2024/043 Sirküler (20.03.2024)


BATI AKDENİZ İHRACATÇILAR BİRLİĞİ ÜYELERİNE

SİRKÜLER NO: 2024-043

Sayın Üyemiz,

Türkiye İhracatçılar Meclisinden (TİM) alınan bir yazıda, kadın girişimcilerin rekabet gücünü artırmak ve ihracat ailemize yeni firmalar kazandırmak için TİM WINGS (Women International Networking and Global Sales) Projesi'nin 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde düzenlenen tanıtım toplantısında paylaşıldığı, TİM Sürdürülebilirlik ve İnovasyon Çalışma Grubu bünyesindeki Kadın İhracatçıyı Güçlendirme Komitesi'nin katkılarıyla hayata geçirilen TİM WINGS'in, önümüzdeki dönemde bu başlık altında projelerini çeşitlendirmeye devam edeceği ifade edilmektedir.

TİM WINGS çatısı altında, Türk Eximbank, İhracatı Geliştirme (İGE) A.Ş. ve Türk Standardları Enstitüsü (TSE) ile bir ilk olarak başlatılan ‘İhracatta Kadını Destekleme Projesi' kapsamında, girişimci belgesi olan kadın ihracatçılar için 13 milyar liralık finansman destek paketi açıklandığı bildirilmektedir. Dört kurumun iş birliğinde hazırlanan ve Ek 1'de detayları sunulan proje kapsamında, ilgili kriterleri sağlayan firmalara Türk Eximbank'ın mevcut faiz oranının 4 puan altında, 3 yıla kadar vadeli 4 milyar TL ve 10 yıla kadar vadeli 200 milyon dolarlık uygun faizli kredi imkânı sunacağı belirtilmektedir. İGE A.Ş.'nin ise söz konusu firmalara 2,3 milyar liralık kefalet desteği sağlayacağı ifade edilmektedir. Buna göre, %1,25 olan kefalet komisyonu bu firmalar için %1'e indirilmiş olduğu ve 2 bin liralık başvuru ücreti alınmayacağı belirtilmektedir.

Kadın girişimci belgelendirme başvurusunun TSE web sitesi üzerinden yapılacağı belirtilmektedir. Kadın girişimciliği ile ilişkili ortak tanımları ve söz konusu işletmelerin sahiplik, mülkiyet ve yönetiminin kadın girişimcilerde olduğunun belirlenmesi ve standart bir kavram oluşturulması amacıyla hazırlanan ve detayları Ek 2'de paylaşılan "TSE K 645: Kadın Girişimci Belgelendirme Kriteri'ne” başvuracak firmaları aşağıdaki sürecin beklediği ifade edilmektedir:

Ø https://www.tse.org.tr/hizmet-yeterlilik-belgelendirme/ linkinden firma bilgileri ile başvuru yapılması

Ø Başvuru tamamlandıktan sonra TSE yetkilileri tarafından firmayla irtibata geçilmesi ve yerinde denetim için firmadan randevu alınması

Ø Randevu sonrası yerinde firma denetiminin ardından belgelendirme kriteri alınmasıyla ilgili durum sonuçlandırılması

Bilgilerini rica ederim.

Ümit SEZER
Genel Sekreter

Ekler:

1.Türk Eximbank ve İGE A.Ş. Destek Mekanizmaları

2.TSE Hizmet Yeterlilik Belgelendirme Başvuru KılavuzuEkler:
EK-1.pdf

EK-2.pdf

Tüm soru, görüş ve önerileriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Belirttiğiniz GSM numarasına gönderilen 4 haneli SMS Doğrulama Kodunu giriniz.

SMS Doğrulama Kodu Hatalı

Mesajınız başarılı bir şekilde iletilmiştir. En kısa sürede tarafınıza bilgi verilecektir.

Hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.