2020/183 Sirküler (01.06.2020)


İVEDİ

BATI AKDENİZ İHRACATÇILAR BİRLİĞİ ÜYELERİNE

SİRKÜLER 2020-183

Sayın Üyemiz;

T.C. Ticaret Bakanlığı'ndan alınan yazıya atıfla, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM)'nden alınan yazıda, ikili ticaretin dengeye kavuşacak şekilde artırılabilmesi, ticaretin önündeki engellerin kaldırılması, karşılıklı yatırımların artırılması ve ülkemiz ile Rusya Federasyonu bölgeleri arasında ekonomik işbirliğinin derinleştirilmesini teminen 10-12 Ekim 2016 tarihlerinde gerçekleştirilen Türk-Rus KEK 14. Dönem Toplantısında, "Ticaret, Yatırımlar ve Bölgesel İşbirliği Çalışma Grubu” oluşturulduğu, 26 Mart 2018 ve 23 Temmuz 2019 tarihlerinde olmak üzere söz konusu Çalışma Grubu'nun iki kez toplandığı belirtilmektedir.

Bu çerçevede, T.C Ticaret Bakanı ile Rusya Federasyonu Enerji Bakanı ve KEK Eşbaşkanı Novak arasında 20 Mayıs 2020 tarihinde bir video konferans toplantısı gerçekleştirildiği, toplantıda Çalışma Gruplarının 17. Dönem Karma Ekonomik Komisyon toplantısından önce bir araya gelmesi kararlaştırıldığı, Ticaret, Yatırım ve Bölgesel İşbirliği Çalışma Grubu toplantısının üçüncüsünün 16-17 Haziran 2020 tarihlerinde video konferans yöntemiyle gerçekleştirilmesi öngörülmekte olduğu bildirilmektedir.

Bu kapsamda, toplantı hazırlıkları çerçevesinde;

1) Mal ve hizmet ticaretinde karşılaşılan problemler, pazara giriş engelleri, çözüm önerileri, ticaretin dengeye ulaşacak şekilde artırılması, ticaretin kolaylaştırılmasına yönelik tedbirler,

2) Ülkemizdeki yatırım imkanları, yatırım projeleri ve Rusya Federasyonu'nda yatırımcılarımızın karşılaştıkları sorunlar,

3) Toplantıda gündeme getirilmesinde yarar görülen diğer hususlar hakkında bilgi notlarının

ekteki forma işlenerek 01 Haziran 2020 (bugün) saat 17:00'ye kadar Genel Sekreterliğimize (eo@baib.gov.tr) iletilmesinin sağlanması hususunda bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.

Bilgilerini rica ederim.

e-imzalıdır
Güliz AKEL ÇETİNKAYA
Genel Sekreter T.

EK: Rusya Federasyonu Sorun Bildirim FormuEkler:
EK.DOCX

Tüm soru, görüş ve önerileriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Belirttiğiniz GSM numarasına gönderilen 4 haneli SMS Doğrulama Kodunu giriniz.

SMS Doğrulama Kodu Hatalı

Mesajınız başarılı bir şekilde iletilmiştir. En kısa sürede tarafınıza bilgi verilecektir.

Hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.