriyeti Gümrük Hizmetinden)(Lütfen tıklayınız

Polonya

20.03.2020

Vize başvuruları kabul edilmemektedir!

Bilindiği üzere, 13 Mart'ta Polonya Başbakanı tarafından "olağanüstü hal” ilan edildi. Hükümet, etkinliklerdeki sınırlama önlemlerine ek olarak, sınır kontrollerinin 15 Mart'tan (00:00) itibaren 10 gün süreyle (yenilenebilir) geçici olarak geri başlatılacağını duyuruldu. Bu süreçte:

-Uluslararası karayolu yük taşımacılığı bu herhangi bir kısıtlamaya dahil değildir.Sınırlar yük akışına açık kalacaktır ve uluslararası karayolu yük taşımacılığı yapan tır şoförlerinin iki haftalık karantina süresine uyması gerekmemektedir.

19 Mart tarihinde Polonya Sağlık Bakanı, sürücü formlarının yerine getirilmesi konusundaki önceki gerekliliği kaldırmıştır. Ayrıca, Border Guard web sitesinden edinilen bilgilere istinaden, profesyonel yük ve yolcu taşımacılığı yapan sürücüler karantinadan muaf tutulmaktadır.

Sınır kontrol noktalarında hala sağlık kontrolleri yapılmaktadır. 38 derecenin üzerinde bir sıcaklığa sahip sürücüler direkt olarak tıbbi muayeneden geçecek ve sürüşe devam edemeyecektir.

Güncel sıra bekleme sürelerine ulaşmak içinlütfen tıklayınız.

Açık olan karayolu sınır noktaları:

Çekya -Cieszyn - Chotebuz,Gorzyczki, New Chałupki, Trzebinia, Kudowa - Salty, Jakuszyce

Almanya - Jędrzychowice, Olszyna - Forst, Świecko - Frankfurt, Lower Krajnik - Schwedt, Kołabaskowo - Pomellen

Slovakya -Barwinek, Chyżne

Litvanya -Budzisko

Ukrayna -Dorohusk - Jagodzin, Hrebenne - Rawa Ruska, Korczowa - Krakowiec

Belarus -Kuźnica Białostocka - Bruzgi, Bobrowniki - Bierestowica, Kukuryki - Kozłowiczy

Rusya -Bezledy - Bagrationowsk (8 tona kadar yüklü olan araçlar), Grzechotki - Mamonowo II

Kaynak: ZMPD (Lütfen tıklayınız)

Lüksemburg

20.03.2020

Hükümet tarafından önümüzdeki üç ay için olağanüstü hal ilan edilmiş, ancak gelişmelere istinaden daha öncesinde iptal edilebileceği ifade edilmektedir.Lüksemburg'da yük taşımacılığı ile ilgili herhangi bir kısıtlama yoktur, ancak sınırlarda bekleme süreleri uzayabilmektedir.

Kaynak: CLC (Lütfen tıklayınız)

Lübnan

19.03.2020

Lübnan Makamları öncesinde Türk sürücülerinin Korona Virüsü tehdidi bitene kadar Lübnan'a girmeme kararı alsa da, akabinde Türk Büyükelçiliğimiz ve Ticaret Müşavirliğimizin girişimleri ve talepleri doğrultusunda Türk sürücülerinin Lübnan'a girişine izin verileceğini bildirmiştir.

Lübnan Tarafından alınan yanıtta sürücülerimizin limanda ateşlerinin ölçülerek, riskli görünmeyenler için ülkeye giriş izni verileceği beyan edilmiştir.

Ancak bu ülkede ve özellikle kuzey bölgelerinde, hastalık açısından önemli bir risk olduğunu ve

sürücülerimizin güzergahları boyunca azami derecede dikkatli olmaları ve

Sağlık Bakanlığımız tarafından önerilen tüm kurallara riayet etmelerini ve

mümkün olduğunca temastan kaçınılmasının gerek değerli sürücülerimizin, gerekse de değerli Lübnan halkı sağlıkları için önem arz etmektedir.

Bu çerçevede, Türkiye ve Lübnan arasındaki ticaretin devam etmesine vesile olan Lübnan Makamlarının anlayışı ve kararı için, Lübnan Büyükelçiliği ve Ticaret Müşavirliğimizin değerli destekleri için sektörümüz adına şükranlarımızı arz ederiz.
Kaynak: Lübnan Büyükelçiliği

Slovenya

19.03.2020

Bilindiği üzere, Slovenya 13 Mart 2020 itibariyle Kanun Hükmünde Kararname ile İtalya ile sınırını transit kargo taşımacılığına kapatmıştır.İlaç, tıbbi malzeme, maske, insani yardım ve posta evrakı ile son durağı Slovenya olan taşımacılığın söz konusu uygulamanın dışında olduğu açıklanmıştır.

Slovenya Hükümeti tarafından alınan kararla, bugünden (19 Mart) itibaren İtalya ile iki kara sınır kapısı daha kapatılmıştır. Geçişler sadece dört sınır kapısından (Vrtojba, Fernetiči, Škofije ve Krvavi Potok) ve sınırlamalar çerçevesinde (sağlık kontrolleri) yapılabilmektedir.

Güncel yol durumuna ilişkin sitede (https://www.promet.si/portal/sl/razmere.aspx) yer verilen bilgilerden ulaşılabilmektedir.

Transit yük taşımacılığının konvoylarda Vrtojba, Fernetici, Krvavi Potok, Škofije sınır kapılarından gerçekleştiği belirtilmiştir.

