Batı Akdeniz Maden İhracatının Geliştirilmesi Projesi


Proje Künyesi

Proje Adı:

Batı Akdeniz Maden İhracatının Geliştirilmesi Projesi

Proje Kodu:

14.UR-GE.022

Proje Süresi:

2014-2017

İşbirliği Kuruluşu:

Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği

Katılımcı firma sayısı

18

İhtiyaç Analizi:

Tamamlandı

Alınan Eğitim:

- Maliyet Analizi ve Maliyet Düşürme Teknikleri
- Satış/Pazarlama Teknikleri ve Müşteri İlişkileri Yönetimi

Yurt Dışı Pazarlama Faaliyetleri

ABD-Las Vegas Yurt Dışı Pazarlama Faaliyeti
ABD-Chicago Yurt Dışı Pazarlama Faaliyeti
Avustralya Yurt Dışı Pazarlama Faaliyeti
Çin Halk Cumhuriyeti Yurt Dışı Pazarlama Faaliyeti
İtalya-Verona Yurt Dışı Pazarlama Faaliyeti

 

İhtiyaç Analizi Çalışmaları

· 24 Haziran 2014 tarihinde 18 firmanın katılımından oluşan Batı Akdeniz Maden İhracatının Geliştirilmesi Projesi ihtiyaç analizi faaliyeti çalışmalarına başladı.

· 15 Ağustos 2014 tarihinde açılış toplantısını yapan proje firmaları 16 Ocak 2014 tarihinde ihtiyaç analizi kapanış toplantısını gerçekleştirdi.

· İhtiyaç Analizi ile 3 yıllık yol haritası ortaya konarak proje kapsamında gerçekleştirilmesi beklenen eğitim faaliyetleri ve yurt dışı pazarlama faaliyetlerinin gerçekleştirileceği ülkeler belirlendi

Eğitim Faaliyeti

· Batı Akdenizli ihracatçıların dünyaya açılmasından önceki son adım olan eğitim aşaması gerçekleşti.

· 25 Haziran 2015 tarihinde gerçekleşen "Maliyet Analizi ve Maliyet Düşürme Teknikleri ve Satış/Pazarlama Teknikleri ve Müşteri İlişkileri Yönetimi” eğitimine projede yer alan firmaların tamamı katılım gösterdi.

· Proje katılımcılarına, Maliyet Analizi ve Maliyet Düşürme Teknikleri eğitimi kapsamında Maliyet Kavramı ve Maliyetin Sınıflandırılması, Maliyetlerinin Analiz Teknikleri, Maliyetlerinin Tahmini, İzlenebilirliğe Göre Maliyetler, Karar Almadaki Rollerine Göre Maliyetler, Direkt Malzeme Maliyeti, Maliyetlerinin Azaltılması için Yöntemler, Genel üretim giderleri, Fiyat Kavramı ve Oluşumu, Fiyat Analizi, İhale Aşamasında ve İhale Sonrasında Fiyat Analizi konularında bilgi verildi.

· Satış/Pazarlama Teknikleri ve Müşteri İlişkileri Yönetimi eğitimi kapsamında ise İnsanlar Neden Satın Alırlar, İhtiyaç-Fayda-Kalite Bileşkesi, Uygun Ürün-Müşteri- Satış Yöntemi Belirleme, Müşteri İçin Değer Yaratmak, Sürekli İyileştirme, Müşteri İle Etkin İletişim Kurma, Müşteri İlişkileri ve İlişkisel Pazarlamada Önemli Noktalar, Müşteri Sadakatini Saklama Sektör Analizleri, Pazar Araştırması, Pazar ve Satış Stratejileri Belirleme konu başlıkları altında yer alan hususlar hakkında proje katılımcılarına bilgi aktarıldı. Teorik bilgilerin yanında, yaşanmış tecrübeler ve literatürde yer alan temel prensiplere de değinildi.

Haber

Yurt Dışı Pazarlama Faaliyetleri

1- Çin Halk Cumhuriyeti Yurt Dışı Pazarlama Faaliyeti

· Projenin ilk yurt dışı pazarlama faaliyeti 4-12 Kasım 2015 tarihlerinde Çin Halk Cumhuriyeti'nin Shuitou şehrine yönelik olarak düzenlendi.

· Heyete 8 firmadan 12 temsilci katıldı.

· Öncelikli olarak teknik bilgi toplama maksadıyla dünyanın en büyük doğaltaş alıcısı olan Çin'de düzenlenen Shuitou Doğaltaş Fuarı'na katılım sağlandı. Fuarda ikili iş görüşmeleri yapan ihracatçılar, doğaltaş işleme fabrikalarına ziyaretler gerçekleştirerek, teknik incelemelerde bulundu.

