Batı Akdeniz Sürdürülebilir Mermer Üretimi ve İhracatı Projesi


PROJE KÜNYESİ

Proje Adı:

Batı Akdeniz Sürdürülebilir Mermer Üretimi ve İhracatı Projesi

Proje Kodu:

23.URGE.010

Proje Süresi:

2023-2026

İşbirliği Kuruluşu:

Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği

Katılımcı firma sayısı

42

İhtiyaç Analizi:

Tamamlandı

Alınan Eğitim(ler):

1. İhracata Yönelik Satış Becerilerinin Geliştirilmesi Ve Ticari İstihbarat Eğitimi

2. Satış Pazarlamada (Dış Ticaret) Müzakere Teknikleri

Yurt Dışı Pazarlama Faaliyetleri

1.Katar Yurtdışı Pazarlama Faaliyeti (4-8 Mart 2024)


İhtiyaç Analizi Çalışmaları

- Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği tarafından Mermer sektörünün uluslararası pazarda rekabet gücünü arttırmak amacıyla gerçekleştirilmesi planlanan "Batı Akdeniz Sürdürülebilir Mermer Üretimi ve İhracatı Projesi (23.URGE.010)”ihtiyaç analizi faaliyeti 17 Temmuz 2023 tarihinde katılımcı firma temsilcilerinin iştirakleriyle online ortamda gerçekleştirilen açılış toplantısıyla başladı.

- Açılış toplantısının ardından hizmet sağlayıcı tarafından firma tesis ziyaretleri gerçekleştirildi. Bu ziyaretler sırasında proje firmalarının mevcut ve hedef pazarları, ürün çeşitlilikleri gibi faktörler göz önünde bulundurularak dış ticarette etkili adımların atılabilmesi adına firmalar analiz edildi.

- Yapılan analizler proje firmalarının 3 yıllık süre içinde izleyeceği yol haritasının belirlenmesi açısından kritik rol oynadı.

- 15 Eylül 2023 tarihinde online ortamda gerçekleştirilen ihtiyaç analizi kapanış toplantısı ile projenin ilk faaliyeti son bulurken ileride gerçekleştirilmesi beklenen eğitim/danışmanlık/tanıtım faaliyetleri ile yurt dışı pazarlama ve alım heyeti faaliyetleri hususunda katılımcılarla fikir alışverişinde bulunuldu.

Eğitim Faaliyetleri

1.İhracata Yönelik Satış Becerilerinin Geliştirilmesi Ve Ticari İstihbarat Eğitimi

 

21 Aralık 2023 tarihinde hem Birlik Binamızda fiziki olarak hem de online ortamda gerçekleşen ve Eğitmen Sn. Cevat Sertaç SAL tarafından verilen İhracata Yönelik Satış Becerilerinin Geliştirilmesi ve Ticari İstihbarat Eğitimi'nde proje katılımcısı firma temsilcilerine hedef pazar, müşteri ve rakip tespiti, uluslararası pazarlama sorunları ve çözüm önerileri, ticari istihbarat kaynakları ve kullanımı gibi konularında bilgi verildi.

HABER: https://www.baib.gov.tr/bdj2kx

2.Satış Pazarlamada (Dış Ticaret) Müzakere Teknikleri


26 Şubat 2024 tarihinde online ortamda gerçekleşen ve Eğitmen Altay Ayhan tarafından verilen Satış Pazarlamada (Dış Ticaret) Müzakere Teknikleri Eğitimi'nde proje katılımcısı firma temsilcilerine dış ticarette kullanılabilecek müzakere teori ve yöntemlerinden bahsedilmiş, teoride almış oldukları bu yöntemlerin görüşmelerine yansıtabilme noktasında yapılması gerekenler üzerinde durulmuştur.
 
Yurt Dışı Pazarlama Faaliyetleri

1. Katar Yurtdışı Pazarlama Faaliyeti (4-8 Mart 2024)


- 4-8 Mart 2024 tarihleri arasında Katar'ın Doha şehrine yurt dışı pazarlama faaliyeti gerçekleştirildi. Faaliyete proje katılımcısı 11 firmadan 14 firma temsilcisi katılım sağladı.

- Heyet kapsamında T.C. Doha Büyükelçiliği ziyaret edilmiştir. Büyükelçi Sayın Mustafa GÖKSU ile Ticaret Müşavirleri Sn. Muhammet Fatih ÇETİNKAYA ve Sn. Sinem EĞLENEN tarafından kabul edilen heyete Katar pazarına ilişkin olarak detaylı bilgilendirme yapılmıştır.

- Doha'da gerçekleştirilen B2B faaliyetine 50 Katarlı firma katıldı, 200'ün üzerinde iş görüşmesi yapıldı. B2B faaliyetini Doha Ticaret Müşavirleri Sayın Muhammet Fatih Çetinkaya ve Sayın Sinem Eğlenen de ziyaret etti.

- Heyetimiz, B2B etkinliğinin yanı sıra gerçekleştirdikleri tesis ziyaretleri ile Doha'da güçlü iş bağlantıları kurma imkanı elde ettiler.

HABER: https://www.baib.gov.tr/o4rpsb 

 

 

Tüm soru, görüş ve önerileriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Belirttiğiniz GSM numarasına gönderilen 4 haneli SMS Doğrulama Kodunu giriniz.

SMS Doğrulama Kodu Hatalı

Mesajınız başarılı bir şekilde iletilmiştir. En kısa sürede tarafınıza bilgi verilecektir.

Hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.