Trafik sitesinde ayrıca Krvavi Potok kapısının saat 5 ile 23 arası açık olacağı belirtilmiştir.

Kaynak: Lübliyana Büyükelçiliği

Kırgızistan

19.03.2020

Kırgız Cumhuriyeti'ndeki halkın sağlığının korunması ve COVID-19 koronavirüs enfeksiyonunun girmesi ve yayılmasının önlenmesi amacıyla Kırgız Cumhuriyeti Hükümeti tarafından alınan karar uyarınca, 19 Mart 2020 tarihinde saat 00.01'den itibaren geçici bir süre için Kırgız Cumhuriyeti'nin devlet hudutlarındaki tüm kontrol ve geçiş noktalarında yabancı ülke vatandaşları ve herhangi bir vatandaşlığı bulunmayan kişilerin Kırgız Cumhuriyeti topraklarına girmelerine sınırlama getirilecektir.

Uluslararası yük taşımacılığı gerçekleştirmekte olan sürücüler, uçakların uçuş ekipleri ve mürettebatları, uluslararası demir yolu taşımacılığının tren ve lokomotif ekipleri istisnaya tabidir.

Kaynak: Kırgız Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı

Almanya

19.03.2020

TIR Şoförleriiçin vize başvurularının kabulünün, Ankara Büyükelçiliğinin talimatı doğrultusunda birsonraki duyuruya kadar durdurulduğu ifade edilmiştir.

////

17.03.2020 tarihinde yayınlandı

Federal İçişleri Bakanlığınca yapılan açıklamada Almanya Federal Cumhuriyeti 16 Mart 2020 Pazartesi saat 08.00'den itibaren Fransa, Avusturya, Danimarka, Lüksemburg ve İsviçre'ye kara yolundan geçişlerde kısıtlamalar getirdiğini duyurmuş olup, tedarik zincirinin işbu uygulamadan etkilenmeyeceğini bildirmiştir.

Kaynak: Berlin Büyükelçiliği

Almanya'nın uluslararası taşımacılığı ilgilendiren güncel COVID-19 düzenlemelerinehttps://www.bmvi.de/SharedDocs/DE/Artikel/LF/coronavirus-anordnung.htmlsitesinden ulaşılabilir.

Diğer yandan, şuandan itibaren Almanya'da pazar günleri hiçbir kısıtlama olmaksızın yüklerin taşınmasına izin verilmekte olup bu uygulama 30.05.2020 tarihine kadar sürdürülecektir (Detaylar içintıklayınız). 05.04.2020 tarihine kadar geçerli kısa süreli uygulama ise sadece Baden, Saxonia için geçerli olacaktır.

Slovenya

19.03.202

19 Mart itibariyle, İtalya sınırındaki durumda bir değişiklik bulunmamaktadır. Bilindiği üzere, Slovenya 13 Mart 2020 itibariyle Kanun Hükmünde Kararname ileİtalya ile sınırını transit kargo taşımacılığına kapatmıştır.

İlaç, tıbbi malzeme, maske, insani yardım ve posta evrakı ile son durağı Slovenya olan taşımacılığın söz konusu uygulamanın dışında olduğu açıklanmıştır.

Kararname gereği; geçişler sadece Rateče, Robič, Vrtojba, Škofije, Fernetiči ve Krvavi potok sınır kapılarından sağlanmakta olup güncel yol durumuna ilişkin sitede(https://www.promet.si/portal/sl/razmere.aspx) yer verilen bilgilerden ulaşılabilmektedir.

Transit yük taşımacılığının konvoylarda Vrtojba, Fernetici, Krvavi Potok, Škofije sınır kapılarından gerçekleştiği belirtilmiştir.

Kaynak: Lübliyana Büyükelçiliği

İtalya

19.03.2020

Sürücülerin ticari nedenlerle İtalya'da bulunduklarına dair, talepleri doğrultusunda İtalyan polis görevlilerine sunmak üzere; alınan önlemlerin farkında oldukları ve taşımaya ilişkin diğer hususları beyan ettikleri ekli bildiri 17 Mart tarihinde güncellenmiş olup doldurmaları önem arz etmektedir (İtalyanca bildiri dosyasına ulaşmak içinlütfen tıklayınız).

Diğer tüm yasal belgelere ek olarak, şoförlerin doldurması gereken beyan formu içerisinde işverenin imza ve mührünün bulunması gerekmekte olup firmalar tarafından sürücüler ile paylaşılmalıdır, söz konusu formlara ayrıca ulaşmak içinlütfen tıklayınız.

Kaynak: FIAP

16.03.2020 tarihinde güncellendi

9 Mart 2020 Pazartesi akşamı yapılan basın toplantısında Başbakan Giuseppe Conte, daha önce Turuncu Bölge veya Korunan Bölge için belirlenen kuralları tüm ulusal bölgeye genişleten yeni bir hüküm -Başbakanlık Kararı -yayımlandığını duyurdu. Bu kararname, 10 Mart 2020 itibariyle ile yürürlüğe girdi. Başkan'a göre, tedbirin geçerliliği 3 Nisan 2020 tarihine kadar devam edecektir.

Sivil Koruma, Hükümet tedbirinin lojistik zincir boyunca malların taşınması hususunda herhangi bir uygulanabilirliğinin bulunmadığını, böylece yük taşımaları amacıyla araçlar bölgelerde faaliyet gösterebileceğini duyurdu.