· Fuara katılan Batı Akdeniz firmaları, bölgenin doğaltaş ürünlerini katılımcılara daha yakından tanıtma imkanı buldu. Çin'in doğaltaş endüstrisindeki en önemli kenti olarak öne çıkan Shuitou, limanının yanı sıra doğaltaş alanında faaliyet gösteren 1200 firma ve yaklaşık 10 bin taş işleme fabrikası ile dikkat çekmektedir.

Haber

2- Las Vegas Yurt Dışı Pazarlama Faaliyeti

· Projenin ikinci yurt dışı pazarlama faaliyeti 17-24 Ocak 2015 tarihlerinde ABD'nin Las Vegas şehrine yönelik olarak düzenlendi.

· Faaliyete 9 firma ve 13 temsilci katılım sağladı.

· Katılımcılar, Amerika'nın Las Vegas kentinde düzenlenen yer döşemeleri, doğaltaş ve karo alanında önemli bir fuar olan ve 750'nin üzerinde firmanın katılımıyla gerçekleşen The International Surface Event Fuarı'na katılım sağladı.

· Fuar çerçevesinde Los Angeles'a da giden BAİB heyeti, Amerika'nın önde gelen doğaltaş ithalatçılarının depolarını ve şirket merkezlerini ziyaret etti.

· Fuar alanında BAİB standını ziyaret eden Amerika'nın önemli doğaltaş ithalatçısı firmalarıyla görüşmeler gerçekleştirilip, iş bağlantıları sağlandı.

Haber

3-Chicago Yurt Dışı Pazarlama Faaliyeti

· Projenin üçüncü yurt dışı pazarlama faaliyeti 16-23 Nisan 2016 tarihlerinde Chicago/Amerika'ya yönelik olarak düzenlendi.

· Heyete 8 firmadan 12 temsilci katıldı.

· Çin'e olan bağımlılığı azaltmak amacıyla alternatif pazarlar oluşturabilmek için Amerika'nın Chicago eyaletine gerçekleştirilen programda Coverings 2016 Fuarı'na katılım sağlandı.

· Uluslararası anlamda mermer, doğaltaş, kaplama ve fayans sektörünün buluştuğu fuarda Batı Akdeniz firmaları, ürünlerini sergileyip, dağıttığı katalog ve broşürlerle bölgenin tanıtımını gerçekleştirdi.

· Ayrıca, sektörün önemli temsilcilerine, showroom ve depolara da ziyaretler gerçekleştirildi.

Haber 1Haber 2

4- Verona Yurt Dışı Pazarlama Faaliyeti

· Projenin dördüncü yurt dışı pazarlama faaliyeti 26 Eylül - 02 Ekim 2016 tarihlerinde İtalya'nın Verona Şehrine yönelik olarak düzenlendi.

· Heyete 8 firmadan 14 temsilci katıldı.

· İtalya'nın Verona şehrinde, 50'nin üzerinde ülke ve binin üzerinde firmanın katılımıyla düzenlenen Marmomacc Fuarı'na katılım sağlandı. Fuar alanına kurulan stantta ürünlerini tanıtıp, ziyaretçilerini ağırlayan heyet aynı zamanda kentin önde gelen firmalarıyla iş görüşmeleri gerçekleştirdi.

· Firma ve tesis ziyaretleri gerçekleştiren heyetimiz ülkemizin Mermer ürünlerinin İtalya'ya ihracatı adına alıcı firmalarla görüşmeler gerçekleştirmenin yanında, depo ve showroomlardaki incelemeler vesilesiyle ülkenin talep ettiği ürünleri ve fiyatları gözlemleme imkanı elde etti.

Haber

5- Avustralya Yurt Dışı Pazarlama Faaliyeti

· Projenin beşinci yurt dışı pazarlama faaliyeti 29 Nisan - 07 Mayıs 2017 tarihlerinde Avustralya'ya yönelik olarak düzenlendi.

· Heyete 8 firmadan 11 temsilci katıldı.

· Heyet; program kapsamında Avustralya'nın önemli doğaltaş ithalatçısı firmalara ziyaretler gerçekleştirip, görüşmeler yaptı. Avustralya firmalarıyla gerçekleştirilen görüşmelerde sektör hakkında bilgiler alındığı gibi Batı Akdeniz'in doğaltaşları ve ihracatçı firmaların kapasiteleri hakkında bilgi verildi.

· Sektör temsilcileriyle iş görüşmeleri gerçekleştiren heyet, Sidney kentinde düzenlenen Desing Build Fuarı'na katılım sağladı.

Haber

Tüm soru, görüş ve önerileriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Belirttiğiniz GSM numarasına gönderilen 4 haneli SMS Doğrulama Kodunu giriniz.

SMS Doğrulama Kodu Hatalı

Mesajınız başarılı bir şekilde iletilmiştir. En kısa sürede tarafınıza bilgi verilecektir.

Hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.