Kapıkule Sınır Kapısında Araç Değişiminde Yeni Yöntem


BATI AKDENİZ İHRACATÇILAR BİRLİĞİ ÜYELERİNE

SİRKÜLER NO:2020/098

Sayın Üyemiz,

Avrupa ülkelerine yönelik ihracatın sağlıklı bir şekilde devam edebilmesi için Kapıkule ve Hamzabeyli Gümrük Kapılarında dorse / şoför değişimi yapılmasına imkan tanınması konusunda Birliğimizin yazılı talebi üzerine, T.C. Ticaret Bakanlığı Gümrükler Genel Müdürlüğünce 23.03.2020 tarihi itibarıyla şoför değişikliğine ilave olarak dorse değişikliği yapılması da mümkün hale getirilmiştir.

Konu ile ilgili Uluslararası Nakliyeciler Derneği(UND)'nin web sayfasında yer alan duyuruda, Kapıkule Sınır Kapısında römork veya sürücü değişim işlemi için yeni bir model oluşturulduğu; başlatılan yeni modelde;değişim işleminin, Kapıkule Sınır Kapısı'nda Gümrük Turizm İşletmetleri Tic. A.Ş. (GTİ) Parkı içinde belirlenen korumalı alanda yapılacağı belirtilmektedir.

Söz konusu değişim işleminin işleyişinin adımları ekli görselde yer almaktadır. İşleyişin, yurtdışında bulunan ve tekrar dönüş yapacağını beyan eden araçların sürücülerinin (yurtdışı sürücü), Türkiye'ye giriş yaparak GTİ Parkı Korumalı Alanına geleceği ve römorku firmanın diğer sürücüsüne teslim edeceği; sonrasında, Türkiye'deki sürücünün (yurtiçi sürücü) GTİ Parka getirdiği diğer römorku alarakeski park çıkış peronundakigörevliye araç değişikliği bilgilerini bildireceği; son olarak ise,polis, tescil ve mazot gibi işlemlerini tamamlayarak çıkış işlemlerini gerçekleştireceği şeklinde olacağı belirtilmektedir.

 

Bilgilerini rica ederim.


e-imzalıdır.
Güliz AKEL ÇETİNKAYA
Genel Sekreter T.

 

Ek: Araç Değişiminde Takip Edilecek Adımlar(Görsel)
Ekler:
kapikule-den-turkiye-ye-girislerde-izlenecek adımlar.jpg


Tüm soru, görüş ve önerileriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Belirttiğiniz GSM numarasına gönderilen 4 haneli SMS Doğrulama Kodunu giriniz.

SMS Doğrulama Kodu Hatalı

Mesajınız başarılı bir şekilde iletilmiştir. En kısa sürede tarafınıza bilgi verilecektir.

Hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.