Kaynak: İtalya Dışişleri Bakanlığı

Estonya

19.03.2020

Hükümet, Schengen iç ve dış sınırlarından geçişleri geçici olarak kısıtlamaya ve Coronavirüsün yayılmasını kontrol altına almak için sınır kontrollerini yeniden uygulamaya karar verdi (COVID-19).
Sadece Estonya vatandaşlarının ve Estonya'da oturma izni (veya oturma hakkı) sahiplerinin yanı sıra ülkede yaşayan aile üyeleri olan yabancı vatandaşların girişlerine izin verilmektedir.
Uluslararası karayolu taşımacılığı muaf tutulmaktadır.
Yabancıların, COVID-19 belirtileri göstermedikleri sürece kendi ülkelerine seyahat ederse Estonya'yı transit geçmelerine izin verilmektedir.Sınır kontrolünde seyahat belgeleri ve tıbbi belirtiler kontrol edilmektedir.Ülkeden çıkışlarda herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır.

Sınır kontrolü 17 Mart 2020'de yeniden başlatılmıştır. Sınır geçişinin geçici olarak kısıtlanması bir sonraki duyuruya kadar yürürlükte olacak ve durum iki haftada bir gözden geçirilecektir.

Kaynak: ERAA(Lütfen tıklayınız)

Hollanda

18.03.2020

Hollanda Dışişleri Bakanlığı tüm Konsolosluklarının gişelerini kapatmıştır. İkinci bir bildirime kadar vize başvurularının alınmayacağı duyurulmuştur.

Kaynak: Hollanda Başkonsolosluğu

Hollanda'nın sadece bir eyaletine ilişkin (Noord-Brabant) insanların mümkünse evden çalışmaları tavsiye edilmektedir. Soğuk algınlığı, ateş veya virüse bağlı başka bir şikayeti olanların evde kalmaları önerilmektedir. Testlerin olarak Cumartesi gününden itibaren (14.03) Brabant'ta rastgele yapılacağı belirtilmektedir (Detaylar içinlütfen tıklayınız). Hollanda'nın kendi adına veya tamamı kapsayacak bir seyahat kısıtlaması bulunmamaktadır.

Kaynak: Busvervoer Nederland

İngiltere

18.03.2020

Birleşik Krallık Hükümeti tarafından 17 Mart 2020 tarihinde, İngiliz vatandaşlarının hayati olmayan tüm uluslararası seyahatlerini iptal etmeleri tavsiye edilmekle birlikte, yeni kısıtlamalar uygulamaya koymuştur.

Bu tavsiye uluslararası ve yurtiçi yük taşımaları için geçerli değildir. Dolayısıyla, Birleşik Krallık'ta taşımacılık hiçbir ek kısıtlamaya tabi tutulmadan sürmektedir.

Birleşik Krallık Ulaştırma Bakanlığı tarafından Coronavirus (Covid-19) ve yük taşımacılığı hakkında yayınlanan rehbere ulaşmak içintıklayınız.

Kaynak: RHA ve FTA

İngiltere

10.03.2020

Virüsün yayılmasını sınırlamak için yapılan resmi açıklama kapsamında, sık sık el yıkama, peçeteye hapşırma, semptomları geliştiren insanlar için kendi kendine izolasyon ve semptomları barındıran kişilerin test edilmesi tavsiyesini kapsıyor. Yurtdışından en çok etkilenen ülkelerden İngiltere'ye gelen insanlar için daha güçlü önlemler var. İnsanlara toplu taşıma araçlarından kaçınmaları resmi olarak tavsiye edilmemiştir.
Taşımacılık çalışanları için özel bir sağlık kontrolü önlemi bulunmamakta olup resmi tavsiyelere ulaşmak içinlütfen tıklayınız.Operasyonel kısıtlamalar yoktur.

Kaynak: CPT UK

Slovenya

18.03.2020

Dışişleri Bakanlığımızdan alınan bilgiye göre, koronavirüs salgını kapsamında alınan önlemler çerçevesinde Slovenya'nın dün gece (13 Mart) itibariyle İtalya ile sınırını transit kargo taşımacılığına kapattığı bildirilmektedir. İlaç, tıbbi malzeme, maske, insani yardım ve posta evrakı ile son durağı Slovenya olan taşımacılığın söz konusu uygulamadan muaf tutulduğu kaydedilmektedir.

Ülkede halihazırda mevcut bulunan kamyon ve tırların ise mümkün olan en kısa güzergahtan ülkeden ayrılmalarına izin verileceği belirtilmekle birlikte, geçişlerin Hırvatistan sınırında çok kontrollü bir şekilde yapılmasından dolayı uzun tır kuyrukları oluşmuştur.

Bugün gece yarısı itibariyle, Avusturya'dan ve Avusturya'ya geçişlere ana sınır kapıları; Karavanke, Šentilj, Gornja Radgona ve Ljubelj ile daha küçük olan posts Kuzma, Jurij, Trate, Radelj, Gederovci, Korensko Sedlo, Holmec and Vič'ten izin verileceği diğer küçük sınır geçiş kapılarının kapatılacağı açıklanmıştır.

Hırvatistan'ın da bugün (17.03) Slovenya ile 27 yerel sınır kapısını kapatılacağını açıkladığı, bu sınır kapılarının çoğunlukla yerel halk tarafından kullanıldığı belirtilmektedir.

Hırvatistan ile uluslararası sınır geçişlerinin ( polis verilerine göre 32 adet olduğu belirtilen) ise açık olacağı ifade edilmiştir.

