Batı Akdeniz Gıda Kümesi


Proje Künyesi

Proje Adı:

Batı Akdeniz Gıda Kümesi

Proje Kodu:

17.UR-GE.055

Proje Süresi:

2017-2022

İşbirliği Kuruluşu:

Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği

Katılımcı firma sayısı

37

İhtiyaç Analizi:

Tamamlandı

Alınan Eğitim:

Satış ve Pazarlama Eğitimi
Dış Ticarette İstihbarat Kanalları Eğitimi
Kurumsallaşma, Aile Şirketlerinin Yönetimi Eğitimi

Yurt Dışı Pazarlama Faaliyetleri

ABD Yurt Dışı Pazarlama Faaliyeti
Katar Yurt Dışı Pazarlama Faaliyeti
BAE Yurt Dışı Pazarlama Faaliyeti

 

İhtiyaç Analizi Çalışmaları

· BAİB tarafından Ekonomi Bakanlığı desteğiyle yürütülen 24 Ekim 2017'da 38 firmanın katılımı ile faaliyetlerine başlayan Batı Akdeniz Gıda Kümesi Projesi ilk olarak ihtiyaç analizi faaliyetleri için çalışmasını gerçekleştirdi.

· Kasım ayında ara değerlendirme toplantısını yapan proje firmaları ihtiyaç analizi programını belirledi.

Haber

· Çalışmaları tamamlanan İhtiyaç Analizi ile proje süresince alınabilecek eğitimlerin konuları ve gerçekleştirilecek yurt dışı pazarlama faaliyetlerine karar verilerek 3 yıllık proje faaliyet programı oluşturuldu.

Eğitim Faaliyeti

1- Satış ve Pazarlama Eğitimi

· Batı Akdenizli ihracatçıların dünyaya açılmasından önceki son adım olan eğitim aşaması gerçekleşti.

· 8 Mart 2018 tarihinde gerçekleşen "Satış ve Pazarlama” eğitimine projede yer alan firmaların tamamı katılım gösterdi.

· Gıda sektörünün geniş bir yelpazesinde faaliyet gösteren proje katılımcılarına, satış ve pazarlama alanında dikkat edilmesi gereken hususlar, yaşanmış tecrübeler, literatürde yer alan temel prensipler aktarıldı.

Haber

2- Dış Ticarette İstihbarat Kanalları Eğitimi

· 18 Mart 2021 Perşembe günü eğitmen Hakan Akın tarafından verilen ve 19 firmanın katılımıyla gerçekleşen "Dış Ticarette İstihbarat Kanalları Eğitimi gerçekleşti.

· Eğitimde, ihracat sürecinde pazarlama ve pazar araştırması ile ilgili süreçlerin tanıtımı, pazar ve müşteri araştırma yöntemleri ve stratejileri ele alındıktan sonra firmalarımız uygulamalı olarak istihbarat kaynaklarının kullanımı hakkında bilgi edindiler.

· Oldukça verimli geçen eğitimde, Batı Akdeniz Gıda Kümesi katılımcısı firma temsilcileri, mevzuat, ülke, fiyat, ticaret hacmi ve trend bilgisi ve müşteri bilgi kaynaklarını örneklemeler üzerinden uygulamalı olarak görme fırsatı elde ettiler

Haber

3-Kurumsallaşma, Aile Şirketlerinin Yönetimi Eğitimi

· BAİB, Batı Akdeniz Gıda Kümesi (17.URGE.055) URGE Projesi çerçevesinde ‘Kurumsallaşma ve Aile Şirketlerinin Yönetimi' konulu eğitim düzenledi.

· Proje katılımcısı firmalarla 22-23 Aralık tarihlerinde online olarak gerçekleşen eğitimde; ‘Aile bireylerinin sorumlulukları ve yönetim ilkeleri', ‘Yeni neslin hazırlanması', ‘İdari yapılanma', ‘Mülkiyet' ve ‘Aile bireylerinin gelirleri ve harcama esasları' konularına değinildi.

· Eğitmenler İlhami Ok ve Murat Turhan, eğitim esnasında firmalarımızdan gelen soruları yanıtlayarak, eğitim konularını örnekleriyle de aktardı.

Haber

Yurt Dışı Pazarlama Faaliyetleri

1-ABD Yurt Dışı Pazarlama Faaliyeti

· 12-19 Ocak 2019 tarihlerinde ABD'nin San Francisco ve Los Angeles şehirlerine yurt dışı pazarlama faaliyeti düzenlendi.

· Faaliyete 14 firma ve 21 temsilci katılım sağladı.

· Programa San Francisco'da düzenlenen 80.000'den fazla özel yiyecek ve içecek, binlerce yeni ürün, dünyanın dört bir yanından gelen 1.400'den fazla katılımcı ile gıda sektöründe lider etkinliklerden biri olan Winter Fancy Food Fuarı ziyaret edilerek başlandı. Burada birçok önemli markete ziyaret gerçekleştiren ve yetkilileriyle görüşen firmalar hem ürünleri inceleme fırsatı yakaladılar hem de ABD'ye ihraç edilebilecek ürünlerle ilgili bilgi edindiler.

 

· Programa ardından Los Angeles'ta devam edilerek burada incelemelere devam edildi. Ayrıca, Los Angeles Ticaret Müşavirliğimiz ziyaret edilerek Pazar hakkında detaylı bilgi edinildi.

Haber 1Haber 2Haber 3

2-Katar Yurt Dışı Pazarlama Faaliyeti

· 24-28 Kasım 2019 tarihlerinde Katar'a gitti.

· Faaliyete 12 Firma 16 Temsilci katılım sağladı.

· Heyetimiz 3 gün süren görüşme ve ziyaretlerin ilk gününde gıda fabrika ve tesislerine ziyaret gerçekleştirdi.

· Programın ikinci günü 28 Katarlı firma ve 40'ı aşkın firma temsilcisi ile B2B görüşmeleri yapıldı. Son gün BAİB heyeti, Doha Diplomatik Bölgesinde bulunan Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliğine ziyarette bulundu. Ziyaret sırasında, Doha Büyükelçimiz Sayın Fikret ÖZER BAİB heyetini makamında kabul etti. Ardından, Doha Ticaret Müşavirimiz Sayın Burak GÜREŞÇİ BAİB Heyetine Katar Pazarı hakkında bilgi verdi.

Haber

3-BAE Yurt Dışı Pazarlama Faaliyeti

· 27 Şubat- 3 Mart 2022 tarihlerinde Birleşik Arap Emirlikleri'nin Dubai şehrine yurt dışı pazarlama faaliyeti düzenlendi.

· 16 Türk firma heyete katılım sağladı.

· Heyetimiz 3 gün süren görüşme ve ziyaretlerin ilk ve son gününde gıda fabrika ve tesislerine ziyaret gerçekleştirdi.

· Heyetimiz ikinci günüde 30'u aşkın firma temsilcisi ile B2B görüşmeleri yaptı.

Haber

Tüm soru, görüş ve önerileriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Belirttiğiniz GSM numarasına gönderilen 4 haneli SMS Doğrulama Kodunu giriniz.

SMS Doğrulama Kodu Hatalı

Mesajınız başarılı bir şekilde iletilmiştir. En kısa sürede tarafınıza bilgi verilecektir.

Hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.