Batı Akdeniz Mermer Kümesi


Proje Künyesi

Proje Adı:

BATI AKDENİZ MERMER KÜMESİ

Proje Kodu:

17.UR-GE.045

Proje Süresi:

2017-2021

İşbirliği Kuruluşu:

Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği

Katılımcı firma sayısı

27

İhtiyaç Analizi:

Tamamlandı

Alınan Eğitim:

Pazarlama, Müşteri ve Ticaret Yönetimi Eğitimi

Yurt Dışı Pazarlama Faaliyetleri

Katar Yurt Dışı Pazarlama Faaliyeti
Kuveyt Yurt Dışı Pazarlama Faaliyeti

 

İhtiyaç Analizi Çalışmaları

· 20 Eylül 2017 tarihinde 27 firmanın katılımı ile faaliyetlerine başlayan Batı Akdeniz Mermer Kümesi Projesi ilk olarak ihtiyaç analizi çalışmalarını gerçekleştirdi.

· Proje firmalarının katılımı ile 02 Kasım 2017 tarihinde açılış toplantısı ile başlayan İhtiyaç Analizi Faaliyeti, proje firmaları ile birebir gerçekleştirilen çalışmaların ardından 13 Aralık 2017 tarihinden kapanış toplantısı ile tamamlandı.

· Çalışmaları tamamlanan İhtiyaç Analizi ile proje süresince alınabilecek eğitimlerin konuları ve gerçekleştirilecek yurt dışı pazarlama faaliyetlerine karar verilerek 3 yıllık proje faaliyet programı oluşturuldu.

Haber

Eğitim Faaliyeti

· 15 Mart 2017 tarihinde gerçekleşen "Pazarlama, Müşteri ve Ticaret Yönetimi” eğitimine projede yer alan firmaların tamamı katılım gösterdi.

· Proje katılımcılarına, eğitim kapsamında İleri satış teknikleri, Müşteri ilişkileri yönetimi, Pazar araştırma teknikleri ve planlama, Uluslararası pazarlama ve müşteri bulma yöntemleri, Hedef ülke seçme ve belirleme teknikleri, İhracat teşvikleri kapsamında devlet teşvikleri, Stratejik pazarlama yönetimi, rekabetçi pazarlama, pazarlama karar alanları ve planlama, İhracat prosedürleri, Dış ticaret mevzuatı konularında bilgi verilirken, yaşanmış tecrübeler ve literatürde yer alan temel prensiplere değinildi.

Haber 1Haber 2

Yurt Dışı Pazarlama Faaliyetleri

1-Katar Yurt Dışı Pazarlama Faaliyeti

· Projenin ilk yurt dışı pazarlama faaliyeti 03-07 Kasım 2019 tarihlerinde Katar'a yönelik olarak düzenlendi.

· Heyete 8 firmadan 11 temsilci katıldı.

· Heyet 3 gün süren görüşme ve ziyaretlerin ilk gününde Mermer Fabrika ve Tesislerine ziyaret gerçekleştirdi.

· Heyet, Doha Diplomatik Bölgesinde bulunan Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliğine ziyarette bulundu. Ziyaret sırasında, Doha Büyükelçimiz Sayın Fikret ÖZER BAİB heyetini makamında kabul etti. Ardından, Doha Ticaret Müşavirimiz Sayın Burak GÜREŞÇİ BAİB Heyetine Katar Pazarı hakkında bilgi verdi. Programın ikinci günü B2B görüşmeleri yapıldı.

· Firma ve tesis ziyaretlerine devam eden heyetimiz bölgenin Mermer ürünlerinin Katar'a ihracatı adına alıcı firmalarla görüşmeler gerçekleştirdi, depo ve showroomlardaki incelemeler vesilesiyle bölgenin talep ettiği ürünleri ve fiyatları gözlemleme imkanı elde etti.

Haber

2- Kuveyt Yurt Dışı Pazarlama Faaliyeti

· Projenin ikinci yurt dışı pazarlama faaliyeti 12-16 Ocak 2020 tarihlerinde Kuveyt'e yönelik olarak düzenlendi.

· Faaliyete 8 firma ve 12 temsilci katılım sağladı.

· Heyet 3 gün süren görüşme ve ziyaretlerin ilk gününde Kuveyt Diplomatik Bölgesinde bulunan Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliğine ziyarette bulundu. Ziyaret sırasında, Kuveyt Büyükelçimiz Sayın Ayşe Hilal SAYAN KOYTAK, BAİB heyetini makamında kabul etti. Ardından, Kuveyt Ticaret Müşavirimiz Sayın Atilla Uğur BAŞBUĞ BAİB Heyetine Kuveyt pazarı hakkında bilgi verdi. Daha sonra Mermer Fabrika ve Tesislerine ziyaret gerçekleştirildi.

· Programın ikinci günü B2B görüşmeleri yapıldı. Heyetin üçüncü gününde ise firma ve tesis ziyaretlerine devam eden heyet, bölgenin mermer ürünlerinin Kuveyt'e ihracatı adına alıcı firmalarla görüşmeler gerçekleştirdi, depo ve showroomlardaki incelemeler vesilesiyle bölgenin talep ettiği ürünleri ve fiyatları gözlemleme imkânı elde etti.

Haber

Tüm soru, görüş ve önerileriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Belirttiğiniz GSM numarasına gönderilen 4 haneli SMS Doğrulama Kodunu giriniz.

SMS Doğrulama Kodu Hatalı

Mesajınız başarılı bir şekilde iletilmiştir. En kısa sürede tarafınıza bilgi verilecektir.

Hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.