Slovenya'nın yol ve sınır kapıları hakkında bilgi veren Trafik Bilgi Merkezi web sayfasında; Avusturya'ya ilişkin aynı bilgi yayınlanmıştır. Hırvatistan'a ilişkin olarak ise bugün Hırvatistan'ın 27 sınır kapısını kapatmayı planladığı ve konu hakkında Hırvat yetkili kurumun sitesi HAK ‘ın web sayfasından bilgi alınmasının gerektiği belirtilmiştir.

https://www.promet.si/portal/en/1traffic-conditions.aspxlinkinde konu hakkındaki açıklama yer almaktadır.

Diğer yandan, Slovenya bu gece yarısından (17 Mart saat 00:00) itibaren 30 Mart'a kadar hava trafiğini yolcu uçaklarına kapatma kararı almış olup kararın koronavirüsle mücadele kapsamında alındığı ifade edilmiştir (Detaylar içintıklayınız).Kaynak: Lübliyana Büyükelçiliği

Slovenya

16.03.2020

Vize başvuruları kabul edilmemektedir!

Lübliyana Ticaret Müşavirliğimizin konuya ilişkin görüşme gerçekleştirdiği Slovenya Dışişleri Bakanı Güvenlik Danışmanı Büyükelçi Jelko Kacin'in (Slovenya'nın eski NATO Daimi Temsilcisi) aşağıdaki kayıtlı hususları dile getirdiği kaydedilmektedir:

"- Slovenya - İtalya sınırı düne kadar (13.03) kadar yük ve yolcu taşımacılığına açıktı. Ancak, Macatistan ve Hırvatistan'ın, İtalya'dan gelen nakliye araçlarına ve yolcu otobüslerine sınırlarını kapamasıyla söz konusu iki ülkeyle sınırın Slovenya tarafında büyük bir yığılma yaşandı. Bu nedenle İtalya'dan gelen nakliye araçlarına ve yolcu otobüslerine Slovenya sınırı da geçici olarak kapatıldı.

- Nakliye araçlarının yanında İtalya'dan ülkelerine dönmek isteyen özellikle Ukrayna ve Rumen vatandaşlarını taşıyan çok sayıda otobüs bulunmaktadır. Macaristan bu konuda işbirliğine kesinlikle kapalı bir tutum sergilemekte ve gerekirse sınırı tamamen kapatacağını ima etmektedir. Bu nedenle normalde Macaristan üzerinden gitmesi gereken araçlar da Hırvatistan sınırına yığılmış durumdadır.

- Slovenya - Hırvatistan sınırındaki durum gerek sağlık gerek insani açıdan ivedilikle çözülmesi gerekn bir sorun oluşturmaktadır.

- Söz konusu yığılmanın giderilmesi için Hırvatistan - Sırbistan - Romanya - Ukrayna ve Hırvatistan - Sırbistan - Bulgaristan - Türkiye güzergahlarında bölgesel bir işbirliğine ihtiyaç duyulmaktadır. Slovenya sınırında bekleyen araçların, her ülkede polis gözetiminde oluşturulacak konvoylarla hızlı bir şekilde ülkelerine gidebilmelerini teminen Slovenya tarafından bir girişim başlatılmıştır. Şu ana kadar Sırbistan dışında bütün ülkeler bu konuda onay vermişlerdir. Bugün (14.03) içinde Sırp tarafından da olumlu bir yanıt beklenmektedir.

- Söz konusu güzergahlar üzerindeki polis teşkilatları ve sınır birimleri arasında ivedilikle eşgüdüm oluşturulması halinde, halen Slovenya sınırında bekleyen binlerce yolcu ve nakliye taşıtının, transit geçecekleri ülkelerde bir soruna yol açmadan hedef ülkelere varması mümkündür. "

Sınırda Türk nakliye taşıtlarının da beklemesi doğrultusunda Türk Büyükelçiliklerimizden edindiğimiz olası gelişmelerden sizleri haberdar etmeye devam edeceğiz.

Kaynak: Lübliyana Büyükelçiliği

Tacikistan

19.03.2020

Ocak 2020'den bu yana Tacikistan ile Çin - Kulma-Karasu arasındaki sınır tamamen kapalı.

Tacikistan Afganistan sınırlarının tamamıkapalı.

Tacikistan-Özbekistan ve Tacikistan-Kırgızistan arasındaki sınırlar şu anda normal çalışıyor.

Resmi verilere göre, Tacikistan'da Coronavirüsün yayılımı tespit edilmedi.

Daha fazla bilgi için lütfen Tacikistan Dışişleri Bakanlığı resmi web sitesine bakın - https://mfa.tj/

Kaynak: ABBAT

Avrupa Birliği

18.03.2020

Tüm Schengen Sınırlarını 30 Gün Süreyle Kapattı(Yük Taşımacılığı Muaf)

17 Mart tarihinde kararlaştırılan kısıtlamalar "yük taşımacılığı yapan kişiler, diplomatlar ve askeri personel, sağlık görevlileri ve araştırmacılar dışındaki tüm AB dışı ülke vatandaşları için geçerli olacak. AB ülkelerinde uzun süreli ikametgahı olanlar veya vizesi bulunanlar ile AB vatandaşlarının akrabaları da seyahat edebilecek.

İrlanda, Birleşik Krallık gibi, bu seyahat kısıtlamalarına katılmayacak.

AB dışı ülkeler İzlanda, Liechtenstein, Norveç ve İsviçre bu tedbirleri uygulayacak fakat vatandaşları ve Birleşik Krallık vatandaşları AB'ye seyahat edebilecek.

