Maden Sektörüne Yönelik Tedbirler


ÖNEMLİ

BATI AKDENİZ İHRACATÇILAR BİRLİĞİ ÜYELERİNE
DUYURU

Sayın Üyemiz,

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından yayınlanan duyuruda, Madencilik sektörünün sahip olduğu yüksek katma değer ve istihdam kapasitesi ile Türkiye'nin lokomotif sektörlerinden biri olduğu ifade edilerek Kovid-19 salgını süresince yerli üretimin desteklenmesi ve istihdamın korunması amacı ile madencilik sektörüne yönelik özel tedbirlerin alındığı bildirilmektedir.

Madenciliğin enerji, imalat ve inşaat sektörleri başta olmak üzere pek çok sektöre ham madde tedarik eden stratejik bir sektör olduğu belirtilerek Kovid-19 salgını süresince madencilik sektörünün korunması ve desteklenmesinin diğer sektörlerdeki üretimin devamı adına da önemli olduğu dile getirilmektedir.

Bu kapsamda, madencilik sektörüne yönelik alınan başlıca tedbirler:

1. Madencilerin Nisan ayı sonuna kadar vermeleri gereken inceleme raporu, arama projesi, faaliyet raporu, işletme projesi, gibi beyanları ertelenerek 30 Eylül 2020 tarihine kadar uzatılmıştır.

2. Mali yükümlülüklerden devlet hakkı ve ruhsat bedellerinin ödeme süreleri 28 Aralık 2020 tarihine kadar ertelenmiştir.

3. 24 Ocak 2020 tarihinde Elazığ ve Malatya illerinde meydana gelen depremden dolayı bu iller kapsamında doğrudan etkilenen maden ruhsat sahipleri ve rödovansçıların da vermeleri gereken rapor, proje gibi beyanları da 30 Eylül 2020 tarihine kadar uzatılmıştır. Ayrıca yapmaları gereken devlet hakkı ve ruhsat bedeli ödemeleri de 28 Aralık 2020 tarihine kadar uzatılmıştır.

Bilgilerini rica ederim.

e-imzalıdır
Güliz AKEL ÇETİNKAYA
Genel Sekreter T.

Tüm soru, görüş ve önerileriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Belirttiğiniz GSM numarasına gönderilen 4 haneli SMS Doğrulama Kodunu giriniz.

SMS Doğrulama Kodu Hatalı

Mesajınız başarılı bir şekilde iletilmiştir. En kısa sürede tarafınıza bilgi verilecektir.

Hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.