Virüs salgınının ekonomiye olumsuz etkilerinin hafifletilmesi ve tedarik zincirlerinin "açık tutulması” için, AB liderleri AB Komisyonu'nun "yük taşımacılığı için sınırlarda hızlı geçiş hatları oluşturulması” önerisini de onayladı.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen "yük taşıyan kamyonların oluşturduğu çok fazla trafik yoğunluğu var ve yük akışının hızlandırılması şart” dedi.

Leyen, AB'nin iç sınırlarındaki kısıtlamaların kaldırılmasının zaman alacağını belirtirken, sınırlar arası çalışan kişilerin sınırlar arasındaki dolaşımına müsaade edilmeye devam edileceğini belirtti.

Kaynak: EUOBSERVER

İspanya

18.03.2020

İspanya tarafından dün itibariyle sınırlar yolcu geçişine kapatılmış olup, tüm AB ülkeleri tarafından benzer tedbirler uygulanmaktadır.Bu çerçevede, İspanyatarafından sınırlarkendi vatandaşları veya ülkede oturum izni olan kişiler haricinde yolcu trafiğine kapatılmıştır.

Kaynak: Barcelona Başkonsolosluğu

Kosova

17.03.2020

Halihazırda Kosova hükümeti, mal sevkiyatı için ülkeye girişlere izin vermekle birlikte; şöförlerin maske-eldiven gibi koruyucu önlemlere riayet etmesini, akaryakıt alımı ve araç arızası dışında mola vermemelerini zorunlu kılmaktadır.

Konu hakkındakitalimatnameye ulaşmak içinlütfen tıklayınız.

Kaynak:Priştine Büyükelçiliği

Türkiye Cumhuriyeti

17.03.2020

Türkiye'den KKTC'ye gidişler kapanmıştır.

İran-Türkiye sınırından araç geçişleri yapılmamaktadır.

Irak-Türkiye sınırında araçlar tampon bölgede sürücü veya römork değişikliği ile taşımaları gerçekleştirilebilmektedir.

Avusturya, Almanya, Hollanda, Belçika, İspanya, Fransa, Norveç, Danimarka, İsveç, İtalya, Çin, İran, Irak, G. Kore, Japonya, Singapur, Hong-Kong, Tayland, Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistanülkelerinin vatandaşları olan yabancı sürücülerinülkemize girişine izin verilmeyecektir. Bu ülkelerden yük getiren veya transit geçen yabancı kişilerin ise (bahse konu ülke vatandaşları hariç) en son geçtiği yasaklı ülke baz alınarak 14 gün süreyle ülkemize girişine izin verilmeyecektir.

Kaynak: UND

Portekiz

17.03.2020

Bakanlar Konseyi, 16 Mart'ta Coronavirüs'ün (COVID-19) epidemiyolojik durumuna yanıt vermek için bir dizi tedbiri onayladı. 16 Mart 23:00 ile 15 Nisan 12:00 arasında Portekiz, sınır kontrollerini yeniden güncellemiş olup önlemlerin her 10 günde bir yeniden değerlendirilebilir olduğunu ifade etmiştir.

İç kara sınırlarında karayolu trafiği durdurulmuştur. Uluslararası yük taşımacılığı, sınır ötesi çalışanlar ve acil durum araçları bu kısıtlamadan muaftır. Bununla birlikte, İspanya ile sadece başlıca sınır geçişleri açık kalacaktır: Quintanilha, Tui, Vilar Formoso, Elvas, Castro Marim, Vila Verde de Raia (Chaves), Monfortinho (Castelo Branco), Marvão (Portalegre) ve Vila Verde de Ficalho (Beja) .

Kaynak: ANTRAM

Almanya

17.03.2020

Federal İçişleri Bakanlığınca yapılan açıklamada Almanya Federal Cumhuriyeti 16 Mart 2020 Pazartesi saat 08.00'den itibaren Fransa, Avusturya, Danimarka, Lüksemburg ve İsviçre'ye kara yolundan geçişlerde kısıtlamalar getirdiğini duyurmuş olup, tedarik zincirinin işbu uygulamadan etkilenmeyeceğini bildirmiştir.

Kaynak: Berlin Büyükelçiliği

Almanya'nın uluslararası taşımacılığı ilgilendiren güncel COVID-19 düzenlemelerinehttps://www.bmvi.de/SharedDocs/DE/Artikel/LF/coronavirus-anordnung.htmlsitesinden ulaşılabilir.

Diğer yandan, şuandan itibaren Almanya'da pazar günleri hiçbir kısıtlama olmaksızın yüklerin taşınmasına izin verilmekte olup bu uygulama 30.05.2020 tarihine kadar sürdürülecektir (Detaylar içintıklayınız). 05.04.2020 tarihine kadar geçerli kısa süreli uygulama ise sadece Baden, Saxonia için geçerli olacaktır.

--

Polonya

17.03.2020

Vize başvuruları kabul edilmemektedir!

Polonya'ya girmekte olan tır sürücüleri tarafından lokasyon formlarının doldurulması gerekmektedir. İngilizce, Rusça ve Ukraynaca dillerindeki formlara ulaşmak içinlütfen tıklayınız.

Sınır kontrollerini hızlandırmak adına formlar daha öncesinde de sürücüler tarafından doldurulabilir. Gerçekleştirilen sağlık kontrolleri sırasında 38 derecenin üzerindeki sürücüler direk olarak tıbbi muayenelere yönlendirilecek ve sürüşlerine devam edemeyecektir. Tır trafiğinin çoğunlukla binek araç trafiğinden farklı sınır kapılarında gerçekleştirildiği ifade edilmektedir. Kontroller sebebiyle sınır kapılarındaki yoğunluğun, dolayısıyla beklemelerin artacağı beklenmektedir. Güncel sıra bekleme sürelerine ulaşmak içinlütfen tıklayınız.

Polonya tarafından 15 Mart - 24 Mart tarihleri arasında Almanya, Litvanya, Çekya, Slovakya, Belarus, Rusya ve Ukrayna ile sınır kontrollerinin başlatılacağı duyurulmaktadır. Polonya ile sadece belirli sınır kapıları ile sınırlandırılacak olup limanların ve havaalanlarının da dahil edileceği ifade edilmektedir.

Hem AB ülkeleri ile hem de diğersınırlardan(Belarus, Rusya ve Ukrayna ile sınır geçişleri) Polonya'ya girişte yabancılar için kısıtlamaların getirileceği ancak, tır şoförleri de dahil olmak üzere yük taşımacılarının ülkeye girişlerine izin verileceği ifade edilmektedir.

Açık olan karayolu sınır noktaları:

Çekya -Cieszyn - Chotebuz,Gorzyczki, New Chałupki, Trzebinia, Kudowa - Salty, Jakuszyce

Almanya - Jędrzychowice, Olszyna - Forst, Świecko - Frankfurt, Lower Krajnik - Schwedt, Kołabaskowo - Pomellen

Slovakya -Barwinek, Chyżne

Litvanya -Budzisko

Ukrayna -Dorohusk - Jagodzin, Hrebenne - Rawa Ruska, Korczowa - Krakowiec

Belarus -Kuźnica Białostocka - Bruzgi, Bobrowniki - Bierestowica, Kukuryki - Kozłowiczy

Rusya -Bezledy - Bagrationowsk (8 tona kadar yüklü olan araçlar), Grzechotki - Mamonowo II

Kaynak: ZMPD

Rusya Federasyonu

17.03.202

Rusyakoronavirüs önlemi olarak sınırlarını yabancılara geçici olarak tümüyle kapattı. Başkaban Mişustin, yabancı ülke vatandaşlarının ülkeye girişini 18 Mart'tan 1 Mayıs'a kadar yasaklayan kararı imzaladı.

Yasağın istisnasına dair bir liste de yayınlandı: Diplomatlar, uçak mürettebatı, uluslararası taşımacılık şoförleri, resmi heyet üyeleri, diplomatik ve özel vize sahipleri, yakınlarının cenazesi için gelenler, Rusya'da daimi oturma izni olanlar.

Rusya ile Çin arasındaki taşımacılık ile ilgili olarakRus sürücülerin sınıra yakın bir lojistik merkezinde mal almaları veya malları boşaltmaları ve aynı gün Rus topraklarına dönmeleri tavsiye edilmektedir.

Türkmenistan

16.03.2020

Türkmenistan'ın İran ile ve Afganistan ile olan sınır geçiş noktaları 22.02.2020'den bu yana geçici olarak kapatılmıştır.

17 Mart 2020 tarihinden itibaren Türkmenistan, Özbekistan ve üçüncü ülke vatandaşlarından Türkmen-Özbek sınırını geçişlerinde COVID-19 hastalığının bulunmadığına dair sağlık raporu talep edileceğibildirilmiştir.

Türkmenistan'a Özbekistan'dan ve Kazakistan'dan giriş yapan TIR'larımızın, ülkeye giriş yapılan sınır kapısındanTürkmenbaşıDeniz Limanı'na kadar olan seyahatleri Türkmenistan trafik polislerinin gözetiminde, planlı şekilde ve konvoylar halinde gerçekleştirilmektedir.

Kaynak: Türkmenistan Büyükelçiliği

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

16.03.2020

Türkiye'den KKTC'ye gidişler kapanmıştır.

Kaynak: Liman Mülki İdare Amirllği

Kazakistan

16.03.2020

Kazakistan'da COVID - 19 salgınına yönelik tedbirler kapsamında 16 Mart 2020 tarihinden itibaren 1 (bir) ay süreyle olağanüstü hal ilan edilmiştir.

Olağan Üstü Hal kapsamında Kazakistan ile yabancı ülkelerin diplomatik hizmetinde görevli personel ile Kazakistan Dışişleri Bakanlığı'nın daveti üzerine Kazakistan Cumhuriyeti'ne gelecek uluslararası örgütlerin heyet üyeleri hariç olmak üzere, Kazakistan Cumhuriyeti sınırları dahiline giriş ve çıkışlara kısıtlamalar getirilmiştir. (Olağan Üstü Hal süresince Kazakistan'a girişler tüm ülke vatandaşları için askıya alınmıştır)

Diğer taraftan, yük taşımacılığına yönelik genel bir kısıtlama olmayacağı hususu Cumhurbaşkanı Tokayev tarafından 16 Mart 2020 tarihinde kamuoyuna yapılan açıklamada dile getirilmiş, aynı gün yetkili kurum olan Sanayi ve Altyapı Geliştirme Bakan Yardımcısı Berik Kamaliyev tarafından da bu husus teyit edilmiştir.

16 Mart 2020 tarihinde sabah saatlerinde Rusya üzerinden gelen bazı tırlarımızın Atyrau'da bekletildiğine dair bilgiler almıştık. Biraz önce tırların içeriye alınmaya başlandığı bilgisi ulaştı. Şu an itibariyle, tır taşımacılığı açısından Müşavirliğimize ulaşan menfi bir konu yok. Gün içinde temas ettiğimiz Kuryk Liman İdaresi de kısıtlamaya yönelik bir talimat almadıklarını ifade etmişti.

Bununla birlikte, uygulamaya ilişkin detaylı bir açıklama ya da resmi bir bildirim olursa sizlerle paylaşırım. Şoförlerle ilgili sıhhi kontroller ve araçlar / yüklerle ilgili artan denetimler söz konusu olacaktır.

Transit geçişlere ilişkin talebimizle ilgili olarak da dönüş bekliyoruz. Bugün yapmayı planladığımız bir görüşme vardı ancak Kazak tarafınca ertelendi. Konuyla ilgili ilerleme sağlayabilirsek bilgi paylaşırım.

Kaynak :Astana Ticaret Müşavirliği

Gürcistan

16.03.2020

Koronavirüs vakaları hakkındaki mevcut durumdan dolayı, yeni önlemler Gürcü otoriteler tarafından yürürlüğe konuldu ve yeni önlemlere göre, son 28 gün içinde İran, Irak,Güney Kore, Çin, İtalya,Almanya, Fransa, İspanya ve Avusturya'ya seyahat eden kişilerin Gürcistan'a girişinlerine en az 14 gün izin verilmemektedir.

Gürcistan, Avrupa'dan gelen araçları her ne şartla olursa olsun 14 günlük süreci doldurmadan ülkesine kabul etmemektedir.

Kaynak: Tiflis Ticaret Müşavirliği

Karadağ

13.03.2020

Transit taşıma yapan sürücüler hariç riskli bölgelerden gelen tüm yabancı sürücüler 14 gün süreyle karatinaya alınmaktadır.

Kaynak: Hırvat Karayolu Nakliyecileri Derneği

Çekya

13.03.2020

Vize başvuruları kabul edilmemektedir!

Ulusal hükümet sınırlarda kontrollere başlamaya karar verdi. Gümrükler ve itfaiyeciler koronavirüs broşürlerini sürücülere dağıtmada katkıda bulunmakta ve rasgele yolcuların ateşi ölçülmektedir. Ölçüm için insanlar görsel duruma göre seçilir.

Taşımacılık için özel kısıtlama yoktur.

Kaynak: CESMAD Bohemia

Avusturya

11.03.2020

Koronavirüsüne ilişkin yaşanan son gelişmelerden dolayı, bugün (10.03) Avusturya Federal Hükümeti yeni önlem paketini açıkladı. Şansölye Sebastian Kurz (AHP), İtalya'dan Avusturya'ya girişlerin sağlık sertifikasınasahip olanlar dışında engelleneceğini açıkladı.

İtalya'ya ve İtalya'dan yük taşımacılığı devam edecektir. Sınır kontrolleri uygulanmaya devam edilmektedir. Nakliye firmaları tarafından olası gecikmeler ve beklemelere karşı hazırlıklı olunması önerilmektedir.

İtalya sınır geçişinde bulunan Carinthia ve Tyrol bölgelerinde ateş ölçümü yapılmaktadır.

Avusturya Resmi Gazetesi'nde yayımlanan 81Numaralı Regülasyon uyarınca, Avusturya'ya giriş yapacak kişilerin (transit hariç) SARS-CoV-2 bulundurulmadığına dair sağlık sertifikası bulundurmasının (Almanca, İngilizce veya İtalyanca dilinde, Avusturya'ya girişinden en geç dört gün öncesine kadar) gerektiği ifade edilmektedir.

ÖNEMLİ :Şuan için söz konusu uygulamadan karayolu yük taşımacılığı sektörü etkilenmemektedir, ancak Avusturyalı sağlık otoriteleri tarafından sürücülerin sağlık kontrollerinden geçeceği ifade edilmektedir (87Numaralı Regülasyon).

Almanca dilindeki 87 numaralı regülasyona ulaşmak içinlütfen tıklayınız.

Almanca dilindeki 81 Numaralı regülasyona ulaşmak içinlütfen tıklayınız.

Kaynak: AISÖ ve FIAP

İtalya

16.03.2020

İtalya-Slovenya sınırı transit eşya taşımacılığına kapatılmıştır.

9 Mart 2020 Pazartesi akşamı yapılan basın toplantısında Başbakan Giuseppe Conte, daha önce Turuncu Bölge veya Korunan Bölge için belirlenen kuralları tüm ulusal bölgeye genişleten yeni bir hüküm -Başbakanlık Kararı -yayımlandığını duyurdu. Bu kararname, 10 Mart 2020 itibariyle ile yürürlüğe girdi. Başkan'a göre, tedbirin geçerliliği 3 Nisan 2020 tarihine kadar devam edecektir.

Sivil Koruma, Hükümet tedbirinin lojistik zincir boyunca malların taşınması hususunda herhangi bir uygulanabilirliğinin bulunmadığını, böylece yük taşımaları amacıyla araçlar bölgelerde faaliyet gösterebileceğini duyurdu.

Diğer yandan, sürücülerin ticari nedenlerle İtalya'da bulunduklarına dair, talepleri doğrultusunda İtalyan polis görevlilerine sunmak üzere; alınan önlemlerin farkında oldukları ve taşımaya ilişkin diğer hususları beyan ettikleri ekli bildiriyi doldurmaları önem arz etmektedir(İtalyanca bildiri dosyasına ulaşmak için lütfenTIKLAYINIZ).

Diğer tüm yasal belgelere ek olarak, şoförlerin doldurması gereken beyan formu içerisinde işverenin imza ve mührünün bulunması gerekmekte olup firmalar tarafından sürücüler ile paylaşılmalıdır, söz konusu formlara ayrıca ulaşmak içinlütfen tıklayınız.

Son 14 gün içerisinde İtalya'da bulunan ve Türkiye'ye dönmek üzere sınır kapılarına gelen sürücüler,ülkeye alınmadan önce sadece sağlık kontrollerinden geçmektedir.

Kaynaklar: İtalya Dışişleri Bakanlığı, FIAP

Belçika

10.02.2020

Şirketler bir ya da daha fazla sürücüsünün karantina da olduğu veya çalışamaz halde olduğu durumlarda geçici işten çıkarma sistemini kullanabilirler, ayrıca şirketin aktiviteleri durma noktasına gelirse de bu sistem kullanılabilir. Ayrıca şirketler, aktivitelerinde meydana gelen şiddetli düşüşten kaynaklanan ekonomik sebeplerden dolayı sürücülerini geçici olarak işten çıkarabilir.

Belçika'daki koronavirüs için resmi internet sitesi:https://www.info-coronavirus.be/en/

Kaynak: GTL

Çin

10.03.2020

Şuana kadar, Çin'deki salgın durumu oldukça stabilize hale getiriliyor, fakat hükümet ani bir nüksetmeden kaçınmak için çok katı önlemler almaya devam etmektedir.

Sınırların açılma durumuna ilişkin:

1) Çin tarafından bütün sınırlar açık kalmaya devam ediyor; fakat Kırgızistan ve Tacikistan sınırları, Kırgızistan ve Tacikistan tarafından kapalı kalmaya devam etmektedir.

2) Kazakistan ile olan beş sınırın arasından, normal taşımacılık hareketleri Alashankou'da kaldığı yerden devam etmektedir. Diğer dört sınırdaki yardımcı hizmetler tam olarak işlememektedir, ulaşım hareketlerinin çoğu salgın kontrol gereklilikleri içindir.

3) Rusya ve Moğolistan ile olan sınırlar normaldir.

4) Çin'den dönmekte olan Kazakistan ve Rusya'daki sürücülerin karantinaya alınması gerekmektedir.

Kaynak: China Customs, TASS information agency, IRU China Office

Danimarka

10.03.2020

Hükümet, 1.000'den fazla katılımcının bulunduğu tüm etkinlikleri iptal etmek için bir bildiri yayınlamıştır. Ayrıca, seyahat bildirisi ile koronavirüs bulunduran kişilere yakın olunması durumunda 14 günlük karantina uygulaması mevcuttur. Şuana kadar ülkede operasyonel bir kısıtlama öngörülmüyor.

Kaynak: Dansk PersonTransport / DPT

Kırgızistan

05.03.2020

Kırgızistan ile Çin arasındaki kara sınırının Şubat ayından itibaren kapatılmasına ek olarak, Kırgız yetkilileri koronavirüs yayılmasını sınırlamak için ek önlemler almıştır. 1 Mart'tan itibaren Çin, Japonya, İran, Güney Kore ve İtalya'dan Kırgızistan'a girişlere izin verilmemektedir.

Kaynak: Kırgız Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı

Hollanda

10.03.2020

Hollanda'nın sadece bir eyaletine ilişkin (Noord-Brabant) insanların mümkünse evden çalışmaları tavsiye edilmektedir. Soğuk algınlığı, ateş veya virüse bağlı başka bir şikayeti olanların evde kalmaları önerilmektedir. Testlerin olarak Cumartesi gününden itibaren (14.03) Brabant'ta rastgele yapılacağı belirtilmektedir (Detaylar içinlütfen tıklayınız). Hollanda'nın kendi adına veya tamamı kapsayacak bir seyahat kısıtlaması bulunmamaktadır.

Kaynak: Busvervoer Nederland

Moğolistan

10.03.2020

Moğolistan'da ulusal ve uluslararası yolcu taşımacılığı bugünden itibaren (10.03) 18 Mart'a kadar sınırlandırılmıştır ancak yük taşımacılığı için henüz bir yasak bulunmamaktadır.

Kaynak: IRU Çin Ofisi

İsveç

10.03.2020

Seyahat / ulaşım ile ilgili özel bir kısıtlama getirilmemiştir. Sadece temel hijyen önerileri yayınlanmıştır.

İsviçre

10.03.2020

İtalya ve İsviçre arasındaki sınırdan geçişlerin taşıtlara açık olduğuna dair İsviçre tarafından yapılan açıklama İtalya tarafından da doğrulandı. İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio bunu mevkidaşı olan Ignazio Cassis'e bir telefon görüşmesinde açıkladı. İtalya dışişleri bakanı bu haberi bir basın bülteninde doğruladı. Tüm çalışanlar hem İtalya bölgeleri arasında hem de İsviçre ve İtalya arasında çalışmaya devam edebilirler.

https://www.eda.admin.ch/eda/de/home/das-eda/aktuell/newsuebersicht/2020/01/corona-virus.html

Kaynak: ASTAG

,


Tüm soru, görüş ve önerileriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Belirttiğiniz GSM numarasına gönderilen 4 haneli SMS Doğrulama Kodunu giriniz.

SMS Doğrulama Kodu Hatalı

Mesajınız başarılı bir şekilde iletilmiştir. En kısa sürede tarafınıza bilgi verilecektir.

Hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.